Ponad 13 tys. nowych przypadków koronawirusa. Dużo zgonów [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 227 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło 216 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 428 osób.
Posłuchaj także:
Nazwa | Plik | Autor |
Nowe powszechne punkty szczepień w Łodzi i regionie | audio (m4a) audio (oga) |
zachodniopomorskiego (543), podkarpackiego (525), warmińsko-mazurskiego (490), świętokrzyskiego (487), lubuskiego (295), podlaskiego (264), opolskiego (214). 175 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 13, 2021
Z powodu COVID-19 zmarło 216 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 428 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem 2 599 850/59 126 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 13, 2021
Łącznie w Polsce do wtorkowego poranka podano 7 784 384 dawki różnych szczepionek. Pierwszą dawkę podano 5 670 769 razy, drugą – 2 113 615 razy. Dzienna liczba szczepień to 100 336 – poinformowano we wtorek, podczas konferencji ministra Michała Dworczyka. Jego zdaniem system zapisów na szczepienia działa bez zarzutu. Trzeba za to wzmocnić siatkę punktów szczepień w wielu miejscach w kraju.
W czwartek zaprezentowana zostanie dokładna liczba i lokalizacja punktów szczepień.
Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, dodał że wszyscy zainteresowani powinni otrzymać pierwszą dawkę szczepionki do końca sierpnia.
Minister Michał Dworczyk w #KPRM: 19.04 uruchomimy pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych, czyli o dzień wcześniej niż zapowiadaliśmy i razem z nim 16 punktów w ramach pilotażu. Następne punkty będą uruchamiane w kolejnych tygodniach.
Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 13, 2021
W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały 21 tysięcy 873 osoby zakażone koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest prawie 2 miliony 220 tysięcy ozdrowieńców.
W szpitalach wczoraj przybyło 629 pacjentów chorych na COVID-19. Obecnie jest zajętych prawie 35 tysiące łóżek covidowych. Z kolei o 30 osób wzrosła liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie do respiratorów podłączonych jest 3 tysiące 513 osób. Na kwarantannie przebywa obecnie prawie 368 tysięcy osób. W porównaniu z dniem wczorajszym to wzrost o prawie 5 tysięcy osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/5gRPpi3IwR
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 13, 2021
Naszym Gościem Po 8 był Maciej Plutecki z Konfederacji Lewiatan. Rozmawialiśmy o szczepieniach grupowych wśród przedsiębiorców.
Koronawirus na świecie:
– Wszystkim osobom z dziewięciu grup priorytetowych została zaoferowana możliwość zaszczepienia się przeciwko Covid-19, co oznacza, że udało się przed terminem zrealizować wyznaczony cel – ogłosił w poniedziałek przed północną brytyjski rząd. W dziewięciu grupach priorytetowych są kolejne kategorie wiekowe powyżej 50. roku życia, osoby, które z racji innych schorzeń są bardziej podatne na zakażenie koronawirusem, frontowi pracownicy służby zdrowia oraz pensjonariusze i pracownicy domów opieki. Łączną liczbę tych osób oszacowano na 32 mln. Brytyjski rząd jeszcze w lutym zapowiedział, że wszyscy oni mają do 15 kwietnia mieć możliwość przyjęcia przynajmniej pierwszej dawki szczepionki.
Poziom 32 mln osób, którym podano pierwszą dawkę szczepionki, przekroczony został już w piątek, ale z powodu śmierci księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, rząd wstrzymał się wówczas z ogłaszaniem, iż cel został osiągnięty.
– Ambasador USA w Brazylii Todd Chapman potwierdził podczas wirtualnej konferencji, że między rządami obu krajów prowadzone są rozmowy w sprawie zakupu przez Brazylię amerykańskich szczepionek przeciwko koronawirusowi.
– W poniedziałek przy nowojorskim Times Square otwarty został ośrodek szczepień przeciw koronawirusowi przeznaczony dla pracowników filmu, teatru i telewizji. Sztuka i kultura mają kluczowe znaczenie dla powrotu Nowego Jorku do normalności – podkreślił burmistrz miasta Bill de Blasio.
– Francuscy lekarze są zaniepokojeni brazylijskim wariantem koronawirusa. Medycy apelują o wzmocnienie kontroli wobec pasażerów przylatujących z Ameryki Południowej. Eksperci ostrzegają, że brazylijska mutacja jest bardziej zaraźliwa i odporna na szczepionkę niż poprzednie formy wirusa Sars-Cov-2.
–Niemiecki rząd omówi sprawę zaostrzenia tak zwanej “ustawy o ochronie przed infekcjami”. Nowelizacja ma zapewnić Kancelarii Federalnej większą swobodę decyzyjną przy wprowadzaniu restrykcji. Wcielanie w życie zaleceń Berlina leżało dotąd w kompetencjach krajów związkowych. Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział, że wprowadzenie poprawek do ustawy o ochronie przed infekcjami zapewniłoby “więcej przejrzystości”, gdyż wielu obywateli nie potrafi się odnaleźć w różnorodności przepisów sanitarnych.
-W Belgii spada liczba zakażeń koronawirusem, rośnie natomiast liczba ciężko chorych pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Najnowsze dane opublikował instytut zdrowia publicznego. W ostatnich siedmiu dniach przeciętnie w ciągu doby wykrywano prawie 3,5 tysiąca zakażeń koronawirusem. To spadek o jedną piątą w porównaniu z sytuacją sprzed dwóch tygodni. W sumie od początku pandemii w 11-milionowej Belgii potwierdzono ponad 927 tysięcy zakażeń. Ponad 23 i pół tysiąca osób zmarło.
-Liczba nowych zakażeń na świecie rośnie od siedmiu tygodni, a liczba dziennych zgonów od czterech tygodni. Ubiegły tydzień był jednym z czterech o największej liczbie nowych zachorowań. Najbardziej sytuacja pogarsza się teraz w Azji i na Bliskim Wschodzie. Dzieje się tak mimo, iż na całym globie podano już 780 milionów dawek szczepionek – mówi szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. W Indiach minionej doby zakaziło się 161 tysięcy osób, a sąsiedni Bangladesz wprowadził na tydzień zakaz podróży lotniczych. Rosja chce ograniczyć loty do Turcji z powodu pogarszającej się sytuacji w tym kraju.
W Europie większość państw utrzymuje lockdown, ale niektóre zaczynają zdejmować restrykcje. Wielka Brytania, która podała pierwszą dawkę ponad połowie dorosłej populacji, otworzyła sklepy, puby i zakłady fryzjerskie.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 945 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 136 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.