Dziś Boże Narodzenie
Dzisiaj przypada uroczystość Narodzenia Pańskiego, którą nazywamy też świętem Bożego Narodzenia. W tradycji chrześcijańskiej upamiętnia ono narodziny Jezusa Chrystusa. Noc, w którą Jezus przyszedł na świat, uznaje się za wyjątkową, ponieważ Bóg objawił się jako małe i bezbronne dziecko, a w jego majestat uwierzyli prości ludzie – pasterze czuwający przy stadach. Dzień Bożego Narodzenia poprzedza Wigilia.
Tradycyjnie, w południe, papież Franciszek wygłosił orędzie bożonarodzeniowe i udzielił uroczystego błogosławieństwa “Urbi et Orbi” – “miastu i światu”. Z uwagi na pandemię zrobił to – nie jak wcześniej – z loggi Bazyliki Watykańskiej na placu św. Piotra, lecz z Auli Błogosławieństw w Pałacu Apostolskim.Papież zaapelował o prawdziwe braterstwo między ludźmi, narodami i państwami. Franciszek podkreślił, że Jezus – źródło nadziei – urodził się jako dar Boga dla całej rodziny ludzkiej. Dlatego wszyscy jesteśmy braćmi – bez względu na różnice języka, kultury i tożsamości. – W tym historycznym momencie, naznaczonym kryzysem ekologicznym, gospodarczym i społecznym pogłębionym pandemią potrzebujemy braterstwa jak nigdy przedtem – mówił papież Franciszek. Zaapelował do polityków i rządów, by wszyscy mieli dostęp do szczepionek i opieki lekarskiej.
W archikatedrze łódzkiej uroczystą mszę o 12.30 odprawił arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś. We mszy można było uczestniczyć online.
Świąteczna msza łódzkich ewangelików została odprawiona w kościele pw. św. Mateusza o godzinie 10. Można w niej było również uczestniczyć w internecie.
Życzenia parafianom diecezji łowickiej złożył biskup Andrzej Dziuba.“Drodzy Siostry i Bracia.Życzę Wam, aby oblicze każdego i każdej z Was także zajaśniało blaskiem Maleńkiej Miłości. Niech Nowonarodzony Pan odnawia nas i całe nasze życie rodzinne i społeczne. Niech On otwiera nas na światło Miłości z Betlejem, aby rozproszyły się mroki lęku i niezrozumienia. Niech nam wskaże drogi pokoju i braterstwa, wzajemnego zaufania i szczerej bliskości” – czytamy w liście opublikowanym na stronie diecezji łowickiej.
Zobacz też: W łódzkiej archikatedrze odbyły się dwie pasterki
Pierwsze oficjalne obchody święta Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W wigilię święta wierni przybywali na Pole Pasterzy w Betlejem, by całą noc czuwać w bazylice wzniesionej nad Grotą Narodzenia. Tam w nocy uczestniczono we mszy świętej, którą później nazwano “Pasterką”, w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. Tak zaistniała pierwsza Wigilia i Pasterka. W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów.
Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne zwyczaje i tradycje. Należą do nich: uroczysta wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, szopka betlejemska, śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie prezentami na pamiątkę św. Mikołaja, biskupa Miry. Podarunki – w zależności od regionalnej tradycji – przynosi: w Polsce centralnej – Święty Mikołaj, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach i Kujawach – Gwiazdor, w Małopolsce – Aniołek, a na Górnym Śląsku – Dzieciątko Jezus.
W Kościołach, które celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego, czyli Cerkwi greckokatolickiej i Kościele prawosławnym, Boże Narodzenie przypada 7 stycznia.
W niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia Kościół obchodzi święto Świętej Rodziny z Nazaretu – Jezusa, Maryi i Józefa. W tym roku przypada ono 27 grudnia. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba pełni istotną rolę, ponieważ uczestniczy w misji Jezusa. Podkreśla też, że ta mała wspólnota pomaga w dojrzewaniu do wyboru życiowego powołania.
/IAR/PAP
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |