Jak wyglądał Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie? Wirtualna rekonstrukcja [ZDJĘCIA]
Muzeum Ziemi Rawskiej przeprowadza rekonstrukcję cyfrową Zamku Książąt Mazowieckich. Wirtualnie zamek odbudowuje grafik Robert Gałecki. Efekty tej pracy zrobiły duże wrażenie na mieszkańcachRawy, wywołały zachwyt i wiele pozytywnych komentarzy.
Zamek Książąt Mazowieckich w Rawie Mazowieckiej został odbudowany – na razie tylko wirtualnie, ale ten wirtualny efekt robi ogromne wrażenia. Praca nad projektem była o tyle trudna, że nie wiadomo dokładnie, jak rawski zamek kiedyś wyglądał. – Nie ma wizerunku zamku rawskiego z okresu bezpośrednio związanego z czasami jego świetności. W związku z czym, oprócz tej wieży, która przetrwała i fragmentu murów, nie wiemy dokładnie, jak on wyglądał. W związku z tym jest to wizja artystyczno-rzemieślnicza, ale uwzględniająca oczywiście pewne realia historyczne. Ta wizja zachwyciła mieszkańców Rawy i my też jesteśmy zachwyceni – wyjaśniaMarcin Broniarczyk, dyrektor muzeum.
Zamek wybudowany w latach 1355-1370 był rezydencją Książąt Mazowieckich po włączeniu ziemi rawskiej do Korony, siedzibą starosty rawskiego, sądów grodzkich i archiwum, a po 1563 r. miejscem przechowywania skarbu kwarcianego i więzieniem. W latach “potopu szwedzkiego” zamek uległ znacznemu zniszczeniu, został częściowo odbudowany w 1789 r. Po III rozbiorze władze pruskie, dla uzyskania taniego materiału budowlanego, rozebrały część murów.
Dzisiaj rawski zamek to ośmioboczna baszta i część murów zrekonstruowanych w połowie ubiegłego wieku. Dopiero wirtualny obraz pokazuje jak imponująca to była budowla. – Pewnego rodzaju rozmach tych zamków książęcego Mazowsza można odczuć osobiście jeżeli pojedziemy np. do Ciechanowa, czy do Czerska. Nasz zamek prawdopodobnie też nie odstępował tutaj wielkością i rozmachem od tych budowli. To są też jakieś wzorce do naśladowania. Pamiętajmy, że to była jednak stolica Księstwa Rawskiego. To zamek, który świadczy o świetności księcia Ziemowita i jego syna Ziemowita IV, więc jeśli już książę zaczął budować ten zamek to z taką myślą, żeby budził on zachwyt – tłumaczy Marcin Broniarczyk.
Więcej zdjęć wirtualnie odbudowanego przez Roberta Gałeckiego zamku w Rawie oglądać można na stronie internetowej i Facebooku Muzeum Ziemi Rawskiej
Wizja rawskiego zamku bardzo spodobała się rawianom.- Wizualizacje bardzo obrazowo pokazują i przestrzennie aspekty zamku, jak on prawdopodobnie mógł wyglądać. Jestem bardzo miło zaskoczony wizualizacją zamku, przestrzeni wokół niego. Wcześniej nie miałem wyobrażenia, jak on mógł wyglądać – powiedzieli mieszkańcy.
Piękne obrazy przywołały też po raz kolejny marzenia o odbudowie zamku i nadzieje na realną rekonstrukcję obiektu. Na razie jednak ta cyfrowa rekonstrukcja musi mieszkańcom wystarczyć. Odbudowa zamku to ogromne pieniądze. Również jego późniejsze funkcjonowanie wymagałoby bardzo dużych nakładów. To, co już oglądać możemy na stronie muzeum, to nie koniec. Placówka codziennie odsłania nowe oblicza zamku.- Dzisiaj wrzuciliśmy kolejną porcję, jest bardziej oświetlony. Tak też wrzucaliśmy według pór dnia. Zaczęliśmy od godzin nocnych, później wczesno porannych, a dzisiaj mamy już zamek oświetlony promieniami słonecznymi. Jutro (12 marca) zamierzamy wejść na dziedziniec – zapowiada Broniarczyk.
A w przygotowaniu jest też wirtualny spacer po zamkowych komnatach.
Posłuchaj więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
akt110321 zamek w Rawie – rekonstrukcja | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |