Zmiany w poborze opłat na autostradach. Decyzja w sprawie kredytów frankowych przełożona. Nowe dane na temat zarobków Polaków | Ekonomia na co dzień
Na codzienną porcję wiadomości ekonomicznych zaprasza Marcin Pośpiech.
Dziś w programie:
- szykują się zmiany w poborze opłat na autostradach,
- uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych przełożona,
- są nowe dane na temat przeciętnych zarobków w polskich firmach.
Nazwa | Plik | Autor |
Zmiany w poborze opłat na autostradach. Decyzja w sprawie kredytów frankowych przełożona. Nowe dane na temat zarobków Polaków | audio (m4a) audio (oga) |
W czerwcu zacznie działać nowy system poboru opłat drogowych e-TOLL. Zastąpi on dziś działający system ViaTOLL. Ministerstwo finansów zaprezentowało kolejne szczegóły dotyczące funkcjonowania nowych rozwiązań. Jak się okazuje, cały proces rejestracji będzie można przeprowadzić internetowo. Nowością jest też możliwość wykorzystania w systemie telefonów komórkowych, wystarczy pobrać specjalną aplikację. Możliwość rejestracji do systemu pojawi się w drugiej połowie maja. Natomiast od lipca system e-TOLL będzie działać, jako jedyny. Będzie on obowiązkowy dla samochodów o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Kierowcy samochodów osobowych będą mogli skorzystać z systemu opcjonalnie. System będzie obowiązywał na płatnych odcinkach dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Ogłoszenie kluczowej dla frankowiczów uchwały Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zostało przesunięte. Rozstrzygnięcie powinniśmy poznać 13 kwietnia. Spekulacje na temat przesunięcia daty ogłoszenia uchwały pojawiły się wczoraj. Jak informował Dziennik Gazeta Prawna przyczyną odroczenia mogą być spory między tzw. starymi sędziami, których w Izbie Cywilnej jest osiemnastu, a nowymi, których jest dziesięciu. Ci pierwsi mogliby nie zasiąść do uchwały frankowej, a przez to zabrakłoby kworum. Jak przekazał prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Dariusz Zawistowski, ogłoszenie rozstrzygnięcia został przesunięte z powodu zakażenia COVID 19 pierwszej prezes Sądu Najwyższego.
W lutym przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło 5568,82 złotych brutto – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W porównaniu z tym samym okresem 2020 roku wzrosło o 4,5 procent. W marcu ten wynik może być jednak gorszy. Dodajmy, dane GUS dotyczą firm, w których pracuje powyżej dziewięciu osób.
ARCHIWALNE ODCINKIMAGAZYNU EKONOMIA NA CO DZIEŃ |