Powstało cyfrowe archiwum Skierniewic
Setki publikacji, tysiące stron archiwalnych dokumentów i zdjęć – to wszystko znalazło się w nowo powstałym cyfrowym archiwum miasta. Praca nad nim trwała kilkanaście miesięcy. Archiwum mogło powstać dzięki dotacji z programu “Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Praca nad archiwum cyfrowym Skierniewic trwała kilkanaście miesięcy. Podjął się jej Radosław Stefanek z Muzeum Historycznego Skierniewic. Wszystko zaczęło się od pasji do starej fotografii i bloga z archiwalnymi zdjęciami.-Ten blog zainspirował mnie właśnie do stworzenia takiego archiwum cyfrowego Skierniewic – mówiRadosław Stefanek.
Program “Kultura cyfrowa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwolił na sfinansowanie przedsięwzięcia. Można było rozpocząć żmudne skanowanie dokumentów i zdjęć. Wśród nich są rzeczy unikatowe, których muzeum nie może udostępnić inaczej, niż tylko w Internecie. -Tutaj mamy unikatowe zdjęcie mostu kolejowego w parku, który został w 1914 roku wysadzony przez Niemców. Jest też szeroki zbiór dokumentów z początku powstania miasta. Mamy więcej takich dokumentów, których nie można udostępnić, bo to jest jedna jedyna rzecz, która podlega niszczeniu – dodaje Stefanek.
Albumy, książki, prace naukowe i archiwalne gazety, z czasów I wojny Światowej, PRL-u – tysiące stron na temat historii miasta, instytucji i ludzi. A wszystko dostępne dla każdego i bezpłatnie. Są też kroniki tak kiedyś popularne, dzisiaj zastąpione stronami internetowymi.
Przy tworzeniu archiwum wzorowano się na najlepszych – takich jak Polona Biblioteki Narodowej, biblioteka cyfrowa Uniwersytetu Warszawskiego, czy Europeana oferująca dostęp do bibliotek, archiwów i muzeów w całej Europie. Oprócz zbiorów muzeum, cyfrowe archiwum pokazuje też zbiory udostępnione przez samych skierniewiczan.
Zapewnienie dostępu do archiwaliów szerokiemu gronu mieszkańców przyniosło już pierwsze odkrycia rodzinne. Na umieszczanych w internecie fotografiach mieszkańcy odnajdują swoich bliskich. A cyfrowe archiwum Skierniewic to wciąż otwarty projekt. -Dwie osoby zaproponowały udostępnienie swoich zbiorów, więc widzimy, że ten projekt żyje – podkreśla Radosław Stefanek.Kolejne osoby zgłaszają się i oferują udostępnienie swoich prywatnych zbiorów. Do końca roku pojawią się w nim jeszcze filmy z wydarzeń w mieście, z ostatnich kilkudziesięciu lat.
Posłuchaj też:
Nazwa | Plik | Autor |
Powstało cyfrowe archiwum Skierniewic | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |