18 775 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem kolejne 868 osób z COVID-19 [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 18 775 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 868 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 75 osób, a w związku z innymi schorzeniami 276 osób.
Posłuchaji dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Prognozy na najbliższy czas sugerują dalszy wzrost liczby zakażeń koronawirusem | audio (m4a) audio (oga) |
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 868 tys. 297. Dzisiaj (12 marca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 18 tys. 775 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono886 nowych zachorowań na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 75 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło276 osób.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 46 tys.724 osoby.
warmińsko-mazurskiego (969), łódzkiego (868), lubuskiego (751), zachodniopomorskiego (702), lubelskiego (618), podlaskiego (471), świętokrzyskiego (409), opolskiego (360). 289 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 12, 2021
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 12, 2021
W ciągu doby po zakażeniu koronawirusem wyzdrowiały 13 944 osoby. Łącznie w Polsce za ozdrowieńców uznano 1 milion 530 tysięcy484 osoby.
W szpitalach zajętych jest 19 tysięcy102łóżka przez chorych na COVID19. Wolnych pozostaje niespełna 9 tysięcy łóżek.
Pod respiratorami są 1 tysiąc 982 osoby. Wolnych pozostaje 800 urządzeń.
Na kwarantannie jest niemal 300 tys. osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/PXUExYlojR
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 12, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
– Minutą ciszy uczczono w Łodzi pamięć ofiar COVID-19 w Polsce. Dziś mija rok od pierwszego śmiertelnego przypadku koronawirusa w kraju.
Punktualnie o 12 z okien łódzkiego magistratu powinna zabrzmieć “Prząśniczka”. W symbolicznym geście hejnał opóźniono o minutę. Hołd ofiarom koronawirusa złożyła też łódzka Straż Miejska, włączając sygnały świetlne.
Przez rok walki z epidemią koronawirusa w Polsce zmarło ponad 46 tys. osób, z czego w województwie łódzkim ponad 3 tys.
-Zakażenie koronawirusem stwierdzono u dwóch pracowników Urzędu Miasta i Gminy Sulejów w powiecie piotrkowskim. Kilkoro innych pracowników w związku z tym trafiło na kwarantannę. Rzecznik prasowy urzędu zachęca klientów do załatwiania spraw drogą elektroniczną lub telefoniczną.
Pandemia koronawirusa nie oszczędziła także piotrkowskich urzędników. Jak mówi Krzysztof Rudzki z biura prasowego piotrkowskiego magistratu kilkanaście osób przebywa na kwarantannie, wśród nich są zakażeni – to mniej niż 10 osób. Urząd pracuje bez zakłóceń.
Minął rok od pierwszego zdiagnozowanego przypadku COVID-19 w regionie łódzkim. Przez ostatnie 12 miesięcy tylko w naszym województwie stwierdzono ponad 113 tysięcy zachorowań na koronawirusa, zmarło 3 tys. 5 osób.
Jednym z pierwszych pacjentów w regionie był 33-letni łodzianin, który do Szpitala im. Biegańskiego trafił 12 marca ubiegłego roku. Chorobę przeszedł lekko, a potem poddał się kompleksowym badaniom.- Zgłosił się do mnie lekarz, który z ramienia – bodajże – Uniwersytetu Medycznego prowadził badania wśród osób po przejściu choroby. W moim wypadku badania nie pokazały żadnych niepokojących wyników. Głównie były one nakierowane na sprawdzenie serca, układu krwionośnego. Czytaj więcej
Trzecia fala zakażeń koronawirusem przynosi wzrost liczby pacjentów chorych na COVID19. Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca ograniczenie planowych operacji i zabiegów z wyłączeniem diagnostyki i operacji i onkologicznych.Czytaj więcej
Gościem po 8. był prof. Adam Antczak pulmunolog. Tematem rozmowy jest między innymi wzrost zachorowań na COVID19. Tomasz Lasota pytał też o nowe odmiany koronawirusa, przebieg, powikłania, profilaktykę oraz szczepienia. Prof. Adam Antczak zauważa, że jako społeczeństwo przyzwyczailiśmy się do obecności koronawirusa i przestajemy się pilnować, a to jest niebezpieczne.
Inaczej niż zazwyczaj, zamiast spotkań na wydziałach – dni otwarte odbędą się online. Tak w dobie pandemii łódzkie uczelnie publiczne przedstawiają swoją ofertę dla przyszłych studentów. Czytaj więcej
Czytaj także: Uzdrowiska wznawiają działalność
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Koronawirus na świecie
Kolejne szczepionki na koronawirusa są blisko wejścia na europejskie rynki. Komisja Europejska dała zielone światło firmie Johnson & Johnson, a preparat firmy Novavax z powodzeniem przeszedł testy w Wielkiej Brytanii. Kolejne kraje tymczasem wstrzymują szczepienia preparatem firmy AstraZeneca, choć nie ma dowodów na jego szkodliwość.
Jednodawkowa szczepionka firmy Johnson & Johnson jest obecnie podawana w USA i w Republice Południowej Afryki. Koncern otrzymał właśnie zielone światło z Komisji Europejskiej, co oznacza, że lada moment na terenie Unii może pojawić się czwarta szczepionka na koronawirusa. Z kolei firma Novavax poinformowała, że końcowe testy kliniczne jej preparatu w Wielkiej Brytanii wykazały 96 procent skuteczności.
Tajlandia jest tymczasem kolejnym krajem który wstrzymał podawanie preparatu AstraZeneca. Chodzi o wątpliwości, czy szczepionka nie powoduje zakrzepów. Z tego powodu w Danii zmarła jedna osoba, ale zarówno producent jak i Europejska Agencja Leków twierdzą, że wątpliwości są nieuzasadnione, bo śmierć nie miała związku ze szczepieniem. Wcześniej szczepienia wstrzymały Dania, Norwegia, Austria i Islandia.
Najgorsza na świecie sytuacja wirusowa jest teraz w Brazylii, gdzie dziennie umiera prawie 2 tysiące osób, a w szpitalach nie ma miejsca dla nowych chorych. Z kolei Portugalia i Nowa Zelandia właśnie zniosły restrykcje po tym, jak sytuacja poprawiła się.
We Włoszech sytuacja epidemiologiczna nadal się pogarsza. Wszystko wskazuje na to, że od poniedziałku lockdown będzie obowiązywał na terenie połowy kraju.W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarły 373 osoby zakażone koronawirusem, 41 więcej niż wczoraj. Wykryto ponad 25 tys. nowych przypadków. Wczoraj było ich 3 tysiące mniej.
W wielu regionach, odpowiednikach polskich województw, współczynnik reprodukcji koronawirusa, wskazujący ile osób zakaża jeden chory, znacznie przekracza 1. Jak się oczekuje, w związku z tym władze od poniedziałku znacznie zaostrzą restrykcje sanitarne. Wprowadzenie reżimu czerwonej strefy, czyli całkowitego lockdownu grozi m.in. Lombardii, Piemontowi, Emilii Romanii, obu regionom weneckim i po raz pierwszy Lacjum ze stolicą w Rzymie. To gospodarczo najważniejsze regiony Włoch.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 630 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 118 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
Wartoprzeczytać
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |