Coraz więcej upadłości konsumenckich, frankowicze ofiarami nieuczciwych praktyk odszkodowawczych, przyspiesz budowa dróg | Ekonomia na co dzień
Na codzienną porcję wiadomości ekonomicznych zaprasza Marcin Pośpiech.
Dziś w programie:
- coraz więcej osób decyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej
- frankowicze mogą być ofiarami nieuczciwych praktyk odszkodowawczych
- w tym roku przyspieszy budowa dróg gwałtownie zahamowana przez pandemię.
Nazwa | Plik | Autor |
Coraz więcej upadłości konsumenckich, frankowicze ofiarami nieuczciwych praktyk odszkodowawczych, coraz więcej nowych dróg | audio (m4a) audio (oga) |
Dla wielu jest ostatecznością, ale i ostatnią szansą na uwolnienie się od niespłacalnych długów. Coraz więcej Polaków korzysta z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Przy korzystaniu z niej nie jest istotna wielkość zobowiązań, ani czas, przez jaki nie były one regulowane. Efektem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest oddłużenie niewypłacalnego konsumenta, a więc umorzenie całości lub części jego długów. Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i pozytywne rozpoznanie go przez sąd, to pierwszy krok w kierunku oddłużenia. Wniosek może zostać złożony w dowolnym terminie. Co ważne, sąd upadłościowy podczas rozpoznawania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie bada, czy dłużnik celowo doprowadził do niewypłacalności. Nie oznacza to jednak, że kwestia ta w ogóle nie jest brana pod uwagę i możliwe jest oddłużenie, mimo celowego zaciągania i nieregulowania zobowiązań. Sąd zajmie się także weryfikacją okoliczności powstania długu. Od zasady umorzenia długów obowiązują też wyjątki – nie podlegają jej długi alimentacyjne.
Kurs franka, przedłużające się postępowania sądowe i rozbieżności w orzecznictwie, to tylko niektóre problemy, z którymi zmagają się frankowicze. Tymczasem na rynku prawniczym pojawił się podmioty, które oferują pomoc, w rozwiązaniu problemów związanych z zadłużeniem w obcej walucie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od kilku lat przygląda się działalności kancelarii odszkodowawczych. A do sądów trafia coraz więcej spraw frankowiczów. To zasługa korzystnego dla kredytobiorców wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ws. państwa Dziubaków, wydanego jesienią 2019 roku. Eksperci wskazują, że większość procesów jest rozstrzygana na korzyść kredytobiorców. Sądy najczęściej orzekają nieważność umowy z bankiem. 25 marca izba cywilna Sądu Najwyższego wyda uchwałę regulującą sześc najważniejszych kwestii dotyczących kredytów w obcych walutach. Eksperci radzą, by z decyzjami dotyczącymi kredytów walutowych poczekać do czasu rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego.
Prawie 400 kilometrów nowych tras krajowych chcą oddać w tym roku drogowcy. O swoich planach dotyczących inwestycji i szykowanych przetargach poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W zeszłym roku liczba ukończonych inwestycji gwałtownie spadła. W sumie oddano do użytku 140 kilometrów dróg krajowych. Tymczasem od 2007 roku średnio gotowych było rocznie od 300 do 400 kilometrów tras i obwodnic. W tym roku ma być podobnie. Zyskają głównie kierowcy we wschodniej części kraju. Przełomem będzie oddanie 7 z 12 realizowanych odcinków trasy S19 między Lublinem a Rzeszowem. Jesienią mają odetchnąć też kierowcy w naszym województwie podróżujący na południe kraju. Zakończy się przebudowa do parametrów autostrady trzech z pięciu odcinków tak zwanej gierkówki między Tuszynem a Częstochową. Cała trasa A1 ma być skończona w 2022 roku.
ARCHIWALNE ODCINKIMAGAZYNU EKONOMIA NA CO DZIEŃ |