Nowa mieszkaniowa oferta rządu dla młodych ludzi, których nie stać na kredyt hipoteczny
Społeczne inicjatywy mieszkaniowe zamiast Mieszkania Plus – to nowa rządowa propozycja budowy mieszkań skierowana do samorządów. Chcą do niej przystąpić m. in. władze Skierniewic i Piotrkowa Trybunalskiego.

W budowie nowych mieszkań miałyby uczestniczyć samorządy, które przekazałyby teren pod budowę. Finansowanie inwestycji zapewni Krajowy Zasób Nieruchomości. Wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra mówi o zupełnie nowym podejściu do budownictwa mieszkaniowego w miastach powiatowych. – Te wcześniejsze próbowały tworzyć narodowych developerów. Odwróciliśmy tę logikę. To jest program, który jest skrojony pod miasta powiatowe wyjaśnia wicewojewoda.
Nowa mieszkaniowa oferta rządu skierowana ma być do młodych, aktywnych zawodowo ludzi, których nie stać na kredyt mieszkaniowy – każdy z lokatorów budowanego w nowym programie mieszkania z czasem stanie się jego właścicielem. – Czynsz, który będzie płacony, to będzie jakby spłata kredytu. To nie będzie kredyt i czynsz, tylko mieszkaniec będzie opłacał tylko i wyłącznie fundusz remontowy i związane z tym media, z których będzie korzystał, natomiast pod nazwą czynszu będzie spłata kredytu, czyli spłacając go będzie dochodził do własności tego mieszkania wyjaśnia Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic. To jedno z miast, którechce przystąpić do nowego programu mieszkaniowego rządu.
W Skierniewicach powstać może około stu mieszkań.
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest jednym z elementów programu Mieszkania dla Rozwoju. Z możliwości, jakie oferuje rządowa inicjatywa chce skorzystać także Piotrków Trybunalski. Porozumienie w tej sprawie prawdopodobnie zostanie podpisane w przyszłym tygodniu. -Myślę, że będzie to nie tylko uzupełnienie, ale taka dobra formuła, która w sposób zdecydowany ożywi możliwość budownictwa mieszkaniowego i da szansę wielu młodym ludziom, nie tylko z resztą w naszym mieście, oraz uzupełni świetnie tę ofertę, którą dotychczas realizujemy – mówi prezydent miasta Krzysztof Chojniak.
Dana gmina przystępując do programu musi zapewnić grunt. Około 50-60 % kosztów budowy pokryją dofinansowania. Pozostała część ma być finansowana z partycypacji mieszkańców oraz kredytów komercyjnych. Mieszkańcy będą mieli możliwość nabycia danego lokalu na własność, nie wcześniej niż po 15 latach od zamieszkania.
Chęć przystąpienia do programu zadeklarował także m.in. Sieradz. Trwają rozmowy z samorządami innych miejscowości. W ramach SIM-u województwa łódzkiego planowanych jest powstanie około tysiąca nowych mieszkań.
Katarzyna Grabowska/Monika Gosławska
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |