21 703 nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym 1 676 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 21 703 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 1676 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 245 osób.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 2 mln574 tys. 631. Dzisiaj (11 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o21 703 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono1676 nowych zachorowań na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 74 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 171 osób.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 58 tys. 421 osób.
zachodniopomorskiego (701), lubelskiego (661), opolskiego (632), lubuskiego (514), świętokrzyskiego (475), warmińsko-mazurskiego (409), podlaskiego (349). 281 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 11, 2021
W szpitalach leży 33460 pacjentów chorych na COVID-19 – podaje Ministerstwo Zdrowia. To o 707 mniej niż wczoraj. 3459 chorych jest podłączonych pod respiratory, czyli o 86 więcej niż wczoraj.
W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 28236 pacjentów. Od początku pandemii wyzdrowiało 2 171 301 osób.
Na kwarantannie przebywa ponad 394 tysiące osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/faNb48sdgc
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 11, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Pół miliona zł z budżetu województwa łódzkiego przeznaczono na tegoroczny Wojewódzki Program Mikrograntów na rzecz walki z COVID-19. Czytaj więcej
Nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy wynajmują lokale użytkowe od miasta będą mogli skorzystać z obniżki czynszu za kwiecień do złotówki. Czytaj więcej
Decyzją wojewody łódzkiego zgierski szpital ponownie staje się szpitalem jednoimiennym. Kończy się proces przekształcania, od piątku dla pacjentów chorych na COVID-19 dostępna będzie pełna baza łóżkowa. Czytaj więcej
Zobacz także: Tłumy w punkcie szczepień w Piotrkowie Trybunalskim
W Łódzkiem zajęte są 3 tys. łóżek COVID-owych – dostępnych jest jeszcze 660 – poinformował dziś wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i dodał, że zajęta jest już połowa miejsc w szpitalu tymczasowym w hali Expo w Łodzi. Czytaj więcej
Koronawirus w Polsce
J.Sellin o wsparciu dla artystów w czasie pandemii
Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że wsparcie dla artystów będzie kontynuowane do końca pandemii. Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że w zeszłym roku jego resort przeznaczył na ten cel 6 miliardów złotych.
Wiceminister Sellin powiedział, że pomoc dla świata kultury przyjmuje różne formy. Wymienił stypendia, rekompensaty i pomoc socjalną dla konkretnych artystów oraz różne programy branżowe, które resort kultury co jakiś czas uruchamia. Zapewnił, że wsparcie dla kultury będzie przyznawane do momentu, kiedy wszystkie ograniczenie zostaną zniesione.
Pomoc dla instytucji i ludzi kultury jest przekazywana za pomocą 17 różnych programów, jakie resort kultury uruchomił w trakcie trwania pandemii. Są to między innymi Funduszu Wsparcia Kultury, tarcza antykryzysowa dla kultury i Funduszu Promocji Kultury.
W.Kraska o przyspieszeniu szczepień w kwietniu
Program szczepienia Polaków przeciw COVID-19znacznie przyspieszy w tym miesiącu – mówił w Programie Pierwszym polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Zgodnie z deklaracjami producentów w kwietniu do Polski trafi siedem milionów szczepionek.
Jak poinformował wiceminister zdrowia, już pierwsze dni kwietnia to duże dostawy preparatów, które pozwolą na szybsze szczepienia: Będzie to już właściwie szczepienie milionów Polaków w ciągu jednego miesiąca. Wczoraj dotarło do Polski ponad 870 tysięcy szczepionek firmy Pfizer. W tym tygodniu spodziewamy się ponad 170 tysięcy dawek szczepionek firmy Astra Zeneca. Widzimy, że tylko w jednym tygodniu to jest ponad milion nowych dawek, wyjaśniał Waldemar Kraska.
W związku ze zwiększeniem dostaw w Polsce uruchamiane będą nowe punkty szczepień. Według informacji przedstawionych przed Świętami przez premiera Mateusza Morawieckiego, zaszczepić będzie można się też między innymi w punktach drive thru i w zakładach pracy.
Koronawirus na świecie
Słowacja uruchomiła rejestrację na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 45. roku życia. Rejestrujący się mogą otrzymać nawet jutrzejszy termin szczepienia. Wolne terminy mają punkty szczepień między innymi w Nitrze, Preszowie i Koszycach. “O terminie szczepienia nadal decyduje jednak wiek i możliwości danego punktu, a nie kolejność zgłoszeń” – podkreśliła rzeczniczka resortu zdrowia Zuzana Eliaszova. Dotychczas na Słowacji podano ponad 1 milion 100 tysięcy dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Dwie dawki preparatu otrzymało ponad 280 tysięcy osób. W tym tygodniu słowacki Państwowy Instytut Kontroli Leków nie dopuścił do użycia rosyjskiej szczepionki Sputnik. Jej producent zażądał zwrotu 200 tysięcy dostarczonych dawek. Po wizytach w Moskwie i Budapeszcie, wicepremier Igor Matovicz poinformował wczoraj, że preparat zostanie ponownie przebadany, tym razem przez węgierskie laboratorium. Zaznaczył też, że zrobi wszystko, aby na Słowacji rozpoczęto szczepienie Sputnikiem.
Komisja Europejska zwróciła się do państw członkowskich o zgodę na rozpoczęcie rozmów z firmami Pfizer i BioNtech. Chodzi o zakup nawet 1,8 miliarda dawek szczepionki przeciwko COVID-19 – podaje agencja Reutera. Szczepionki mają być dostarczone w 2022 i 2023 roku. Rzecznik komisji potwierdził plany zakupu dodatkowych dawek. Natomiast źródła informacyjne Reutera podają, że państwa członkowskie miały już się zgodzić na propozycję Komisji Europejskiej. Pfizer i BioNtech są w stanie wyprodukować ponad 3 miliardy dawek szczepionki w 2022 roku – poinformował rzecznik firmy. Dodał, że “jeśli nadarzy się okazja, Pfizer i BioNTech są przygotowane do dostarczenia Europie setek milionów dawek szczepionek przeciwko COVID-19 w 2022 i 2023 roku, wyprodukowanych w zakładach produkcyjnych w Europie” Reuter podaje, że szczepionki mają być dostarczane w miesięcznych harmonogramach i z klauzulami zobowiązującymi dostawcę do dotrzymania planu dostaw.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Minister zdrowia Jens Spahn opowiedział się za szybkim ujednoliceniem przepisów w celu przełamania trzeciej fali pandemii. W ostatnich dniach rząd federalny i władze landowe nie mogły w tej sprawie dojść do porozumienia. Szef resortu wyraził zdumienie, że w obliczu pogarszającej się sytuacji epidemicznej niektórzy premierzy nie potrafią zrezygnować z “politycznych ambicji” i wprowadzają łagodzenia restrykcji. “Na oddziałach intensywnej terapii leży już ponad 4 i pół tysiąca pacjentów. Zamiast eksperymentów potrzebny jest ogólnokrajowy lockdown” – zażądał Jens Spahn. Podjęciu jednolitych działań w walce z wirusem sprzeciwiła się wcześniej między innymi premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer. Wobec nierozstrzygalności sporów z landami rzeczniczka kanclerz Angeli Merkel poinformowała, że poniedziałkowy szczyt został odwołany. We wtorek mają zamiast tego zostać wprowadzone zmiany do ustawy o ochronie przed infekcjami, zapewniające szefowej rządu więcej kompetencji. Za przydzieleniem jej większych uprawnień w walce z wirusem opowiedział się dziś także szef Bundestagu Wolfgang Schuble. Zdaniem drugiej osoby w państwie nowelizacja ustawy mogłaby zostać przeforsowana nawet bez konsultacji Bundesratu, czyli drugiej izby parlamentu, gdzie o ratyfikacji decydują przedstawiciele landów. Instytut Roberta Kocha poinformował dziś o ponad 25 tysiącach nowych zakażeniach koronawirusem.
Ponad 7 tysięcy osób dziennie będzie szczepionych w narodowym centrum szczepień w Pradze – zapowiedział premier Czech Andrej Babisz. Dziś testowo szczepionkę przyjmie w tym miejscu tysiąc osób. Narodowe centrum szczepień, mieszczące się w halach widowiskowych praskiego O2 Universum, miało zacząć działać w tym tygodniu. Miroslav Zavoral, dyrektor szpitala wojskowego w Pradze, poinformował jednak, że otwarcie przełożono z powodu braku szczepionek. “Zaczniemy szczepić 3 maja. System rezerwacji zostanie uruchomiony 26 kwietnia” – powiedział Miroslav Zavoral. Premier Andrej Babisz zaznaczył, że konieczne jest jak najszybsze opracowanie strategii szczepień na kolejne lata. “Zdaniem ekspertów pracujących przy Komisji Europejskiej, nowych mutacji wirusa nie pozbędziemy się szybko. Zakładamy, że do końca września podamy szczepionkę wszystkim chętnym. Następnie trzeba będzie ustalić strategię na lata 2022 i 2023” – powiedział czeski premier. Dotychczas w Czechach podano niespełna 2 miliony dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Dwiema dawkami zaszczepiono ponad 660 tysięcy osób.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |