10 tys. 139 potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce. W Łódzkiem 563 przypadki [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 10 tys. 139 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. W Łódzkiem zakażone są 563 osoby. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 55 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 485 osób.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do909 tys. 066. Dzisiaj (24 listopada) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 10 tys.139 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono563 nowe zachorowania na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci55 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 485 osób.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 14 tys. 314 osób.
opolskiego (512), małopolskiego (486), warmińsko-mazurskiego (473), zachodniopomorskiego (457), świętokrzyskiego (359), podlaskiego (309), lubuskiego (267). 227 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 24, 2020
Liczba zakażonych koronawirusem: 909 066/ 14 314 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 24, 2020
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby w Polsce wyzdrowiało 15 tysięcy 849 osób zakażonych koronawirusem. Łączna liczba ozdrowieńców w całym kraju przekroczyła450 tysięcy.
W szpitalach zajęte są 22 tysiące405 łóżka przeznaczone dla pacjentów “covidowych”. Wolnych pozostaje ponad 16 tysięcy łóżek.
Do respiratorów podłączonych jest 2 095 pacjentów. Łączna liczba respiratorów w Polsce to ponad 3 tysiące.
Kwarantanną jest objętychponad 334 tysiące osób, a nadzorem epidemiologicznym – nieco ponad19 tysięcy.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/i9DOPHR98b
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 24, 2020
Badania przesiewowe na koronawirusa
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się badania przesiewowe na koronawirusa. Mają one zostać przeprowadzone w południowych regionach Polski, najbardziej dotkniętych epidemią. Zgodnie ze wstępnymi założeniami badaniom zostaną poddane duże grupy społeczne szczególnie narażone na zakażenie.
Szef resortu zdrowia, który był gościem Programu 3 Polskiego Radia zaznaczył, że nadal rozpatrywane są dwie koncepcje przeprowadzenia takich badań. Jedna z nich mówi o przyznaniu lekarzom rodzinnym uprawnień do wykonywania testów antygenowych, a druga – wykonania testów przesiewowych wybranych grup społecznych w zagrożonych rejonach.
– W tej chwili jesteśmy na etapie dyskusji z ekspertami, którzy raczej nam wskazują, że powinniśmy po prostu dać uprawnienie do testowania lekarzom POZ, bo badania przesiewowe nie mają aż tak dużej merytorycznej wartości – mówił minister Adam Niedzielski.
Wyjaśnił, że badania przesiewowe takie jak te przeprowadzone na Słowacji czy planowane w Austrii winny zostać powtórzone po siedmiu dniach, aby dać pełen obraz skali zakażeń w danym regionie. Badania na obecność koronawirusa, prowadzone przez lekarzy rodzinnych nie będą obowiązkowe, ale mają być im poddani wszyscy pacjenci z objawami zakażenia.
Rozporządzenie dotyczące zakazu lotów
Rząd zatwierdził nowe rozporządzenie dotyczące zakazu lotów. Wejdzie ono w życie jutro, 25 listopada.
W dokumencie znalazło się dziesięć krajów, z których nie można latać do Polski. Są to Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Jordania Armenia, Kosowo, Macedonia Północna, Serbia i USA. Podobnie jak dwa tygodnie temu z zakazu wyłączone są dwa regiony Stanów Zjednoczonych – chodzi o stan Nowy Jork i Illinois. W zestawieniu po raz pierwszy pojawiły się Serbia i Kosowo, natomiast zakaz został zdjęty między innymi z Libii i Argentyny.
Podobnie, jak w poprzednich rozporządzeniach zakazem nie będą objęte loty, które zostały wyczarterowane przed wejściem rozporządzenia w życie, loty specjalne na zlecenie między innymi Prezesa Rady Ministrów, czy Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Z zakazu zostaną usunięte te lotniska, które zagwarantują, że na pokłady samolotów zostaną wpuszczone jedynie osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa
Żołnierze pomagają administracji cywilnej
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że około 10 tysięcy żołnierzy pomaga administracji cywilnej. Wojskowi pracują w około 800 szpitalach
Mariusz Błaszczak, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, zauważył, że pomoc żołnierzy w szpitalach jest bardzo ważna dla systemu opieki zdrowotnej. Wojskowi, zastępując cywilną służbę zdrowia w wykonywaniu czynności administracyjnych, pozwalają medykom w całości skoncentrować się na niesieniu pomocy chorym.
Szef MON powiedział, że żołnierze Wojska Polskiego są w stacjach sanepidu, w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa, gdzie oddają krew i pomagają w działaniach administracyjnych. Mariusz Błaszczak przypomniał, że trwa kampania zachęcająca do oddawania osocza.
W działania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa zaangażowani są zarówno żołnierze Wojska Polskiego, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej. Poza pracą w szpitalach żołnierze pobierają wymazy na obecność koronawirusa w punktach stacjonarnych oraz Drive&Thru. Terytorialsi w ramach akcji “Trwała odporność” deklarują wsparcie dla samorządów, ośrodków pomocy społecznej, domów dziecka, organizacji pozarządowych, służby zdrowia czy sanepidów.
Kampania “Pokonałeś koronawirusa – pomóż!” ma zachęcić wszystkich, którzy przeszli zakażenie SARS-CoV-2 i chorobę Covid-19, do oddania osocza, które pozwoli wyleczyć chorych. By oddać osocze, należy zadzwonić do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i umówić się na wizytę.
Koronawirus na świecie
WRosji sytuacja epidemiczna komplikuje się coraz bardziej – przyznała wicepremier Tatiana Golikowa. Według rosyjskich mediów niezależnych, w szpitalach dla chorych na COVID-19 brakuje miejsc, a w aptekach lekarstw. Od początku pandemii w Rosji zakaziło się koronawirusem prawie 2 140 000 osób.
Według wicepremier Tatiany Golikowej, w Rosji przygotowano dla pacjentów chorych na COVID-19 ponad 274 tysiące szpitalnych łóżek, w tym 21 tysięcy wyposażonych w aparaty wspomagające oddychanie. Wiceszefowa rosyjskiego rządu poinformowała, że w całym kraju sytuacja komplikuje się z dnia na dzień, ale najtrudniejsza jest w 32 regionach, gdzie notowane są najwyższe wskaźniki wzrostu dobowej liczby zakażeń. Minionej doby w Rosji zdiagnozowano 24 326 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z tego w Moskwie prawie 6 tysięcy. W ciągu ostatnich 24 godzin do stołecznych szpitali przyjęto 1648 chorych na COVID-19. W tym czasie zmarło 491 pacjentów..
Przywódcy meksykańskiego Kościoła katolickiego odwołali coroczną pielgrzymkę w stolicy kraju, Meksyku. Decyzja została podyktowana zagrożeniem koronawirusem. 12 grudnia w mieście odbywa się pielgrzymka do Matki Bożej z Guadalupe. W tym dniu tradycyjnie trwają pielgrzymki i pokazy o treści religijnej, część pielgrzymów odbywa swoją wędrówkę na kolanach. W tym roku wydarzenie ma odbyć się wirtualnie.
“W tym roku warunki epidemiczne i pandemia COVID-19 nie pozwala nam uczcić tego święta w tradycyjny sposób w sanktuarium” – napisali przedstawiciele Kościoła w oświadczeniu.
12 grudnia 1531 roku na wzgórzu Tepeyac, obecnie leżącym w północnej części miasta Meksyk, miała objawić się Matka Boża. Objawienie to należy do najstarszych uznanych przez Kościół katolicki.
We Włoszechw ciągu ostatniej doby zmarło 630 osób zakażonych koronawirusem, 58 więcej niż wczoraj. Wykryto o wiele mniej nowych przypadków.
Dziś liczba wszystkich śmiertelnych ofiar pandemii we Włoszech przekroczyła 50 tysięcy. W Europie więcej zgonów związanych z koronawirusem było tylko w Wielkiej Brytanii. Dziś wykryto niemal 23 tys. nowych zakażeń, czyli blisko 5,5 tys. mniej niż wczoraj. Wykonano jednak o wiele mniej testów. Odsetek wyników pozytywnych nieco wzrósł – do 15,5 procent. Najwięcej nowych przypadków, blisko jedną czwartą wszystkich, zanotowano w Lombardii.
Obecnie na koronawirusa choruje prawie 800 tysięcy osób. W szpitalach leczy się blisko 35 tysięcy chorych, o 400 więcej niż wczoraj. Eksperci wskazują, że na oddziałach intensywnej terapii, gdzie trafiają ciężko chorzy, dziś przybyło zaledwie 9 osób. W sumie na OIOM-ach przebywa 3800 pacjentów.
Na Słowacji dodatkowa trzecia tura masowych testów na koronawirusa wykazała ponad 2% zakażonych. Tym razem badania nie były obowiązkowe i nie przeprowadzano ich w całym kraju.
W dobrowolnych weekendowych testach wzięło udział ponad 110 tysięcy Słowaków. Badania przeprowadzano w 458 miejscowościach, gdzie wcześniejsze obowiązkowe testy ujawniły największy odsetek zakażonych.
Wartoprzeczytać
Jak podało słowackie ministerstwo obrony, pozytywny wynik otrzymało 2,26% przetestowanych. W porównaniu z pierwszą rundą badań przeprowadzanych w tych samych miejscowościach na przełomie października i listopada, odsetek zakażonych wzrósł z 2,05%. W organizowanych w miniony weekend testach wzięło udział ponad trzy razy mniej osób.
Słowacki premier Igor Matovi chce powrócić w grudniu do testowania w całym kraju. Inną wizję ma jednak koalicyjna partia Wolność i Solidarność. Jej lider i zarazem minister gospodarki Richard Sulk przedstawił dziś własny plan walki z pandemią. Zakłada on masowe testy tylko w tych regionach, gdzie jest największa liczba nowych zachorowań.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |