Prof. Stefan Krajewski | Radio Łódź
Gościem po 8 w piątek jest prof. Stefan Krajewski, ekonomista. Tomasz Lasota rozmawia z nim na temat podwyżek w 2021 – między innymi o nowym podatku cukrowym oraz o tym, co jeszcze zdrożeje, czy Polska utrzyma wzrost gospodarczy, jaki będzie poziom bezrobocia i kiedy powinny zostać zniesione ograniczenia w handlu.

Nowy rok, nowy podatek, m.in. cukrowy. Ceny poszły w górę co najmniej o 40 procent. Statystyczny Polak za przeciętną pensję może kupić 1325 litrów coli, tymczasem Niemiec 3994, a w USA 6000 litrów. Czy mamy powody do niepokoju?
Czytaj także: 2021 – rokiem podwyżek dla łodzian?
– Patrząc obiektywnie i z punktu widzenia interesu społecznego, to nie ma powodów, by się martwić. Te napoje są szkodliwe, powinny być ograniczane, a to, że zdrożały, to nie jest nic wielkiego. Problem polega na tym, w jakim momencie zdrożały – informuje gość Radia Łódź.
Posłuchaj całej rozmowy i dowiedz się więcej:
Prof. Stefan Krajewski dodaje, że ludzie nie lubią teraz wzrostu cen, boją się tego. – Dodatkowo przypuszczają, że ten wzrost cen wyrobów związanych z dużą ilością cukru, nie wynika z troski o zdrowie, tylko z chęci budżetu, żeby dostać dodatkowe pieniądze. Z podwyżek podatku cukrowego rząd może dostać najwyżej 3 mld zł. To nie jest kwota, która da rozwiązanie problemów z deficytem – ocenia poranny gość Radia Łódź.
Zobacz także: Nowe podatki, dodatkowe opłaty i efekt: inflacja większa niż się spodziewano
Zdaniem prof. Krajewskiego w Polsce wykonuje się teraz dużo rzeczy, by pomóc budżetowi, m.in. próbujemy wydłużyć czas, w którym nie będziemy musieli spłacać długów, które narastają, żeby teraz ratować gospodarkę.

Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |