Profilaktyka w pandemii | Zdrowym Być
Mimo epidemii i wielu ograniczeń badania profilaktyczne cały czas są dostępne. Co więcej można je zrobić w bezpieczny sposób i w pełnym reżimie sanitarnym. Dziś krótki przegląd takich a także podstawowe informacje gdzie i w jaki sposób możemy się na nie umówić.
Zaczynamy od mammografii. Gdzie zrobić badania wyjaśnia Anna Leder z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia:
Wszystkie pracownie mamomgraficzne na terenie naszego województwa są otwarte. Można normalnie korzystać z programu profilaktyki raka piersi, korzystać z bezpłatnej mammografii w bezpiecznych warunkach. Wykonanie tych programów bardzo spadło – niewiele osób zgłasza się na te badania, mimo że wszystkie je można wykonać bezpiecznie, bez kolejki i warunkach reżimu sanitarnego.
Przypominamy, że działają także mammobusy, które każdego dnia pojawiają się w innej części województwa. Listę wyjazdów mammobusów można sprawdzić na stronie NFZ . Działa też bezpłatna Infolinia 800 190 590.
Na wiele badań profilaktycznych może nas skierować lekarz pierwszego kontaktu.W przypadku panów jest to badanie PSA i USG prostaty.W przypadku pań jest to mammografia cytologia, badanieUSG piersi. Lekarz może także w razie podejrzenia nowotworu wydać skierowanie na kolonoskopię bądź gastroskopię. Wszystkie poradnię onkologiczne pracują, można pójść na osobistą wizytę, bez skierowania do onkologa.
Badania wykrywające zmiany nowotworowe – jeżeli podejrzewają państwo u ciebie nowotwór, nie wahajmy się pójść do onkologa. Przyjmują oni bez skierowania, a wszystkie wizyty odbywają się w reżymie sanitarnym. Pracownicy są zaszczepieni, więc wizyty są bezpieczne.
W przypadku wszystkich nowotworów odroczenie wizyty, badania lub zaplanowanej wcześniej profilaktyki o kilka tygodni lub miesięcy, może okazać się zgubne.
Nazwa | Plik | Autor |
Zdrowym Być – 19.04.21 – Profilaktyka w pandemii | audio (m4a) audio (oga) |
