Zaprzysiężenie nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego
W ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczystość zaprzysiężenia nowych ministrów rządu Mateusza Morawieckiego. W skład rządu w randze wicepremiera wszedł Jarosław Kaczyński. W zaprzysiężeniu nie wziął udziału Przemysław Czarnek, który ma być ministrem edukacji i nauki.

Uroczystość odbywała się z obostrzeniami związanymi z pandemią. Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, wręczył nominacje nowym ministrom.
W nowym rządzie będzie czterech wicepremierów: prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Jacek Sasin, Jarosław Gowin i Piotr Gliński. Liderowi Porozumienia, który wraca do rządu, będzie podlegać ministerstwo rozwoju, pracy i technologii. Grzegorz Puda będzie szefem resortu rolnictwa i leśnictwa. Nieobecny na uroczystości jest Przemysław Czarnek, u którego zdiagnozowano koronawirusa. Ma kierować połączonym resortem edukacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego. Na ministra cyfryzacji powołany został również premier Mateusz Morawiecki.
Prawu i Sprawiedliwości przypada 12 resortów, Solidarnej Polsce i Porozumieniu – po jednym. Na mocy umowy koalicyjnej, Porozumienie i Solidarna Polska będą miały po jednym ministrze w Kancelarii Premiera. Partia Zbigniewa Ziobry wskazała Michała Wójcika. Z ramienia Porozumienia będzie to Michał Cieślak. Powstaną dwa nowe urzędy centralne: Rządowe Centrum Sportu i Główny Urząd Morski.
Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki, rekonstrukcja rządu sprawi, że zwiększy się efektywność, zmniejszy biurokracja, przyspieszone zostaną procesy administracyjne. Te zmiany mają też doprowadzić do szybszego wyjścia gospodarki z kryzysu wywołanego przez pandemię.
IAR/

W nowym powołanym przez prezydenta rządzie znalazło się dwóch łódzkich ministrów.
To sytuacja nie do przeceniania dla regionu – oceniają politolodzy i ekonomiści. Chodzi o wicepremiera Piotra Glińskiego który dalej będzie kierował pracami ministerstwa kultury, ale w swoim resorcie od teraz będzie miał też sport, a także o ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. Zdaniem politologa z Uniwersytetu Łódzkiego dr Hubera Horbaczewskiego ministrowie w sposób naturalny zabiegają o swoje okręgi wyborcze.
– Ministrowie wiążą się z miastem i regionem. Tam, gdzie będzie taka możliwość będą próbowali zrobić coś dla regionu, żeby ewentualnie mieć później łatwiejszy start w kolejnych wyborach – mówi dr Horbaczewski.
Nie wiadomo jednak czy reprezentacja regionu nie będzie szersza. Do tej pory wiceministrem zlikwidowanego ministerstwa funduszy i rozwoju był również łódzki poseł Waldemar Buda. To czy obejmie funkcję w innym ministerstwie również jest ważne z punktu widzenia Łodzi i województwa. – Resorty gospodarcze są niezwykle ważne. To się przekłada bezpośrednio na środki dla Łodzi i regionu – ocenia ekonomista dr Janusz Wdzięczak.
W nowym rządzie będzie 14, zamiast 20 dotychczasowych ministerstw.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Ministrowie z woj. łódzkiego w rządzie Mateusza Morawieckiego | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |