Ławeczka Tuwima ma już 22 lata
Na chodniku przy Piotrkowskiej 104, 22 lata temu, stanęła Ławeczka Juliana Tuwima. Charakterystyczny, spiżowy pomnik poety wykonał rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz. Teraz jest to jeden z bardziej znanych symboli Łodzi.
Postać Juliana Tuwima, do której można się przysiąść na Piotrkowskiej stała się przez lata jednym ze stałych elementów ulicy, a mieszkańcy i turyści chętnie pocierają nos poety w nadziei, że przyniesie to im szczęście. -Jak byłam mała, to zawsze jak szłam z mamą, mówiła żebym potarła nos Tuwima. I tak już się przyjęło, co przechodzę to tam dotknę. Na razie nie działa chyba zbyt dobrze, ale nie tracę nadziei. – Jak ktoś ma szczęście, to czy potrze nos, czy nie potrze, to i tak do niego przyjdzie, ale tak na wszelki wypadek. – Jak byliśmy na studiach i przychodziliśmy wieczorami to się tarło, ale z tym przynoszeniem szczęścia to chyba było różnie – mówią łodzianie.
Ławeczka Tuwima jest częścią Galerii Wielkich Łodzian – plenerowych rzeźb z brązu ustawionych wzdłuż ul. Piotrkowskiej. Oprócz siedzącego na ławce poety należą do niej m. in. Fortepian Rubinsteina czy Fotel Jaracza.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |