W Gałkowie Dużym upamiętnili Zbigniewa Godlewskiego[ZDJĘCIA]
Na Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gałkowie Dużym odsłonięto tablicę pamiątkową Zbigniewa Godlewskiego. Symbolicznego Janka Wiśniewskiego ofiary grudnia 1970 roku.
Zbigniew Godlewski był uczniem tej właśnie szkoły. Potem wyjechał do Elbląga, został pracownikiem Stoczni Gdańskiej. Został zastrzelony w Gdyni 17 grudnia 1970 roku.
Na dzisiejszych uroczystościach obecny był między innymi rodzony brat Zbigniewa Wiesław Godlewski, który nie krył emocji i wzruszenia. – Tutaj zaczęliśmy swoją edukację szkolną, chodziliśmy do pierwszej klasy. Ta tablica jest uświęceniem tego wszystkiego co przeszliśmy ja i moi rodzice, kiedy zabito Zbigniewa. To także miły gest pamięci ze strony szkoły – mówił Wiesław Godlewski.
Tablica ma przede wszystkim przywoływać pamięć wydarzeń sprzed 50 lat i ludzi, którzy byli świadkami tej historii. – Ta wiedza historyczna, nie tylko o najważniejszych wydarzeniach, ale również o postaciach, które są związane z naszym regionem, ziemią łódzką, jest niestety w niewielkim stopniu znana mieszkańcom województwa. Ale dzięki takim inicjatywom jak ta, tą pamięć możemy przywracać mówi dr hab. Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej
Do historii przeszło zdjęcie ciała Zbigniewa Godlewskiego niesionego na drzwiach przez grupę mężczyzn. Jest on także bohaterem Ballady o Janku Wiśniewskim.
Posłuchaj także reportażu Kamili Litman poświęconego Zbigniewowi Godlewskiemu:
Nazwa | Plik | Autor |
Reportaż Kamili Litman “Ballada o Zbyszku Godlewskim | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |