Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 | Zdrowym być
O północy ruszyły zapisy dla kolejnych roczników. Każdego dnia na szczepienia przeciwko COVID19 będzie mogła umówić się inna grupa. W magazynie przypominamy, w jaki sposób można to zrobić, a także jak zachować się w punkcie szczepień. To wszystko wyjaśnia Anna Leder, rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Od dzisiaj mogą zapisywać się osoby z rocznika 1962 – przypomina Anna Leder. – Te zapisy zaczęły się o północy przez internet, a przez infolinię rozpoczęły się o 6:00 rano. I tak będzie każdego kolejnego dnia, aż do 24 kwietnia, kiedy zapiszą się osoby urodzone w roku 1973. Każdego dnia o północy, będzie się już można zapisać na swoje szczepienie poprzez e-rejestrację, a od 6:00 rano przez infolinię 989 – wyjaśnia Anna Lederrzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Sposobów na umówienie terminu szczepienia jest kilka. I co ważnew każdym z nich możemy wybrać nie tylko miejsce, ale także datę.
– Najwygodniejszą metodą zapisania się na szczepienie przeciwko COVID-19 jest właśnie samodzielna rejestracja, za pomocą profilu zaufanego na stronie pacjent.gov.pl. Na tej stronie jest formularz e-rejestracji. I właśnie poprzez e-rejestrację, po zalogowaniu możemy wybrać dogodne miejsce, termin i datę szczepienia.
Kolejną dogodną metodą rejestracji na szczepienie jest infolinia 989. Możemy również zatelefonować do punktu szczepień, albo wysłać sms o treści “szczepimy się” bez polskich znaków, pod numer 880 333333. Po wysłaniu tego smsa będziemy musieli jeszcze podać nasz numer pesel, kod pocztowy, a potem system wybierze nam najwygodniejszy termin i wizytę – mówi Anna Leder.
Pamiętajmy, żeby rejestrując się na szczepienie wybrać takie miejsce, do którego jesteśmy w stanie łatwo dotrzeć. Bo to jest także miejsce, do którego będziemy musieli przyjechać również na drugą dawkę szczepionki. Tego miejsca, gdzie przyjmujemy szczepienie, nie będzie można już zmienić. Pierwszą i drugą dawkę szczepionki przyjmujemy w tym samym punkcie szczepień. Czyli nie wybierajmy jakiejś odległej miejscowości, mimo że będziemy w niej mieli zaproponowany bardzo dogodny dla nas termin. Pamiętajmy o tym, że będziemy musieli tam wrócić po kilku tygodniach po drugą dawkę.
Anna Leder przypomina jeszcze o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa:
– Przyjdźmy maksymalnie 15 minut wcześniej przed planowanym szczepieniem. Możemy już wydrukować sobie z internetu formularz kwalifikacyjny i go wypełnić. To na pewno usprawni proces szczepienia. Nie twórzmy kolejek, nie stójmy w zatłoczonych miejscach. Do punktu szczepień przyjdźmy w maseczce, świeżej, czystej, porządnie założonej i na usta i na nos. Tylko taka maseczka, tylko dystans i dezynfekcja rąk, również w takim miejscu jak punkt szczepień, chronią nas przed zakażeniem koronawirusem – zaznaczarzecznik łódzkiego oddziału NFZ.
– Pamiętajmy o tym, żeby w punkcie szczepień, wtedy kiedy jesteśmy poproszeni o 15 minutowe poczekanie po szczepieniu, nie gromadzić się w miejscach, gdzie jest dużo osób i zachować dystans od innych pacjentów.I najważniejsze, pamiętajmy o tym, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty. Ten dokumentjest niezbędny podczas szczepienia.
Po szczepieniu ponownie otrzymamy sms z informacją o dacie szczepienia drugą dawką. -Taki sms również przyjdzie do nas dzień przed planowanym drugim szczepieniem. I ta informacje jest dla nas wiążąca. Tego dnia musimy się pojawić na szczepienie drugą dawką – wyjaśnia Anna Leder rzecznik łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Nazwa | Plik | Autor |
Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 | Zdrowym być | audio (m4a) audio (oga) |