Sympozjum Enegetyka Bełchatów tym razem online
Neutralność klimatyczna Europy, mechanizmy sprawiedliwej transformacji czy przebudowa polskiego miksu energetycznego. To niektóre z tematów, jakie zostaną poruszone na rozpoczętym dziś (04.11), dwudniowym Sympozjum Energetyka Bełchatów. Jego 22. edycja ma inną formę niż dotychczas – ze względu na pandemię koronawirusa odbywa się online.
W trakcie otwarcia sympozjum Wioletta Czemiel-Grzybowska, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, mówiła, że tematem wydarzenia będzie głównie przyszłość energetyki. – Będziemy koncentrować się natransformacji sektora i innowacjach w branży, które na przestrzeni kilkunastu lat, znajdą zastosowanie w naszych aktywach -podkreśliła Wioletta Czemiel-Grzybowska.
Prezes przypomniała, że resort klimatu i środowiska pracuje nad projektem polityki energetycznej kraju. Ma ona określać długoterminową wizję rządu dla sektora energii. Według niej wizja sprawiedliwej i ewolucyjnej transformacji energetycznej, powinna uwzględniać różne punkty startowe państw unijnych. – Koszty społeczne i gospodarcze, które będą musiały ponieść regiony Unii Europejskiej, w których to gospodarki opierają się o produkcję energii pochodzącej z węgla, powinny być brane pod uwagę przy określaniu celówpolityki klimatyczno-energetycznej – powiedziałaWioletta Czemiel-Grzybowska
Prezes PGE GiEK tłumaczyła, że Komisja Europejska jest gotowa wspierać dążenia do neutralności klimatycznej, m.in. poprzez mechanizm sprawiedliwej transformacji. Zadeklarowała chęć skorzystania z tego wsparcia. Mówiła o znaczeniu bezpieczeństwa energetycznego kraju.
W ubiegłym miesiącu grupa PGE, w skład którego wchodzi m.in. PGE GiEK, przedstawiła strategie energetyczną, zakładającą neutralność klimatyczną do 2050 roku. Podstawą transformacji ma być zielona energia.
W spotkaniu udział biorą przedstawiciele firm, organizacji oraz naukowcy.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |