Ponad 27 tys. nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce. W Łódzkiem ponad 1700 [RAPORT]
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że ostatniej doby przybyło 27 143 osób zakażonych koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 69 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 298 osób.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Coraz więcej chorych wymaga hospitalizacji, a do ich leczenia potrzebne jest osocze | audio (m4a) audio (oga) |
świętokrzyskiego (950), podlaskiego (902), zachodniopomorskiego (866), lubelskiego (805), warmińsko-mazurskiego (795), opolskiego (714), lubuskiego (578).
Z powodu COVID-19 zmarło 69 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 298 osób.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 5, 2020
Liczba zakażonych koronawirusem: 466 679/6 842 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Od wczoraj wyzdrowiało 8 tysięcy 721 osób zakażonych koronawirusem – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest przeszło 177 tysięcy ozdrowieńców.
Obecnie w szpitalach zajętych jest ponad 19 tysięcy miejsc przeznaczonych dla pacjentów covidowych. Wolnych jest prawie 8 tysięcy 896 łóżek covidowych spośród 28 tysięcy dostępnych. Do respiratorów podłączonych jest 1 615 pacjentów. Do dyspozycji szpitali jest jeszcze 529 wolnych respiratorów spośród ponad 2 tysięcy tych urządzeń.
Na kwarantannie przebywa ponad 430 tysięcy osób, a ponad 42 tysiące są objęte nadzorem epidemiologicznym.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/0F81mCGLim
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 5, 2020
Koronawirus w Łódzkiem i Polsce:
-Władze miasta i powiatu radomszczańskiego zachęcają wszystkich przedsiębiorców do zamieszczania danych o prowadzonej działalności w specjalnie utworzonych bazach. Są one publikowanych w witrynach internetowych obu samorządów. Dzięki temu w dobie pandemii klienci łatwiej będą mogli do nich dotrzeć.
Powiatowa baza powstała już wiosną. Teraz, kiedy pandemia się nasila przypomina o niej starosta Beata Pokora. Jak tłumaczy ten katalog wciąż jest otwarty. Według Beaty Pokory skutki wciąż rozwijającej się pandemii dotykają większość lokalnych przedsiębiorców. Warto o nich pamiętać Wielu z ich zdalnie świadczy swoje usługi. Wśród różnych firm można znaleźć np. dostawców ziemniaków, warzyw i owoców, ale także sklepy czy lokale gastronomiczne. W bazie można znaleźć dane kontaktowe do wszystkich tych firm. Podobny katalog, ograniczony do gastronomii, utworzono w radomszczańskim magistracie.
-Zaledwie 9 lekarzy, 18 pielęgniarek, 3 położne i dwóch sanitariuszy – tak wyglądała jeszcze rano cała kadra szpitala samorządowego w Kutnie. Od początku miesiąca jest on placówką przeznaczoną dla chorych z koronawirusem.Prezes szpitala Andrzej Pietruszka poinformował, że duża część kadry przebywa na zwolnieniach lekarskich, wielu pracowników złożyło też wypowiedzenia.
Czytaj: Trudna sytuacja w szpitalu w Kutnie
-Wojsko pomoże monitorować wolne łóżka w szpitalach covidowych Do wszystkich szpitali szpitali, gdzie leczeni są pacjenci zakażeni koronawirusem, zostaną skierowani żołnierze. Mają wspierać personel medyczny w zbieraniu i raportowaniu informacji o wolnych łóżkach i respiratorach.
Koronawirus na świecie:
– Godzina policyjna, zakaz opuszczania domu poza uzasadnionymi wyjątkami, ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, zamykanie sklepów, punktów usługowych i szkół – to restrykcje z którymi spotykają się mieszkańcy niemal całej Europy podczas drugiej fali epidemii koronawirusa na kontynencie.
We Francji od 30 października obowiązuje druga w tym roku ogólnokrajowa kwarantanna. Z domów można wychodzić tylko do pracy, szkoły, po niezbędne zakupy, do lekarza lub w ważnych sprawach rodzinnych, jak pomoc osobom niesamodzielnym. Dozwolone jest też spędzanie na świeżym powietrzu jednej godziny dziennie.
W Czechach od połowy października nie działają szkoły, a uczniowie uczą się zdalnie. W kraju w którym epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się niemal najszybciej w Europie, rząd wprowadził na początku październiku stan wyjątkowy, który potrwa co najmniej do 20 listopada.
O północy z środy na czwartek wprowadzono lockdown w całej Anglii. Ograniczenia potrwają do 2 grudnia i obejmują m.in. zamknięcie wszystkich pubów, restauracji i barów (chociaż nadal będą one mogły sprzedawać na wynos), a także sklepów niesprzedających towarów pierwszej potrzeby, zakładów usługowych, siłowni i świątyń (dozwolone są jedynie indywidualne modlitwy i pogrzeby). W odróżnieniu od pierwszego, wiosennego lockdownu otwarte pozostaną szkoły i uczelnie, działać też będą zakłady przemysłowe i place budowy, nie zostaną zawieszone profesjonalne rozgrywki sportowe.
W Wielkiej Brytanii Irlandia Północna jako pierwsza wprowadziła 16 października obowiązujący przez cztery tygodnie lockdown. Zamknięte są wszystkie bary, puby i restauracje oraz zakłady usługowe wymagające bliskiego kontaktu, np. salony fryzjerskie. Zalecana jest praca zdalna z domu i unikanie przemieszczania się, jeśli nie jest to konieczne.
Od 23 października do 9 listopada obowiązuje lockdown w Walii.22 października wprowadzono także na sześć tygodni lockdown w Irlandii.
Wprowadzenie lockdownu rozważają także władze Szkocji. Od tego tygodnia obowiązuje tam pięciostopniowa skala restrykcji, od 0 do 4. Ograniczeniami na poziomie trzecim objętych jest 19 z 32 jednostek administracyjnych regionu, m.in. Edynburg, Glasgow i Dundee. Oznacza to m.in. zakaz sprzedaży alkoholu w lokalach gastronomicznych i konieczność zamykania ich o godz. 18; zakaz spotykania się z członkami innych gospodarstw domowych w zamkniętych pomieszczeniach; oraz limit sześciu osób z dwóch różnych gospodarstw przy spotkaniach na świeżym powietrzu.
Jednym z niewielu krajów, który zaczyna stopniowo luzować restrykcje jest Izrael, który już 18 września wprowadził powtórną ogólnokrajową kwarantannę, obejmującą m.in. zamknięcie szkół, restauracji, centrów handlowych i setek przedsiębiorstw. Przedszkola i żłobki wznowiły pracę 18 października, 1 listopada do szkół wrócili uczniowie młodszych klas szkół podstawowych. Stopniowo otwierane są zakłady fryzjerskie, pensjonaty i synagogi. Wciąż zamkniętych jest wiele sklepów, punktów usługowych i firm. W spotkaniach towarzyskich i uroczystościach, takich jak wesela, może teraz uczestniczyć do 10 osób, gdy odbywają się w pomieszczeniach i do 20 osób, gdy są organizowane na świeżym powietrzu.
W Niemczech od poniedziałku 2 listopada zamknięte są wszystkie kina, teatry, siłownie i baseny. Bary i restauracje mogą sprzedawać tylko posiłki na wynos. W spotkaniach towarzyskich nie może uczestniczyć więcej niż 10 osób z dwóch gospodarstw domowych. Otwarte pozostają szkoły, przedszkola, sklepy i zakłady fryzjerskie oraz świątynie. Te ograniczenia potrwają co najmniej do końca listopada.
W całej Hiszpanii od 25 października obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, który będzie trwał do 9 maja 2021 r. W kraju nie wolno wychodzić z domów między godz. 23 a 6 rano. Wspólnoty autonomiczne mają prawo nakładać kolejne restrykcje. Do soboty 41 mln z 47 mln obywateli Hiszpanii zostało objętych jakąś formą zakazu opuszczania miejscowości zamieszkania i swobodnego przemieszczania się po kraju.
Od piątku 6 listopada godzina policyjna będzie obowiązywała również we Włoszech, między godz. 22 a 5 rano. To ograniczenie ma obowiązywać do 3 grudnia. W całym kraju zamknięte są muzea, siłownie, baseny, kina, teatry, lokale rozrywkowe i dyskoteki; bary i restauracje są zamykane o godz. 18. Otwarte pozostają szkoły podstawowe i gimnazja, starsi uczniowie będą się uczyć zdalnie. Regiony Włoch zostały podzielone na strefy, według zagrożenia epidemicznego. Na najbardziej zagrożonych terytoriach, m.in. w Lombardii, Piemoncie i Kalabrii wprowadzony zostanie zakaz przemieszczania się z wyjątkiem koniecznych sytuacji, związanych z pracą, zdrowiem czy innymi podstawowymi potrzebami.
W Portugalii od środy 4 listopada przez kolejne dwa tygodnie mieszkańcy 121 najbardziej dotkniętych epidemią powiatów, w których mieszka ok. 70 proc. ludności tego kraju, będą mogli wychodzić ze swoich domów tylko do pracy, po zakupy lub w innych uzasadnionych celach.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |