Biskup Krzysztof Wętkowski nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej
Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji gnieźnieńskiej Krzysztof Wętkowski będzie nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej. Decyzję papieża ogłosiła dziś w południe Stolica Apostolska. Jednocześnie Franciszek przyjął rezygnację biskupa Wiesława Meringa z posługi biskupa włocławskiego.
Biskup Wiesław Mering złożył rezygnację w listopadzie ubiegłego roku, w związku z tym, że 10 grudnia 2020 roku kończył 75 lat. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego biskup diecezjalny po ukończeniu 75 lat jest proszony o złożenie rezygnacji z urzędu, a decyzję podejmuje papież, po rozważeniu okoliczności.
Diecezja włocławska obejmuje zasięgiem część województwa łódzkiego, na terenach powiatów: sieradzkiego, zduńskowolskiego i poddębickiego.
Komunikat Nuncjatury Apostolskiej ogłoszony został dziś w samo południe. We Włocławku, w kaplicy Domu Biskupów Włocławskich, o decyzji papieża poinformował ustępujący biskup diecezjalny w obecności pracowników kurii i przedstawicieli innych urzędów diecezjalnych. Spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem południowej modlitwy Regina coeli.
Biskup Krzysztof Wętkowski urodził się 12 sierpnia 1963 roku w Gnieźnie. Po ukończeniu miejscowego II Liceum Ogólnokształcącego rozpoczął studia i formację kapłańską w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 4 czerwca 1988 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. Był wikariuszem w parafii farnej pod wezwaniem świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy (obecnie katedra bydgoska).
W 1989 roku podjął studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone tytułem doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Po powrocie do Gniezna został mianowany najpierw rzecznikiem prasowym i referentem do spraw środków społecznego przekazu, a później kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, którą to funkcję pełnił nieprzerwanie przez 17 lat. W 2004 roku otrzymał godność kanonika gremialnego Kapituły Prymasowskiej.
Był również wykładowcą w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie oraz adiunktem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od października 2012 roku pełni funkcję wikariusza generalnego archidiecezji gnieźnieńskiej.
Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 2012 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Prymasa Polski arcybiskupa Józefa Kowalczyka. Jest członkiem Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej i przewodniczącym Zespołu Roboczego do spraw Nowelizacji Statutu i Regulaminu KEP.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |