17 847 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 1 386 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 17 847 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1 386 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 595 osób.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Akcja szczepień przyśpiesza | audio (m4a) audio (oga) |
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln660 tys. 88. Dzisiaj (16 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 17 847 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 1 386 nowych zachorowań na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 176 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 419 osób.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 61 tys. 208 osób.
zachodniopomorskiego (738), świętokrzyskiego (540), podkarpackie (520), warmińsko-mazurskiego (481), opolskiego (460), lubuskiego (441), podlaskiego (344). 160 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 16, 2021
W ciągu ostatniej doby o 472 zmniejszyła się liczba pacjentów leżących w szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Obecnie jest tam 32781 chorych. 3425 z nich jest podłączonych pod respiratory – to o 18 mniej niż w poprzednim raporcie.
W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 16594 pacjentów zakażonych koronawirusem. Od początku pandemii mamy łącznie 2 255 232 ozdrowieńców.
Na kwarantannie przebywa obecnie ponad 348 tysięcy osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/HUGYQMhbwu
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 16, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Piątkowski zarzuca łódzkiej policji nękanie przedsiębiorców: restauratorów i przedstawicieli branży fitness, którzy otworzyli swoją działalność, mimo obowiązujących obostrzeń. W liście skierowanym do miejskiego i wojewódzkiego komendanta policji apeluje, by policjanci zaprzestali interwencji, bo może to prowadzić do eskalacji napięcia między przedsiębiorcami a rządem. Czytaj więcej
Gośćmi Krzysztofa Zimocha w Debacie Radia Łódź i TVP3 Łódź byli: prof. Andrzej Kochański, Arkadiusz Grochot, lekarz psychiatra Jacek Koprowicz oraz Marek Skrzymowski. Rozmawialiśmy o stanowisku Konferencji Episkopatu Polski w sprawie niektórych szczepionek przeciw koronawirusowi. Dlaczego technologia ich produkcji budzi wątpliwości moralne i co powinni wobec tego zrobić wierni przyjmujący preparat?
W powiatach regionu trwa przygotowanie punktów szczepień. W Łowiczu taki punkt powstanie w sali gimnastycznej szkoły rolniczej na Blichu. W powiecie rawskim powstaną dwa takie miejsca: w Rawie Mazowieckiej i w Cielądzu. Czytaj więcej
Nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokale użytkowe od miasta będą mogli skorzystać z obniżki czynszu za kwiecień do złotówki.Czytaj więcej
Decyzją wojewody łódzkiego zgierski szpital ponownie staje się szpitalem jednoimiennym. Kończy się proces przekształcania, od piątku dla pacjentów chorych na COVID-19 dostępna będzie pełna baza łóżkowa.Czytaj więcej
Koronawirus w Polsce
A. Niedzielski o pieniądzach za respiratory
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w Polskim Radiu 24, że jego resort odzyskał część pieniędzy za respiratory od firmy E&K. Wskazał, że wczoraj na konto ministerstwa wpłynęła połowa należnej kwoty.
Adam Niedzieslki dodał, że pozostała suma jest zabezpieczona w postaci respiratorów, które zostały przejęte od handlarza. Podkreślił, że procedura sądowa w tego typu przypadkach jest trudna i długotrwała. Zaznaczył, że Ministerstwo Zdrowia w tej sprawie systematycznie, zgodnie z procedurami prawnymi dochodzi swoich należności.
Wiosną zeszłego roku firma E&K miała dostarczyć dla Ministerstwa Zdrowia ponad 1 200 respiratorów. Spółka nie wywiązała się jednak z umowy i dostarczyła jedynie 200 urządzeń. W związku z tym resort zdrowia odstąpił od umowy i złożył zawiadomienie do prokuratury. Umowa na zakup respiratorów opiewała na 200 milionów złotych, a rząd zapłacił ponad 150 milionów zaliczki, z których część udało się odzyskać wcześniej. Firma musi zapłacić dodatkowo kary za niedotrzymanie warunków umowy.
Ponad 20 tys. nauczycieli zgłosiło się w ciągu tygodnia na szkolenia w ramach programu Aktywny powrót do szkoły
Ponad 20 tysięcy nauczycieli zgłosiło się do tej pory do programu Ministerstwa Edukacji i Nauki Aktywny powrót do szkoły po pandemii. Zapisy rozpoczęły się 8 kwietnia i potrwają do końca roku szkolnego.
Program przygotowany przez rektorów Akademii Wychowania Fizycznego z całego kraju ma poprawić kondycję fizyczną wśród dzieci i młodzieży po miesiącach zdalnej nauki. Pierwszy etap programu to szkolenia nauczycieli wczesnoszkolnych i wychowania fizycznego.
Pedagodzy dowiedzą się między innymi jak skutecznie motywować uczniów do podjęcia aktywności fizycznej, mówi rzeczniczka Ministerstwa Edukacji i Nauki Anna Ostrowska. Podczas szkoleń, najlepsi specjaliści z AWF z całego kraju, będą dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami przydatnymi w pracy z młodymi ludźmi. Nauczyciele, którzy ukończą pierwszy etap projektu, zdobędą certyfikat i będą mogli wraz ze swoją szkołą ubiegać się o pieniądze na dodatkowe zajęcia sportowe, dodaje Anna Ostrowska.
Na szkolenie będzie można zgłosić się przez formularz udostępniony na stronie internetowej programu www.wfzawf.pl. Szkolenia rozpoczną się pod koniec kwietnia lub na początku maja, a zajęcia dla uczniów – wraz z nowym rokiem szkolnym.
Koronawirus na świecie
Francja udostępnia szczepienia przeciwko COVID-19 dla kolejnych grup wiekowych. Od dziś preparaty koncernów Moderna i Pfizer będą podawane osobom powyżej 60. roku życia, które nie mają chorób współistniejących. Do tej pory dawki te były dostępne wyłącznie dla osób powyżej 70. roku życia. Od dziś Francuzi w wieku powyżej 60 lat bez czynnika ryzyka mogą otrzymać zastrzyk preparatu Pfizera czy Moderny w dużych centrach szczepień i mniejszych punktach medycznych. Władze szacują, że nowy etap kampanii szczepień będzie dotyczył ponad dziesięciu procent społeczeństwa. Francuskie władze są zadowolone z tempa szczepień. “Zapowiadałem, że do połowy kwietnia 10 milionów osób otrzyma pierwszą dawkę. Tymczasem osiągnęliśmy już liczbę 12 milionów zaszczepionych. To świetna wiadomość” – mówił wczoraj premier Jean Castex. Szef francuskiego rządu ogłosił także, że od soboty pracownicy służb mundurowych i placówek szkolnych otrzymają priorytetowy dostęp do szczepień. Władze liczą na to, że przyspieszenie procesu pozwoli na szybsze wyjście z lockdownu. Od dwóch tygodni w całym kraju trwa narodowa kwarantanna. We Francji dane epidemiczne są nadal niepokojące – ponad 32 tysiące zakażeń dziennie i niemal 300 zgonów każdej doby z powodu COVID-19.
Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Europie przekroczyła milion- poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. To właśnie Europa jest obecnie jednym z najmocniej dotkniętych wirusem regionów świata. Szef europejskiego biura WHO Hans Kluge poinformował, że ponurą granicę miliona zgonów Europa przekroczyła już w ubiegłym tygodniu. Podkreślił, że sytuacja w regionie jest bardzo poważna. Każdego tygodnia zakaża się 1.6 miliona osób, co oznacza 9,5 tysiąca zachorowań co godzinę. Jedynie w grupie najstarszych osób widzimy zmniejszającą się liczbę incydentów, prawdopodobnie dlatego, że w tej właśnie grupie podano najwięcej szczepień – dodał Hans Kluge.
Do tej pory najwięcej przypadków COVID-19 w Europie odnotowano we Francji, Rosji i Wielkiej Brytanii. Najwięcej ofiar śmiertelnych w regionie notują Wielka Brytania, gdzie zmarło 127 tysięcy osób oraz Włochy, gdzie zmarło 115 tysięcy chorych.
Najlepsza obecnie sytuacja w Europie jest w Wielkiej Brytanii, która zaszczepiła ponad połowę dorosłej populacji i zdejmuje właśnie część restrykcji.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 978 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 138 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Epidemia w Zjednoczonym Królestwie nadal wyhamowuje, ale niepokój ekspertów budzi pojawienie się w kilku punktach Londynu wariantu południowoafrykańskiego. Według najnowszych danych, w ciągu doby w kraju odnotowano 2 672 zakażeń, czyli o ponad 300 mniej niż tydzień temu. Zmarło 30 zakażonych koronawirusem. Wykonano już niemal 41 milionów szczepień. Dziś pierwszą dawkę przyjęła pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon.
Od poniedziałku w Anglii można już pójść do pubowego ogródka, można też zrobić zakupy w sklepach z produktami innymi, niż podstawowe. Poluzowanie obostrzeń zbiegło się doniesienia z wykryciem w Londynie przypadków południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa. W dzielnicach Lambeth, Wandsworth i Barnet przeprowadzane są teraz testy przesiewowe. Kontrola, na mniejszą skalę, objęła też Canada Water w dzielnicy Southwark. “Bardzo ważne, by wykryć tak wiele zakażeń bezobjawowych, jak to możliwe” – tłumaczył w BBC profesor Kevin Fenton, dyrektor stołecznego oddziału rządowej agencji Public Health England.
Niewielkie ogniska wariantu z RPA wykryto w Anglii już wcześniej, ale dzięki lockdownowi łatwiej dało się je kontrolować. Wielu ekspertów ostrzega, że gdyby sytuacja wymknęła sie spod kontroli, a wariant zaczął dominować, konieczne będzie spowolnienie luzowania obostrzeń lub nawet uich przywrócenie.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |