Katarzyna Szkopiecka | Radio Łódź
Gościem po 8. w środę była Katarzyna Szkopiecka z Głównego Urzędu Statystycznego w Łodzi, z która rozmawialiśmy o Narodowym Spisie Powszechnym – kto powinien w nim wziąć udział, w jaki sposób, o co będą pytani wypełniający ankiety?
Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy, w tej chwili odbywa się wyłącznie przez internet, warto spisać się samodzielnie w ten sposób – zachęcała Katarzyna Szkopiecka z Urzędu Statystycznego w Łodzi. Ze względu na pandemię spis został wydłużony do września.Prawni opiekunowie spisują osoby nieletnie.
– Będziemy pytać o szereg zmiennych z zakresu właśnie demografii – o datę urodzenia, wiek, płeć, obywatelstwo. A także z zakresu ekonomicznego – o zawód, formę zatrudnienia. Pytania również dotyczą wyznania, mniejszości etnicznych, migracji, wykształcenia, a także warunków mieszkaniowych .Za odmowę udziału w spisie może zostać nałożona kara grzywny, ale nie jest to nasz cel by karać respondentów – mówił poranny gość Radia Łódź
Eksperci ostrzegają przed wyłudzeniami danych przy okazji spisu. W maju rozpocznie się spis telefoniczny. Są też dostępne inne metody. – Można skorzystać ze stanowisk do samospisu internetowego, które znajdują się w każdym urzędzie miasta bądź gminy – dodaje przedstawicielka GUS.
Spisać można się także przez telefon pod numerem 22 279 99 99. Wszystkie dane znajdują się na stronie GUS.