679 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 7 tys. 482 nowye przypadki zakażenia koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim i śląskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejnych 679 osób. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 36 osób.
Posłucha jeszcze:
Nazwa | Plik | Autor |
Blisko 700 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Łódzkiem | audio (m4a) audio (oga) |
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 183 tys. 248. Dzisiaj (19 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 7 tys. 482 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 679 nowych zachorowań na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierciz powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 36 osób.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 3 tys. 614 osób, z czego 324 w Łódzkiem.
dolnośląskiego (406), opolskiego (348), podlaskiego (283), zachodniopomorskiego (217), warmińsko-mazurskiego (190), świętokrzyskiego (170) i lubuskiego (93).
Z powodu COVID-19 zmarło 5 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 36 osób.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 19, 2020
Od wczoraj wyzdrowiało 1 363 osób zakażonych koronawirusem. W sumie w Polsce jest ponad 94 tysiące ozdrowieńców.
Ministerstwo Zdrowia informuje jednocześnie, że z powodu zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa obecnie ponad 8 tysięcy 300 osób. 672 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.
Na kwarantannie przebywa obecnie prawie 304 tysiące osób, a prawie 47 tysięcy osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/5i9HVgdxez
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 19, 2020
Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?
Epidemia koronawirusa w Łodzkiem
Piotrkowski Sanepid poszukuje osób, które podróżowały 12 i 13 października między Piotrkowem Trybunalskim a Bełchatowem, busem firmy przewozowej Kacper. U jednego z pasażerów stwierdzono zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej
Piotrkowski bazar przy Dmowskiego przeżywał dziś (18.10) prawdziwe oblężenie. Niestety nie wszyscy stosowali się do narzuconych obostrzeń. Czytaj więcej
W minionym tygodniu zmarło dwóch zakonników zakażonych koronawirusem. To proboszcz sanktuarium św. Antoniego Padewskiego, ojciec Marek Zienkiewicz, wczoraj zmarł również gwardian klasztoru ojciec Bruno Kalinowski. Czytaj więcej
Łódzki NFZ zmienia organizację pracy sal obsługi w Łodzi i w Skierniewicach. Oba miasta są w tej chwili w czerwonej strefie szczególnych obostrzeń sanitarnych. Czytaj więcej
Zobacz także: Pierwsza niedziela w czerwonej strefie. Jak wyglada sytuacja w łódzkich kościołach podczas Mszy?
Za niezakrywanie ust i nosa policjanci coraz częściej nakładają mandaty a nie pouczają. Przed wprowadzeniem żółtej strefy na terenie całej Polski, służby częściej pouczały niż karały. Czytaj więcej
Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19 lub jeszcze zmagają się z chorobą, apelują, by nie lekceważyć zagrożenia. Objawy mogą być bardzo uciążliwe, choroba jest ciężka i trudno się z niej wychodzi. Czytaj więcej
Błaszczak o budowie szpitali tymczasowych
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że rząd jest gotowy do budowy szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19. Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział w TVP Info, że tego typu szpital już powstaje na Stadionie Narodowym w Warszawie.
Minister Mariusz Błaszczak powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że o budowie szpitali tymczasowych będzie informował premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wczoraj na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego te sprawa była omawiana. Powiedział, że rząd jest przygotowany do takich działań. Wskazał, że pożyteczne jest tu doświadczenie wojskowych medyków przywiezione z misji medycznych, m.in. z Lombardii.
Minister Mariusz Błaszczak przypomniał, że medycy z Wojskowego Instytutu Medycznego wiosną tego roku pomagali w walce z epidemią koronawirusa m.in. we włoskiej Lombardii i w Chicago w Stanach Zjednoczonych.
Wiceminister spraw zagranicznych o wyjazdach zagranicznych
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk powiedział w Polskim Radiu 24, że jego resort rekomenduje wstrzymanie wszelkich zagranicznych wyjazdów. W większości krajów popularnych wśród polskich turystów notowany jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Wiąże się to ze znacznym ryzykiem także dla turystów z Polski.
Wiceminister Piotr Wawrzyk podkreślił, że MSZ nie chce utrudniać Polakom podróżowania i nie zabrania wyjazdów, a jedynie je odradza. “Może być tak, że po przyjeździe będą poddani kwarantannie, będą musieli przejść testy i czekać na ich wyniki. Jeśli ktoś z grupy będzie miał właśnie chorobę czy zakażenie, to reszta grupy też musi przejść samoizolację” – wyjaśniał wiceminister.
Wiceszef resortu spraw zagranicznych dodał, że znacząca większość krajów nie zamyka granic, nie wprowadza ograniczeń w ruchu turystycznym ani nie wstrzymuje lotów.
Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie, spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych koronawirusem, MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Szczegółowe informacje na temat sytuacji i warunków wjazdu do poszczególnych państw można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Koronawirus na świecie
Belgia zaostrza reżim sanitarny, by zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dziś w całym kraju między innymi zostały zamknięte na co najmniej 4 tygodnie bary, kawiarnie i restauracje. W Belgii od początku pandemii zakażonych zostało ponad 213 tysięcy osób, rekord wykrytych dobowych przypadków odnotowano w ubiegłym tygodniu – ponad 11 tysięcy. Zmarło od początku pandemii ponad 10 tysięcy osób.
Belgijski rząd zdecydował o wprowadzeniu godziny policyjnej. Będzie ona obowiązywać od północy do piątej rano. Wszystkie kawiarnie i restauracje, bary, puby i kafejki są od dziś zamknięte w całej Belgii. Wcześniej tylko Bruksela wprowadziła taki zakaz. Rodziny będą mogły utrzymywać bliski kontakt, bez konieczności zachowania dystansu, wyłącznie z jedną i tą samą osobą. Do tej pory tak zwana “bańka społeczna” liczyła trzy osoby. Premier Belgii Alexander De Croo powiedział, że te działania są konieczne. “Zdaję sobie sprawę, że te decyzje są bardzo rygorystyczne i mogą wydawać się niesprawiedliwe dla wielu osób. Ale niestety wirus jest niesprawiedliwy. Najbliższe tygodnie będą trudne i by uniknąć najgorszego działania konieczne są teraz” – mówił premier szef belgijskiego rządu. Po dwóch tygodniach wprowadzone ograniczenia zostaną przeanalizowane i podjętą mają być decyzje o ewentualnych dalszych krokach.
W związku z rozwojem pandemii koronawirusa we Włoszech premier Giuseppe Conte dekretem zaostrzył obowiązujące środki bezpieczeństwa. Dziś w Italii zanotowano kolejną rekordową liczbę nowych przypadków zakażenia patogenem – blisko 12 tysięcy. Przedstawiając dekret włoski premier powiedział, że jego celem jest uniknięcie wprowadzenia lockdownu w całym kraju. Przyrzekł, że przedsiębiorcom zostaną wyrównane straty, które poniosą w wyniku wprowadzenia środków bezpieczeństwa. Od jutra bary będą zamykane o 18.00. Restauracje mogą być otwarte do północy, ale przy stole nie może zasiadać więcej niż sześć osób. Lokalne władze otrzymały prawo wprowadzenia zakazu poruszania się po 21.00, a także innych – nieprzewidzianych w dekrecie – obostrzeń. Również o 21.00 mają się zamykać sale gier hazardowych i zakładów bukmacherskich. Nie można organizować kongresów i targów. Premier Giuseppe Conte zaapelował, by – jeśli to możliwe – pracować z domu. Szkoły, siłownie i baseny będą nadal otwarte.
We Włoszech znowu znaczny wzrost nowych zakażeń koronawirusem – ponad 11 tysięcy. Ostatniej doby zmarło 69 osób. W Lombardii sytuacja staje się krytyczna. Minionej doby we Włoszech wykryto 11705 nowych przypadków koronawirusa – czyli o blisko 800 więcej niż dzień wcześniej. Wykonano 146 tysięcy wymazów – o 20 tysięcy mniej niż poprzedniego dnia. W Lombardii niepokojące wskaźniki wciąż rosną. Liczba dobowych zakażeń sięga już niemal trzech tysięcy: co dziesiąty pobrany ostatniej doby wymaz okazał się pozytywny. Znowu więcej osób trafiło na intensywną terapię – jest ich tam teraz 110. W Kampanii, drugim regionie z bardzo wysokim wskaźnikiem zakażeń, odnotowano ich 1376, o kilkadziesiąt mniej niż dzień wcześniej. Kolejne regiony z dużą liczbą zakażeń koronawirusem, to Lacjum i Piemont – w każdym ponad tysiąc.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Minister spraw zagranicznychBelgii, była premier, jest zakażona koronawirusem. Sophie Wilmes napisała o tym na Twitterze. Od wczoraj przebywała w samoizolacji, bo – jak informowała – wystąpiły u niej podejrzane symptomy. Belgijska minister napisała, że została zakażona prawdopodobnie przez któregoś z członków rodziny, biorąc pod uwagę środki ostrożności podjęte poza domem. Już wczoraj zapewniała, że przestrzega cały czas zasad dystansu społecznego, żeby zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia. Sophie Wilmes przez kilka ostatnich miesięcy stała na czele belgijskiego rządu, wprowadzała ograniczenia, apelowała o stosowanie się do reguł sanitarnych. Niestety coraz większa liczba przypadków zakażeń przypomina nam, że nikt nie jest bezpieczny. Dbajmy o siebie, zwłaszcza o siebie nawzajem – napisała belgijska minister.
Wartoprzeczytać
Pojawiła się również informacja, że COVID-19 wykryto u ministra spraw zagranicznych Austrii.Według swojej rzeczniczki, został on prawdopodobnie zakażony na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych w Luksemburgu, w którym uczestniczyła szefowa belgijskiej dyplomacji. W tym spotkaniu wziął także udział polski minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |