Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem. Premier i minister zdrowia przedstawili szczegóły
Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski, w związku z coraz większą liczbą zakażeń koronawirusem, przedstawili nowe obostrzenia, które będą obowiązywać przez najbliższe tygodnie.
Posłuchaj także:
Nazwa | Plik | Autor |
Nowe obostrzenia w walce z koronawirusem | audio (m4a) audio (oga) |
Od najbliższej soboty (27 marca), przez dwa tygodnie będą obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Wielkopowierzchniowe detaliczne sklepy meblowe i budowlane zostaną zamknięte, w placówkach handlowych wielkopowierzchniowych wprowadzona zostanie zmniejszona dopuszczalna liczba klientów na każde 100 m. Będzie to 1 osoba na każde 20 m w większych sklepach. Podobnie zmniejszona zostanie dopuszczalna liczba osób w miejscach kultu religijnego.Od soboty do 9 kwietnia w kościołach będzie mógł przebywać 1 wierny na 20 m powierzchni świątyni.

Do 9 kwietnia zamknięte będą zakłady fryzjerskie i salony kosmetyczne, jak również przedszkola i żłobki. Będą działać tylko w zakresie opieki nad dziećmi personelu medycznego i porządkowego.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów zachorowań i wzrostu liczby osób hospitalizowanych. Dodał, że różna jest sytuacja w regionach. Wskazał na Śląsk, gdzie jest największy dobowy przyrost zachorowań. Minister powiedział, że w przypadku tego regionu można spodziewać się specjalnych rozwiązań w walce z epidemią. Adam Niedzielski podkreślił, że najszybciej polepsza się sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie tempo zachorowań spadło dzięki wprowadzeniu obostrzeń regionalnych. Podobnie stało się w województwie pomorskim.

Minister poinformował, że do tej pory udało się uruchomić 27 szpitali tymczasowych i dodać 8 tysięcy łóżek COVID-owych.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki mówił, że zbliżamy się do granicy wydolności służby zdrowia i musimy zrobić wszystko, by uniknąć dojścia do niej. Zaznaczył, że problemem nie są braki sprzętowe, a liczba personelu medycznego.

Premier zaznaczył też, że dobrą wiadomością jest, dzięki szczepieniom w służbie zdrowia, ograniczone występowanie zachorowań na COVID-19 wśród medyków. Premier zaapelował do opozycji, by działała solidarnie z rządem w obliczu epidemii.

Premier i minister zachęcają także do pracy zdalnej i spędzania świąt w wąskim gronie rodzinnym.

Najnowsze decyzje rządu krytykuje opozycja.Łódzki poseł Lewicy Tomasz Trela przekonywał, że po raz kolejny informacje ze strony władz centralnych przekazywane są przez konferencje prasowe, a nie ma żadnych przepisów prawnych, na podstawie których należy wprowadzić takie ograniczenia.Poseł mówił także o braku informacji o rekompensatach dla firm związanych z zakazem prowadzenia działalności oraz o braku przestrzegania przepisów pandemicznych w świątyniach. – Jeżeli pan premier Morawiecki nie jest w stanie zmusić, przekonać hierarchów kościelnych do wielkiej solidarności społecznej, to znaczy, że absolutnie nie radzi sobie z epidemią koronawirusa. Jeśli my naprawdę chcemy zgasić trzecią falę, to od wszystkich nas wymagana jest odpowiedzialność, również od hierarchów kościelnych.
Swoje zastrzeżenia przedstawiali też m.in. posłowie Platformy Obywatelskiej.
Relacja z konferencji
Godz. 11.31:
Zachęcamy do spędzania świąt w wąskim gronie, rekomendujemy przejście na pracę zdalną.
Godz. 11.27:
Sklepy wielkopowierzchniowe i budowlane będą zamknięte. Hurtownie będą otwarte. W placówkach handlowych i innych punktach, jak np. poczta, będą obowiązywały nowe zasady: jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Od 27 marca w miejscach kultu religijnego obowiązuje zasada jedna osoba na 20 metrów kwadratowych, z zastosowaniem dotychczasowych zasad. Do 9 kwietnia zostajązamknięte salony fryzjerskie, a także przedszkola i żłobki. Nieczynne będą także obiekty sportowe.
Godz. 11.26:
Trzeba powiedzieć sobie otwarcie, że jesteśmy w ciężkiej sytuacji. Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa, które będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie.
Godz. 11.22:
Najważniejsze jest dziś zapewnienie bazy łóżkowej i personelu do zaopiekowania się pacjetem. Mamy blisko 3 tys. łóżek w szpitalach tymczasowych. Jest tam także ok. 350 miejsce resporatorowych. Mamy aktywnych 27 szpitali tymczasowych, w tym tygodniu uruchamialiśmy kolejne lokalizacje.
Godz. 11.16:
Minister Adam Niedzielski.
Wartoprzeczytać
Nie ma wątpliwości, że III fala przewyższa II falę. Mutacja brytyjska powoduje więcej hospitalizacji. W szczytowym momencie II fali poziom obłożenia łózek był rzędu 23 tys. Teraz mamy już 27 tysięcy i to jeden z powodów, dlaczego podejmujemy kolejne decyzje. Musimy spodziewać się jeszcze większego napływu pacjentów. Najtrudniejsza jest dziś sytuacja na Śląsku. W ciągu ostatnich dwóch tygodni z pozycji średniej województwo stało się liderem zakażeń. Dlatego też tam sytuacja jest wyjątkowa. Na drugim biegunie jest województwo warmińsko-mazurskie. To pierwszy region, gdzie liczba zachorowań spadła. To zasługa lockdownu.
Godz. 11.14:
Chcę zaapelować, abyśmy nadchodzące święta spędzili w gronie najbliższych. Raz jeszcze podsumowując: walczymy o zdrowie i życie obywateli. I aby program szczepień był prowadzony jak najszybciej.Wszystkie trudne decyzje są na ten moment konieczne, aby opanować tę falę. Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów – stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne.
Godz. 11.12:
Sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam swobody. Ograniczenie mobilności i dostępności do usług i branż gospodarki jest konieczne. COVID-19 atakuje wszystkich, coraz częściej ludzi młodych. Teraz potrzebujemy solidarności. Dziś powinna obowiązywać filozofia “wszystkie ręce na pokład”.
Godz. 11.09:
Premier Mateusz Morawiecki:
Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy niewydolności służby zdrowia. Nie sprzęt jest wąskim gardłem, tylko dostępność służb medycznych, które bardzo ciężko pracują. Naszą jedyną formą walki z koronawirusem są szczepionki. Dostępność szczepionek są dziś wąskim gardłem. Potrzebujemy dostępnych szczepionek.
Konferencja ma się rozpocząć o godz. 11. Czekamy na rozpoczęcie się konferencji.
Według nieoficjalnych doniesień zamknięte mają być sklepy wielkopowierzchniowe, w tym markety budowlane. Zmienią się także limity osób mogących przebywać w sklepach. Rozważana jest także kwestia zamkniętych przedszkoli i żłobków. Rząd prawdopodobnie nie wprowadzi zakazu przemieszczania się, poprzestanie na apelowaniu o ograniczenie podróży do minimum.Wiadomo, że nowe zasady obejmą tydzień przedświąteczny i poświąteczny.
Doktor Konstanty Szułdrzyński, członek Rady Medycznej przy premierze, powiedział, że konieczne jest zwiększenie liczby łóżek w szpitalach. Gość Polskiego Radia 24 wskazał, że w związku z pandemią obciążenie szpitali jest ogromne i przekracza to, co widzieliśmy w zeszłym roku.Wskazał, że w naszym systemie opieki zdrowotnej są jeszcze pewne rezerwy, które trzeba wykorzystać i to prędko. Mówił, że należy przygotowywać nowe miejsca, ale też szybko wypisywać pacjentów ze szpitali, kiedy tylko ich stan na to pozwoli. Podkreślił, że każde łóżko szpitalne jest teraz na wagę czyjegoś życia.
Do końca kwietnia do Polski może trafić prawie 7 mln dawek szczepionek na COVID-19 – poinformował Michał Dworczyk. Pełnomocnik rządu ds. narodowego programu szczepień dodał, że z optymistycznych doniesień firmy Johnson&Johnson wynika, że jej jednodawkowa szczepionka do Polski może trafić w kwietniu. Wcześniej informowano, że dostawy tego preparatu zaczną się w maju.