Znamy finalistów Konkursu Reportażu Radiowego “Człowiek w zagrożeniu 2020”
Osiem reportaży zakwalifikowało się do finału Konkursu Reportażu Radiowego podczas tegorocznej 30. edycji Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Do tegorocznej edycji Konkursu Reportażu Radiowego podczas 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu nadesłanych zostało 36 audycji autorstwa reportażystów z Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Kielc, Koszalina, Lublina, Łodzi, Opola, Rzeszowa, Warszawy, Wrocławia i Zielonej Góry. Blisko połowa reportaży podejmowała tematy związane z sytuacją pandemii, kwarantanną i izolacją społeczną.
W drodze preselekcji do finału zakwalifikowaliśmy osiem reportaży, które zostaną zaprezentowane festiwalowej publiczności:
- A kto nie wypije Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet (Polskie Radio Lublin) przekrojowe spojrzenie na alkoholizm Polaków i jego konsekwencje.
- Bilet powrotny, proszę Adama Bogoryja-Zakrzewskiego i Agnieszki Szwajgier (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) opowieść o polskich bezdomnych na berlińskim dworcu.
- Brat instrument Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin) historia skrzypiec z wyjątkową przeszłością, zadająca pytanie o rolę sztuki w sytuacji zagrożenia.
- Demokracja niepubliczna Aleksandry Sadokierskiej (Polskie Radio Białystok) reportaż o granicach demokracji i mechanizmach kontroli władzy w małej społeczności.
- Kiedyś ci o tym opowiem Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot (Radio Gdańsk) bardzo osobista opowieść o dylematach, strachu i odpowiedzialności w czasie oczekiwania na dziecko.
- Pandemiczny krajobraz dźwiękowy Beaty Kwiatkowskiej i Olgi Mickiewicz (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) reporterski kolaż dźwięków z ostatnich miesięcy, zadający pytanie o zagrożenia związane z izolacją.
- Trucicielka/żywicielka Anny Dudzińskiej (Polskie Radio Katowice) historia zapomnianej epidemii ołowicy na Śląsku w kontekście dzisiejszej pandemii.
- Uciekając z Wuhan Marcina Pośpiecha (emisja w III Programie Polskiego Radia) opowieść jednego z ostatnich mężczyzn, któremu udało się opuścić Wuhan tuż przed całkowitym zamknięciem miasta.
Finałowych audycji wysłucha także jury w składzie:
- Dariusz Szewczyk prezes Radia Łódź
- Katarzyna Błaszczyk i Monika Hemperek zaszczytne laureatki ubiegłorocznej edycji Konkursu Reportażu Radiowego Człowiek w Zagrożeniu
- Agnieszka Pacho dziennikarka tygodnika Angora, redaktor naczelna Angorki, nagrodzona Melchiorem za promowanie reportażu radiowego
- Waldemar Wiśniewski dokumentalista i reportażysta od 30 lat związany z TVP, autor ponad stu reportaży telewizyjnych i filmów dokumentalnych.
Audycje finałowe powalczą o Nagrodę Prezesa Radia Łódź w wysokości 5 000 złotych. Swoją nagrodę wręczy również Tygodnik Angora, który od lat przedrukowuje najlepsze polskie reportaże radiowe.
Z kolei słuchacze, tak jak w roku ubiegłym, w głosowaniu online będą mogli przyznać honorową nagrodę publiczności. O szczegółach poinformujemy wkrótce!

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Już dziś zapraszamy do udziału w związanych z reportażem radiowym wydarzeniach online, które będą towarzyszyć 30. Festiwalowi Mediów Człowiek w Zagrożeniu 2020.

Nie słyszę audiosfera czasu pandemii.
Spotkanie z Katarzyną Michalak i Magdaleną Świerczyńską-Dolot
Reportażystki z Lublina i Gdańska postanowiły zebrać opowieści o tym, jak zmieniło się otoczenie dźwiękowe podczas pandemii. Historie przesyłane przez internautów trafiały początkowo na stronę internetową projektu. Finalnie powstał również reportaż zatytułowany Nie słyszę. Projekt otrzymał nominację do nagrody Prix Europa.
Zapraszamy na rozmowę o dźwiękach, których może nagle zabraknąć i o tym, czy audiosfera może mieć wpływ na codzienne życie.

Podcast czy tradycyjne radio?
Spotkanie z autorkami bloga Torba reportera Katarzyną Błaszczyk i Hanną Bogoryja-Zakrzewską
Czas pandemii sprawił, że odbiorcy mediów zaczęli szukać nowych źródeł informacji. Poszukują również twórcy, dla których internet coraz częściej jest najlepszym miejscem prezentacji swojej pracy. Czy podcasty dostępne o każdej porze dnia i nocy zastąpią tradycyjne formy radiowe? Opowiedzą o tym reportażystki, które dobrze odnajdują się zarówno w eterze, jak i w internecie.
DO USŁYSZENIA!