Ruszyła rehabilitacja pocovidowa. W Łódzkiem są trzy placówki działające stacjonarnie
Każdego dnia przybywa pacjentów, którzy po przebyciu COVID-19 wymagają wszechstronnej, wielospecjalistycznej rehabilitacji. Program przygotowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia wystartował.
– Będzie bardzo dużo pacjentów z powikłaniami z niewydolnością wielonarządową. Przede wszystkim obniżona będzie wydajność fizyczna, czyli trzeba wykonywać regularnie trening, nawet ten związany z wykonywaniem codziennych czynności – mówiprofesor Jolanta Kujawa,wojewódzki konsultant w dziedzinie rehabilitacji.
Wielu pacjentów po ciężkim przebiegu COVID-19 ma także zaburzenia funkcji poznawczych. – Pacjenci po respiratoroterapii oraz po cieżkim, kilkutygodniowym przebiegu choroby mają zaburzenia czynności poznawczych, które wymagają wsparcia specjalistycznym sprzętem. Uważam, że powinni pojawić się na oddziałach rehabilitacjiogólnoustrojowej. Tak zapisano w zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia – dodaje.
W regionie łódzkim rehabilitacja pocovidowa jest prowadzona w Poddębicach, Łowiczu i Łodzi. Adresy placówek i numery telefonów publikuje łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |