Pfizer kończy prace nad szczepionką na Sars Cov 2, proces Mamuki K. oskarżonego o zabójstwo łodzianki, potrzebne osocze od ozdrowieńców. Podsumowanie tygodnia [PODCAST]
W minionym tygodniu nie zabrakło ważnych wydarzeń. W podsumowaniu powiemy m.in. o pracy na szczepionką na Sars Cov 2, epidemii, procesie Mamuki K. i ważnych lokalnych informacjach.
Posłuchaj podsumowania tygodnia:
Nazwa | Plik | Autor |
Podsumowanie tygodnia 9 -14 listopada część I | audio (m4a) audio (oga) | |
Podsumowanie tygodnia 9 – 14 listopada część II | audio (m4a) audio (oga) | |
Podsumowanie tygodnia 9 – 14 listopada część III | audio (m4a) audio (oga) |
Na początek temat,który dał nam odrobinę nadziei, że epidemia może się skończyć. Firma Pfizer poinformowała, że kończy prace nad szczepionką przeciw koronawirusowi. Czy mamy powody do radości i jak rozwijać się będzie epidemia w najbliższych tygodniach?
Po Pfizerze kolejne firmy informują o zaawansowanych pracach nad szczepionką – blisko celu są Rosjanie i Niemcy.
Zobacz też:Premier: pracujemy nad planem dystrybucji szczepionki na SARS-CoV-2
To jeszcze jedna dobra informacja związana z SAR-CoV2 – w ostatnich dniach notujemy nieco mniej zachorowań niż przed tygodniem, dlatego oddaliła się groźba wprowadzenia narodowej kwarantanny – przynajmniej na razie.
W regionie łódzkim liczba nowych zakażeń w ostatnich dniach także wydaje się stabilna. Nieco więcej przypadków mamy jedynie w Łodzi, Bełchatowie i powiecie pabianickim. By odciążyć szpitale i zwolnić łóżka dla ciężej chorych pacjentów w Łódzkiem powstają szpitale tymczasowe.
Zobacz też:Powstaje szpital tymczasowy w Hali Expo [ZDJĘCIA]
Teraz o tym, że kilka dni temu mieszkańców Łodzi zaskoczyła informacja o zmianie sposobu naliczania opłaty za wywóz śmieci. Władze miasta chcą ją uzależnić od zużycia wody w rodzinie. Mieszkańcy miasta i radni miejskiej opozycji twierdzą, że to ukryta podwyżka. Władze Łodzi zapewniają, że jedynie chcą uszczelnić dziurawy i mało efektywny system. Ale czy na pewno?
Taki sposób naliczania opłat obowiązuje m.in w Szczecinie i Tarnowie, a wkrótce tak płacić będą też warszawiacy. Czy Łódź dołączy do tego grona – to zależy od decyzji radnych, którzy sprawą mają zająć się jeszcze w listopadzie.
Przeczytaj: Łódzkie śmieci spuszczane z wodą. Sprawiedliwość czy łatanie budżetowej dziury?
W tym tygodniu rozpoczął się długo oczekiwany proces Gruzina Mamuki K. – oskarżonego o brutalne morderstwo 28-letniej łodzianki Pauliny Dynkowskiej. Brutalna zbrodnia dwa lata temu wstrząsnęła całą Polską. Sąd zdecydował o tym, że proces toczy się za zamkniętymi drzwiami.
Zobacz także: Początek procesu Mamuki K.
Memuce K. grozi nawet dożywotnie pozbawienie wolności. Kolejna rozprawa na początku stycznia.
Posłuchaj podsumowania tygodnia:
Za nami 11 listopada – Święto Niepodległości – nietypowe, bo pierwsze w czasie epidemii. Większość uroczystości zostało odwołanych, część wydarzeń przeniosła się do internetu. Odbyła się m.in ogólnopolska akcji #szkoła do hymnu do której przyłączyli się uczniowie i przedszkolaki w regionu.
Przeczytaj jeszcze:#Szkoładohymnu. Wspólnie śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego
Na na stronie i profilach społecznościowych Urzędu Marszałkowskiego 11 listopada można było posłuchać hymnu w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego i mieszkańców województwa.
Teraz przenosimy się do Skierniewic, gdzie we wtorek odsłonięty został pomnik nawiązujący do Bitwy Warszawskiej. Monument stanął przed dworcem kolei warszawsko wiedeńskiej. To tutaj 12 sierpnia 1920 dotarł pierwszy transport z węgierską amunicją dla walczącej Polski. I tutaj postanowiono upamiętnić węgierską pomoc, ale także wsparcie innych narodów w tym ciężkim dla Polski czasie.
Zobacz jeszcze: Uroczyste odsłonięcie pomnika “Przed Bitwą Warszawską Skierniewice 1920-2020” [WIDEO]
W tym tygodniu dotarły do nas niezbyt dobre informacje gospodarcze. Narodowy Bank Polski znacząco podniósł prognozy inflacji. Oznacza to, że w przyszłym roku czekają nas podwyżki.
Przeczytaj również: Nowe podatki, dodatkowe opłaty i efekt: inflacja większa niż się spodziewano
Niewykluczone, że te prognozy jeszcze się zmienią, bo tak do końca nie wiemy, jakie będą gospodarcze konsekwencje epidemii.
Posłuchaj podsumowania tygodnia:
Powracamy do tematu epidemii – na szczepionkę przeciwko koronawirusowi musimy jeszcze poczekać, ale ci którzy przechorowali Covid19 mogą się podzielić naturalnym lekarstwem jakim jest ich osocze. Nie ustają apele do ozdrowieńców, którzy mogą i powinni pomóc tym, którzy walczą o zdrowie i życie w szpitalach. Liczba osób, które chcą oddać osocze rośnie.
Zobacz: Samorząd pielęgniarski apeluje o oddawanie osocza przez ozdrowieńców
Przeczytaj też: Centrum krwiodawstwa zwiększa obroty. Ozdrowieńcy chcą oddać osocze
Więcej informacji o tym, jak ozdrowieńcy mogą pomóc chorym na Covid19 na stronie krwiodawcy.pl
Mijający tydzień przyniósł też dobre informacje w sprawie składowiska odpadów niebezpiecznych w Brużyczce Małej pod Aleksandrowej Łódzkim. Już niebawem miejsce gdzie zalegało ponad 2 tysiące ton opadów zostanie całkowicie uprzątnięte. Starostwo zgierskie dostało na ten cel 17 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Przeczytaj i dowiedz się więcej: Niebezpieczne odpady ze składowiska w Brużyczce Małej znikną do końca listopada
Podsumowanie najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia kończymyhistorią z happy endem – po interwencji reportera Radia Łódź – niepełnosprawna łodzianka – po ponad 4 latach doczekała się nowego mieszkania komunalnego. Życie pani Ewy i jej córki zupełnie się odmieniło.
Zobacz także: “Nie jestem już uwięziona w czterech ścianach”. Nowy dom dla pani Ewy
Więcej informacji można znaleźć na portalu Radia Łódź i w magazynach Słuchasz i Wiesz, które nadajemy codziennie od poniedziałku do piątku między 17.00 a 20.00.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |