Walczą o Zieloną Ostoję. Mieszkańcy łódzkiego Marysina chcą chronić teren przed zabudową
Blisko 14 ha dostępnych publicznie i bardzo wartościowych przyrodniczo terenów może trafić w ręce deweloperów. Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowuje plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru między ulicami Centralną a Wycieczkową.
“Zielona Ostoja” to teren dawnych szkółek miejskich zlikwidowanych w 1992 r., który stanowi tzw. otulinę lasu łagiewnickiego, czyli strefę ochronną wokół szczególnie cennych obiektów przyrodniczych. Do 2018 roku obszar ten w Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju Przestrzennego Łodzi oznaczony był, jako wartościowy przyrodniczo i atrakcyjny krajobrazowo. Studium się zmieniło i przeznaczyło tereny zielone pod zabudowę mieszkalną.
– Na terenie Zielonej Ostoi na powstać osiedle domów jednorodzinnych, mniej więcej na 2/3 lub 3/4 całego zielonego terenu – mówi Krzysztof Golec-Piotrowski z rady osiedla Marysin, Julianów, Rogi. – To ostatni w tym rejonie taki duży teren, który jest w rękach gminy, na którym można w przyszłości urządzić park, czy jakieś inne miejsce powszechnej rekreacji.
Nazwa | Plik | Autor |
Walczą o Zieloną ostoję. Mieszkańcy łódzkiego Marysina chcą chronić teren zielony przed zabudową | audio (m4a) audio (oga) |
Krzysztof Golec-Piotrowski zaznacza także, że na tym terenie rośnie kilka dębów, które są bardzo okazałe. – Cenne jest to, że to zwarty kompleks leśno-zagajnikowo-łąkowy, jako ostoja zwierzyny i miejsce dla spacerowiczów.
Potwierdzają to okoliczni mieszkańcy, którzy przyprowadzają dzieci do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 120 przy ul. Centralnej. – Mamy wycieczki rowerowe, chodzimy tutaj na spacery, córka chodzi tutaj do szkoły, tu jest po prostu przepięknie – mówi jedna z mieszkanek. – Poza tym mieszkają tutaj sarny. I, powiem szczerze, nie wyobrażam sobie, żeby to zlikwidować.
Podczas Komisji Planowania Przestrzennego łódzkiej Rady Miejskiej pojawił się wniosek, aby odstąpić od opracowywania planu tak, aby miasto nie mogło sprzedać całości terenu bez zgody Rady Miejskiej. Wniosek został odrzucony, a głosował za tym m.in przewodniczący klubu KO Mateusz Walasek. – Te tereny są bardzo zróżnicowane co do wartości przyrodniczej. Główna rzecz, która tutaj decydowała, to jest to, że trzeba przeciwdziałać szkodliwemu rozlewaniu się miasta. Plany, aby miasto budowało się gdzieś na polach, są dla miasta bardzo szkodliwe.
Sprawa “Zielonej Ostoi” była także poruszana podczas Debaty Radia Łódź:
Mieszkańcy okolicy “Zielonej Ostoi” zamierzają wystąpić z projektem utworzenia w tym miejscu użytku ekologicznego, aby chronić teren przed zabudową.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z SIERADZA I REGIONU |