E-handel rośnie jak na drożdżach, pandemia uderza w miasta, co zamiast Mieszkania+, jeden procent może wiele zmienić | Ekonomia na co dzień
Na porcję codziennych informacji ekonomicznych zaprasza Marcin Pośpiech.
Dziś w programie:
- e-handel rośnie w Polsce jak na drożdżach, w tym roku jego wartość może skoczyć nawet o jedną czwartą
- pandemia uderza w miasta – wielu grozi utrata finansowej płynności
- Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają zastąpić program Mieszkanie +. Pierwsze skrzypce zagrają samorządy
- jeden procent może zmienić bardzo wiele i to w naszym najbliższym otoczeniu.
Nazwa | Plik | Autor |
E-handel rośnie jak na drożdżach, pandemia uderza w miasta, co zamiast Mieszkania+, jeden procent może wiele zmienić | Ekonomia na co dzień | audio (m4a) audio (oga) |
Jeśli zakupy to coraz częściej w internecie. Według ostatnich szacunków wartość polskiego e-handlu sięga 100 mld zł, co odpowiada za 10 proc. handlu detalicznego. Pandemia okazała się katalizatorem wzrostów – od marca do końca 2020 roku powstało 11 tys. nowych e- sklepów. Co przyniesie ten rok? Duży wpływ na polski rynek e-commerce może mieć wejście Amazona, który w ubiegłym tygodniu zaprezentował stronę w polskiej wersji językowej. Eksperci oceniają, że ten krok może ożywić krajowy rynek z korzyścią dla odbiorców, ale również dla sprzedawców. Tym bardziej, że krok amerykańskiego giganta może też zachęcić do ekspansji w Polsce również innych graczy, np. z Azji.
Pandemia dotkliwie odbija się na finansach polskich miast – tak wynika z najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ośmiu na dziesięć polskich miast gorzej funkcjonują ośrodki kultury, a w niemal trzech czwartych – ośrodki sportu i rekreacji. Jak zaznacza autorka badania Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, im większe miasto, tym większy jest odsetek wskazań na zdecydowane pogorszenie sytuacji finansowej. Autorzy badania podkreślają, że w tym roku głównym wyzwaniem dla miast będzie utrzymanie płynności finansowej, wspomaganej w dużej mierze dotacjami i subwencjami.
Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe zamiast programu Mieszkanie + mają być remedium na deficyt mieszkań w Polsce. Na czym miałoby polegać nowe rozwiązanie? Jak tłumaczy w rozmowie z Rzeczpospolitą wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin, gminy mają ogromne zasoby gruntów pod budowę mieszkań, ale często nie mają pieniędzy na realizacje inwestycji. Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma przełamać ten impas. Minister rozwoju ocenił, że z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju Polski równie ważne jak wielkie inwestycje infrastrukturalne pokroju CPK jest zapewnienie mieszkań przede wszystkim w wyludniającej się Polsce powiatowej. Ma to bowiem jak zaznaczył – fatalne skutki społeczne i demograficzne. W 2020 roku w Polsce oddano najwięcej mieszkań od 1979 r. Wciąż jednak, odczuwamy szacowany na ok. 2 mln dramatyczny deficyt lokali, co plasuje nas w ogonie państw UE.
Marzec i kwiecień to czas rozliczeń z fiskusem. To także czas kiedy możemy pomóc, przekazując jeden procent swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. Dla podatnika to niewiele, a dla wielu inicjatyw i fundacji, to być albo nie być. Warto przemyśleć, komu chcemy pomóc. Wybór jest ogromny – od fundacji pracujących z chorymi dziećmi, po kluby sportowe. Rocznie z jednego procenta do potrzebujących trafia ponad 900 mln zł.
ARCHIWALNE ODCINKIMAGAZYNU EKONOMIA NA CO DZIEŃ |