W Muzeum Regionalnym w Bełchatowie powstał Gabinet Numizmatyczny
Nowe miejsce ekspozycyjne, chociaż nie jest zbyt duże, to jednak nowoczesne. Prezentowane w nim będą wystawy poświęcone różnej tematyce.

Gabinet Numizmatyczny wyposażony jest w system zawieszeniowy, gabloty i oczywiście system alarmowy – mówi dyrektor bełchatowskiego muzeum Marek Tokarek. -Myślę, że to nowe miejsce wystawiennicze będzie miało także walor edukacyjny, nie tylko dla mieszkańców naszego miasta, ale przede wszystkim dla młodzieży szkolnej, która jeśli pandemia wkrótce, mam nadzieję się skończy, będzie odwiedzała nasze muzeum. To wsparcie numizmatyki, jakże pięknej nauki pobocznej historii – podkreśla Marek Tokarek.
Ze względu na pandemię muzeum ograniczyło swoją działalność. Na pierwszą wystawę zaprasza po nowym roku. Jest już gotowa, została poświęcona papieżowi Polakowi. Zaprezentowane na niej medale pochodzą z całego świata. To zbiory bełchatowskich numizmatyków. -Mamy kilkaset monet, plakiet i medali z wizerunkiem Jana Pawła II. Nikt nie przypuszczał, że jest tego tak dużo. Nie wszystko nam się zmieściło na wystawie. Można sobie wyobrazić, jak popularny był to temat. To w końcu papież podróżnik, więc można powiedzieć, że w pewnym sensie jest to zrozumiałe. Medale wykonane są w różnych technikach. Także z różnych metali, począwszy od mosiądzu, a skończywszy oczywiście na srebrze i złocie – zapowiada dyrektor muzeum.
Gabinet Numizmatyczny udało się otworzyć dzięki współpracy Muzeum Regionalnego w Bełchatowie z bełchatowskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Z okazji otwarcia gabinetu bełchatowskie muzeum wybiło medal okolicznościowy z wizerunkiem Augusta III Sasa, który nadał Bełchatowowi prawa miejskie. Jest on także patronem bełchatowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.
Oficjalne uroczystości związane z otwarciem gabinetu zaplanowano na czas po ustąpieniu pandemii.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |