Duży wzrost liczby zakażeń w kraju – ponad 4 tys. nowych chorych na Covid 19. W regionie ponad 270 kolejnych zakażonych [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 4280 nowych zakażeniach koronawirusem. Z powodu Covid 19 ostatniej doby zmarło 8 osób, w przypadku 68 – koronawirus był jedną z przyczyn śmierci.
Posłuchaj też:
Nazwa | Plik | Autor |
Duży wzrost liczby zakażeń koronawirusem w kraju | audio (m4a) audio (oga) |
Dziś (8.10) liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem wzrosła do 111 599. Ministerstwo Zdrowia poinformowano o 4 280 nowych przypadkach. W województwie łódzkim chorych jest kolejne 279 osób.
Rośnie też liczba ofiar. Ostatniej doby zmarło 76 osób – 68 z nich miało choroby współistniejące. 4 z nich to mieszkańcy województwa łódzkiego.
W całej Polsce z powodu koronawirusa zmarło 2867 osób.
Mamy 4 280 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (598), małopolskiego (548), wielkopolskiego (505), śląskiego (375), pomorskiego (313), kujawsko-pomorskiego (311), łódzkiego (279), dolnośląskiego (258), podkarpackiego (256),
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 8, 2020
W ciągu ostatniej doby pod kątem koronawirusa przetestowano ponad 44, 1 tys. osób. Łącznie od początku epidemii testom poddano ponad 3,5 mln Polaków.
W kwarantannie jest teraz ponad 170 tys. osób, a pod nadzorem epidemiologicznym blisko 23 tys.
Od początku epidemii wyzdrowiało 76 490 osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/Qr1ZgwkYOR
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 8, 2020
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/Qr1ZgwkYOR
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 8, 2020
Epidemia koronawirusa – co wydarzyło się w kraju i w regionie?
W województwie łódzkim chorych jest aktualnie 2135 osób. Od początku epidemii potwierdzono zakażenie u 8041 mieszkańców województwa. W ciągu ostatniej doby zachorowało 279 osób w wieku od 1 miesiąca do 95 roku życia. Najwięcej zakażeń potwierdzono w Łodzi, powiecie bełchatowskim, pabianickim i łódzkim wschodnim.
Sytuacja epidemiczna w regionie:
Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim: 8041
Liczba osób aktualnie zakażonych: 2135
Liczba osób hospitalizowanych z podejrzeniem: 7
Liczba osób objętych kwarantanną: 8746
Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 514
Liczba osób, które wyzdrowiały: 5608
Liczba osób, które zmarły: 298
Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa. Czuje się dobrze. Czytaj więcej
Urząd miasta w Zgierzu jest dzisiaj zamknięty. Pomieszczenia są dezynfekowane po wizycie marszałka województwa, u którego wykryto zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej
Urząd Miasta Łodzi informuje o kolejnych zakażeniach w szkołach.2 nowe przypadki zakażenia. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 potwierdzono zakażenie COVID 19 u jednego z pracowników, placówka przedszkolna ma zawieszone zajęcia stacjonarne do 9 października. W Szkole Podstawowej nr 14 chory jest jeden uczeń, decyzją Sanepidu na kwarantannie pozostaje 26 uczniów, którzy przeszli na zdalne nauczanie – do 12 października. W Zespole Szkół Gastronomicznych – 2 uczniów i 3 pracowników jest na kwarantannie do 11 i 15 października, a w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 – na kwarantannie do 15 października pozostaje uczeń, poza tym placówka pracuje normalnie.
Zobacz też: Prof. Rafał Pawliczak: Musimy spodziewać się postępu geometrycznego, do marca możemy mieć milion zakażonych
Ministerstwo Zdrowia ogłosi dzisiaj nową listę powiatów, w których będą obowiązywały strefy żółta i czerwona. Lista ma objąć ponad 100 powiatów, w tym także duże miasta. Od minionej soboty dodatkowe obostrzenia obowiązują w 51 powiatach. 17 z nich jest w strefie czerwonej, a 34 w żółtej. W strefie czerwonej jest m.in. Sopot, a w żółtej m.in. Gdańsk, Gdynia, Rzeszów, Kielce, Nowy Sącz i Szczecin. W związku z aktualną sytuacją epidemiczną resort zdrowia zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń w strefach. W strefie czerwonej restauracje, puby i bary będą mogły pracować w godzinach 6.00-22.00, z wyjątkiem dostawy żywności i produktów wydawanych na wynos. Dodatkowo obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał już nie tylko w strefie czerwonej, ale również w żółtej. Nie trzeba będzie zakrywać ust i nosa m.in. w lasach, parkach i na plażach. Restrykcje mają także dotyczyć ograniczenia liczby osób biorących udział w przyjęciach okolicznościowych i w zgromadzeniach: w strefie czerwonej do 50, w żółtej do 75, w pozostałej części kraju do 100 osób. MZ zapowiada też m.in., że każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał na żądanie policji lub straży gminnej okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim. Wyznaczona ma być też minimalna odległość między zgromadzeniami (np. przemarszami). Będzie ona musiała wynosić co najmniej 100 m, aby wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu po to, aby obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zaktualizowało wytyczne dla Domów Pomocy Społecznej. -Chodzi przede wszystkim o to, by zapewnić placówkom ciągłość ich funkcjonowania, ale też zapewnić bezpieczeństwo pracownikom placówek i ich podopiecznym, dlatego zaktualizowaliśmy instrukcje dla domów pomocy społecznej powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.
Zgodnie z zaktualizowanymi rekomendacjami na terenie placówki przebywać mogą jedynie osoby niezbędne do prawidłowego funkcjonowania domu, które nie wykazują objawów zakażenia. Ograniczone w miarę możliwości powinny zostać aktywności mieszkańców poza terenem placówki. Jednocześnie, również w miarę możliwości, powinno się zapewnić mieszkańcom kontakt z rodzinami i siecią wsparcia poza placówką, np. w wydzielonym do tego pomieszczeniu z zamontowaną przegrodą pleksi lub przeszkloną oraz z wykorzystaniem urządzeń komunikacyjnych. Wolontariuszom, pracownikom i innym osobom z zewnątrz należy za ich zgodą zmierzyć temperaturę ciała przy wejściu do budynku.Mieszkańców DPS-ów, powracających np. ze szpitala, należy w miarę możliwości poddać testom laboratoryjnym w celu wykrycia obecności wirusa. Dodatkowo czytamy w wytycznych rekomendowane jest zastosowanie wobec takich osób co najmniej 10-dniowego odosobnienia od innych podopiecznych. Zaleca się również ograniczenia liczby personelu, który będzie miał kontakt z nowoprzyjętym mieszkańcem, z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.
Epidemia kornawirusa. Co wydarzyło się na świecie?
Niemcy: berlińskie laboratoria są na granicy mocy przerobowych przy testach na koronawirusa.Wraz z gwałtownym wzrostem liczby infekcji SARS-CoV-2, w stolicy Niemiec coraz więcej osób zgłasza się na wykonanie testów. Przed przeprowadzającymi je placówkami tworzą się długie kolejki, a wykorzystanie mocy w laboratoriach osiąga krytyczny poziom – informuje portal rbb24. Tylko ubiegłym tygodniu w niemieckiej stolicy przeprowadzono około 52,5 tys. testów na obecność koronawirusa, a limit wynosi ok. 55 tys. Zdaniemdyrektor zarządzającej ALM Cornelii Wank, to wynik zgłaszania się na testy osób zdrowych: “Testy są zasobem, z którego powinniśmy korzystać przede wszystkim, aby pomagać tym, którzy naprawdę potrzebują pomocy. W tej chwili jednak osoby bez objawów są poddawane wielokrotnym badaniom, co dodatkowo obciąża laboratoria” -powiedziała Wanke w wywiadzie dla rbb24.W ciągu ostatnich 24 godzin liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła o 4058 do 310 144 – poinformował w czwartek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha. Kolejnych 16 osób zmarło co zwiększyło łączną liczbę zgonów na Covid-19 w RFN do 9578. Największy wzrost nowych przypadków koronawirusa notowany jest obecnie w Berlinie, Bremie i Hamburgu.
Rosja: dobowy przyrost zakażeń trzeci dzień z rzędu przekroczył w 11 tys. Od środy wykryto 11 493 nowe zakażenia. Dzień wcześniej zarejestrowano 11 115 zakażeń. W ciągu minionej doby zmarło 191 osób – podał w czwartek sztab ds. walki z pandemią. Ogólna liczba zakażeń wynosi 1 260 112, liczba zgonów – 22 056. Liczba ozdrowieńców przekroczyła w czwartek 1 mln. Naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa przyznała w środę, że sytuacja epidemiczna w kraju “komplikuje się”. Według podanych przez nią liczb w 60 regionach Federacji Rosyjskiej – na ponad 80 – liczba zakażeń rośnie. W około 20 regionach sytuacja jest stabilna. Chociaż główną grupę chorych stanowią osoby w wieku od 30-49 lat, to przybywa zakażeń wśród osób w wieku powyżej 60 lat. “To zły objaw, bo osoby w wieku powyżej 60 lat chorują ciężej” – wskazała Popowa. Wzrosła też, choć nieznacznie, liczba zachorowań wśród dzieci. Popowa zapewniła jednak, że nie doszło do rozprzestrzenienia się infekcji w szkołach.
Kwarantannę przechodzi zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl – poinformowały w czwartek służby prasowe Cerkwi na stronie internetowej. Powodem jest fakt, że 73-letni dostojnik miał niedawno kontakt z osobą, u której wykryto koronawirusa. Zakażony koronawirusem jest ekonomista Anatolij Czubajs -autor rosyjskiej prywatyzacji, a obecnie szef korporacji Rosnano.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |