4423 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 4423 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zakażonych jest 238 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 82 osoby.
Najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwach: mazowieckim609 przypadków, zachodniopomorskim 529 i wielkopolskim424przypadki.
Resort zdrowia zastrzega, że w związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.
Mamy 4423 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (609), zachodniopomorskiego (529), wielkopolskiego (424), kujawsko-pomorskiego (351), pomorskiego (335), dolnośląskiego (287), śląskiego (265), łódzkiego (238),
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 7, 2020
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 7, 2020
Z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 82 osoby.
Liczba zakażonych koronawirusem: 1 067 870 /20 181 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 7, 2020
Koronawirus w statystykach:
- W ciągu minionej doby wyzdrowiało15726 osób zakażonych koronawirusem
- Łączna liczba ozdrowieńców w Polsce to ponad 722 tysiące osób
- W szpitalach jest zajętych niespełna 20 tys. miejsc przeznaczonych dla pacjentów covidowych.
- Wolnych pozostaje ponad 18,5 tys. łóżek
- Do respiratorów jest podłączonych 1 886 pacjentów (ogółem dostępnych jest ponad 3 tys. takich urządzeń)
- Kwarantanną jest objętych ponad 231 tys. osób, a nadzorem epidemiologicznym – ponad 12 tysięcy
- W ciągu minionej doby wykonano prawie 36 tys. testów na obecność wirusa
- Od początku epidemii w Polsce potwierdzono ponad 1,054 mln zakażeń koronawirusem
- W sumie zmarło ponad 20 tys. zakażonych osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/yf3D3xyi3n
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 7, 2020
Nazwa | Plik | Autor |
Raport – Koronawirus 7.12.2020 | audio (m4a) audio (oga) |
Epidemia koronawirusa w Łódzkiem
Od przyszłego tygodnia część łóżek covidowych w szpitalach w województwie będzie sukcesywnie przekształcana na tradycyjne, dostępne dla ogółu pacjentów – poinformował wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński. Pierwsze decyzje mają dotyczyć 426 łóżek, które wcześniej służyły pacjentom z oddziałów ginekologii i położnictwa, chorób wewnętrznych, chirurgii, kardiologii, neurologii i pediatrii. Czytaj więcej
Sprawdź co się zmieni w nadchodzących tygodniach:
Potrzebna jest krew dla pacjentów.Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa pilnie czeka na krew. Placówka będzie pracować w niedzielę, w teren wyjadą też mobilne punkty poboru krwi. Czytaj więcej
Naukowcy sprawdzą, w jaki sposób pandemia i nauka zdalna wpłynęły na zdrowie i kondycję dzieci.Do lekarzy coraz częściej dochodzą niepokojące sygnały dotyczące siedzącego trybu życia, braku aktywności i pogarszającej się sprawności fizycznej dzieci w wielu rozwojowym. W zdalnym trybie nauczania dzieci spędzają mnóstwo czasu przed komputerem, dziesięciolatki nawet do 8 godzin dziennie. Dlatego lekarze chcą sprawdzić, czy i jaki może mieć to wpływ na ich zdrowie. Czytaj więcej
W tym roku podczas Barbórki w Bełchatowie nie było tradycyjnego przemarszu ulicami miasta i smacznego krupnioka. Ze względu na koronawirusa zrezygnowano także z biesiad poprzedzających barbórkę, takich jak: karczma piwna czy comber babski.Czytaj więcej
Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki uratowali życie 10-letniego chłopca. Dziecko było w bardzo ciężkim stanie, miało niewydolność wielu narządów. U chłopca rozpoznano nową chorobę – PIMS – wieloukładowy zespół zapalny po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Samo zakażenie dziecko przeszło bezobjawowo.Czytaj więcej
Zobacz także:Czy jesteśmy jeszcze przed szczytem epidemii koronawirusa?
Europosłanka Beata Mazurek powiedziała w TVP Info, że Polaków należy przekonywać do szczepień przeciwko COVID-19. Rząd sprowadzi do Polski 45 milionów dawek szczepionki, której przyjęcie będzie dobrowolne i darmowe.
Zdaniem Beaty Mazurek w kampanii na rzecz powszechnych szczepień – nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie – powinny wziąć udział lekarze i osoby o dużym zaufaniu społecznym. Eurodeputowana PiS podkreśla, że akcja musi dotrzeć do jak największej liczby osób, ponieważ tylko dzięki szczepieniom, można liczyć na szybki koniec pandemii koronawirusa.
Jeszcze w tym miesiącu ma ruszyć ogólnopolska akcja promowania dobrowolnych szczepień przeciwko COVID-19. Rząd zapowiedział, że szczepionki będą dystrybuowane do miejsc w całej Polsce, by dostęp do nich był jak najszerszy.
Wirusolog prof. Włodzimierz Gut powiedział, że szczepionka przeciwko Covid-19 ochroni przed chorobą, ale nie przed zakażeniem. Wyjaśnił, że osoby zakażone, ale zaszczepione nie będą też zakażać innych.
W Polsce szczepionka przeciwko Covid-19 będzie dobrowolna i darmowa. Wirusolog, profesor Włodzimierz Gut powiedział w Polskim Radiu 24, że szczepionka ma przede wszystkim zabezpieczyć tych, którzy są najbardziej narażeni – osoby pracujące w kontakcie z zakażonymi oraz osoby z wysokiej grupy ryzyka, gdzie zakażenie stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia.
Polski rząd podpisał umowę na zakup szczepionki z kilkoma producentami. Są różne metody wytwarzania szczepionki. Profesor Włodzimierz Gut tłumaczył, że teoretycznie najlepsza, messenger RNA, jest jednocześnie najmniej znana i wymaga bardzo sprawnego łańcucha logistycznego. – W przypadku dwóch pozostałych szczepionek, opartych o wektory, “mamy już duże doświadczenie” – zaznaczył wirusolog. Dodał, że w szczepionce produkcji Johnson & Johnson użyto ludzkiego adenowirusa i szczepionka ta może nie zadziałać, jeśli pacjent się z nim zetknął w przeszłości. – W przypadku drugiej ze szczepionek wektorowych to ryzyko nie występuje, bo użyto wirusa małpiego – informował profesor Włodzimierz Gut.
Na potrzeby powszechnych szczepień rząd zakupił 45 milionów dawek szczepionek. Producenci informują o ich ponad 90-procentowej skuteczności.Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął nabór placówek leczniczych, które chcą przeprowadzać szczepienia przeciwko Covid-19. Warunki zgłoszenia i formularz aplikacyjny można znaleźć na stronie internetowej Funduszu. Zgłoszenia są przyjmowane do 11 grudnia.
Po 15 grudnia rząd przekaże informacje o zgłoszonych podmiotach leczniczych do Narodowego Programu Szczepień i o organizacji punktów. Będzie ich w całej Polsce około 8 tysięcy, w tym przynajmniej jeden w każdej gminie. Będą działać również zespoły mobilne. Szczepień będzie mógł dokonywać personel medyczny, w tym pielęgniarki i ratownicy medyczni.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Koronawirus na świecie
Litwa wprowadziła od dzisiaj ponownie kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski. Można jej uniknąć jeśli będzie się miało ze sobą ważny negatywny wynik testu na Covid-19.
Wymóg dziesięciodniowej samoizolacji po przyjeździe na Litwę wynika z tego, że Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób na swoich mapach oznaczyło Polskę na szaro. Kolorem tym objęte są państwa, które nie przekazują danych o zakażeniach lub w ciągu ostatnich dni przeprowadzały maksymalnie trzysta testów na 100 tysięcy mieszkańców. W przypadku Polski zmienił się adres strony internetowej, z której pobierane są dane do publikacji. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób jeszcze w piątek podało na Twitterze, że jest w ścisłym kontakcie z polskimi władzami i wspólnie pracuje nad szybkim rozwiązaniem tej niefortunnej sytuacji, co ma znaleźć odzwierciedlenie przy kolejnej aktualizacji map.
Tymczasem kwarantannę na Litwie można obejść posiadając ze sobą negatywny wynik testu na obecność Covid-19. Trzeba go wykonać 48 godzin przed przyjazdem do tego kraju. Test można też wykonać już na miejscu, ale do momentu uzyskania negatywnego wyniku trzeba poddać się samoizolacji.Wszystkie osoby wjeżdżające na Litwę z państw podwyższonego ryzyka muszą zarejestrować się na stronie litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego. Litwini listę krajów, z których po przyjeździe należy poddać się kwarantannie, aktualizują co piątek.
Korea Południowa zmaga się już z trzecią w tym roku falą pandemii koronawirusa. Prezydent Moon Dze In zaapelował dziś o zwiększenie liczby testów, w związku z rosnąca liczbą nowych zakażeń. W ciągu ostatniej doby w Korei Południowej wykryto 615 przypadków zachorowania na Covid-19.
Południowokoreański prezydent chce, aby w akcję powszechnego testowania mieszkańców zaangażowało się wojsko oraz część pracowników administracji publicznej. Masowe testy na obecność koronawirusa w trakcie pierwszej i drugiej fali pandemii w Korei Południowej uznawane są za jedną z przyczyn stosunkowo małej liczby zakażeń w tym kraju. Od początku pandemii w liczącej 52 mln mieszkańców Korei Południowej, koronawirusem zakaziło się do tej pory 38 000 mieszkańców, z czego 549 osób zmarło. Od miesiąca liczba nowych zakażeń sięga tam trzycyfrowych wartości.
Jak poinformowało Koreańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania chorób, odsetek pozytywnych wyników testów na Covid-19 pośród wszystkich wykonanych w tym kraju sięgnął ostatnio 4,2procenta, w porównaniu do średniej wynoszącej dla całego kraju – 1,2procenta. W Seulu ponownie zaostrzone mają być zasady dystansu społecznego. Władze Korei Południowej nie stosują zasad tzw. lockdownu. Stosunkowo mała względem populacji liczba zakażeń związana jest z rygorystyczną kwarantanną oraz skrupulatną kontrolą wszelkich potencjalnych ognisk zakażeń.
W Austrii wykryto minionej doby 2741 nowych zakażeń koronawirusem, o ponad tysiąc mniej niż wczoraj. Po trzech tygodniach twardego lockdownu dziś władze złagodziły niektóre obostrzenia. Działalność wznowiły między innymi muzea, biblioteki, salony kosmetyczne i centra handlowe.
Zmiany dotyczą także szkół i przedszkoli. Minister zdrowia Rudolf Anschober poinformował, że w większości austriackich szkół od dziś lekcje będą się odbywać stacjonarnie. Została też skrócona godzina policyjna. Otwarte będą znów niektóre ośrodki kultury, przy czym kina, teatry, kasyna i ogrody zoologiczne pozostaną jeszcze zamknięte co najmniej do 23 grudnia. Wtedy rząd kanclerza Sebastiana Kurza ponownie oceni sytuację epidemiczną.
Minister Anschober powiedział, że po trzech tygodniach twardego lockdownu Austria jest gotowa na złagodzenie pierwszych restrykcji. Zastrzegł jednak, że liczba zachorowań jest wciąż wysoka. “Centra handlowe otworzą swoje wrota, ale to nie znaczy, żeby je teraz szturmować. Następne tygodnie będą decydujące” – ostrzegał polityk Zielonych.
Szef resortu przypomniał, że mimo zniesienia niektórych obostrzeń w Austrii obowiązuje nadal “łagodny” lockdown. Wszystkie lokale gastronomiczne, fitness kluby oraz ośrodki rekreacyjne pozostają zamknięte. W zależności od przebiegu pandemii przed świętami mogą jednak zostać otwarte trasy narciarskie.
Amerykański stan Kalifornia zaostrza restrykcje spowodowane pandemią koronawirusa. Od dziś na dużym obszarze stanu zostaną zamknięte kina, muzea, bary i salony fryzjerskie. Obostrzenia mają pomóc w zahamowaniu gwałtownego wzrostu liczby chorych.
Tylko wczoraj w Kalifornii stwierdzono 30 tysięcy nowych infekcji, a liczba hospitalizowanych osób przekroczyła 10 tysięcy. Aż w pięciu regionach liczba wolnych łóżek na oddziałach intensywnej terapii spadła poniżej 15 procent. Spowodowało to automatyczne wprowadzenie restrykcji polegających na zamknięciu różnego rodzaju punktów gastronomicznych i usługowych oraz obiektów użyteczności publicznej. Dodatkowe restrykcje dotyczą największych aglomeracji Kalifornii – Los Angeles, San Francisco i San Diego. Łącznie dotkną one 27 milionów mieszkańców stanu i potrwają do świąt Bożego Narodzenia.
Liczba przypadków koronawirusa rośnie prawie w całych Stanach Zjednoczonych. Tylko w ubiegłym tygodniu 1,3 miliona testów dało wynik pozytywny. W szpitalach z powodu Covid-19 przebywa już ponad 100 tysięcy osób. W grudniu w Stanach Zjednoczonych planowane jest rozpoczęcie szczepień na koronawirusa. W pierwszej kolejności mają je otrzymać pracownicy i podopieczni domów spokojnej starości oraz narażeni na Covid-19 pracownicy służby zdrowia. Dla wszystkich chętnych szczepionka ma być dostępna w maju-czerwcu.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |