Rekordowa liczba nowych przypadków koronawirusa. Blisko 2 tys. zakażeń w Polsce, ponad 100 w Łódzkiem [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 1967 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej w województwach: małopolskim, mazowieckim, pomorskim. W Łódzkiem zakażonych jest kolejne 117 osób.
Posłuchaj także:
Nazwa | Plik | Autor |
Czy region łódzki jest gotowy na rosnącą liczbę zakażeń? | audio (m4a) audio (oga) |
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 93 tys. 481. Dzisiaj (1 października) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 1967 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 117 nowych zachorowań na COVID-19.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 30 chorych na COVID-19. W tym gronie jest jedna osoba hospitalizowana w Łodzi. 29 osób miało choroby współistniejące.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie2 tys. 543 osoby, z czego 277 w Łódzkiem.
lubelskiego (98), dolnośląskiego (96), podlaskiego (64), zachodniopomorskiego (58), świętokrzyskiego (43), lubuskiego (28), opolskiego (21).
Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba (wiek-płeć, miejsce zgonu): 92-K Łódź.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 1, 2020
43-M Katowice, 69-M, 77-M, 75-K, 71-K Racibórz, 77-M Żary, 68-M Hrubieszów, 68-M Lublin, 90-K Hajnówka, 83-K Końskie, 74-M Poznań (mieszkaniec woj. pomorskiego), 92-K, 81-M Szczecin.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 1, 2020
Od wczoraj wyzdrowiało 706 osób zakażonych koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce jest 70 401 ozdrowieńców.
W szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem przebywa obecnie 2 560 osób, z czego 159 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.
Na kwarantannie przebywa 133 981 osób, a 16 891 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/VzCSrs8BBg
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 1, 2020
Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?
Epidemia koronawirusa w Łódzkiem
Gościem Rozmowy Dnia była dyrektor medyczna łódzkiego oddziału NFZ Aneta Zapart. Maciej Trojanowski rozmawiał z nią między innymi o systemie walki z epidemią, liczbie łóżek w szpitalach i zmianach zasad przyjmowania pacjentów z COVID-19. Czytaj więcej
Szpitalny oddział ratunkowy szpitala w Skierniewicach został zamknięty, po tym, jak u pracowników potwierdzono zakażenie koronawirusem. Czytaj więcej
W pierwszych miesiącach epidemii liczba pacjentów, zabiegów czy pierwszorazowych wizyt u onkologa spadła nawet o połowę – wynika z raportu fundacji Onkologia 2025. O to, by nie lekceważyć pierwszych objawów apeluje w kampanii Rak nie poczeka na koniec epidemii Polska Liga Walki z Rakiem. Czytaj więcej
U kolejnego nauczyciela przedszkola oraz 1 ucznia szkoły podstawowej potwierdzono dziś zakażenie COVID 19. Ponadto 10 uczniów i 1 nauczyciel są w kwarantannie z powodu kontaktu – bezpośredniego lub pośredniego – z osobą zakażoną.
Czytaj także:Koronawirus w Skierniewicach. Nowe zakażenia w szkołach i w szpitalu
Polski Związek Piłki Nożnej poinformował o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa u selekcjonera Reprezentacji Polski – Jerzego Brzęczka.Czytaj więcej
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę powiatów znajdujących się w strefach czerwonych, żółtych i niebieskich, czyli najbardziej zagrożonych koronawirusem, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia. Od soboty 26 września w strefie żółtej będzie powiat piotrkowski.Czytaj więcej
Mieszkańcy Domu Dziecka w Strobowie w powiecie skierniewickim na kwarantannie. Powodem pozytywny wynik na obecność Covid-19 u jednego z pracowników administracyjnych.Czytaj więcej
Uczeń jednej ze szkół w Zgierzu z podejrzeniem Covid 19 został przewieziony do szpitala. Wstępny test potwierdził zakażenie Sars-Cov-2 u nastolatka.Czytaj więcej
Wiadomo już, jak ma wyglądać postępowanie pacjenta, a także lekarza rodzinnego, w przypadku, kiedy podejrzewa u chorego zakażenie koronawirusem.Czytaj więce
We wrześniu wzrost sprzedaży detalicznej zbliżony do 5 procent?
Ministerstwo Rozwoju szacuje, że we wrześniu wzrost sprzedaży detalicznej będzie zbliżony do 5 procent. Z opublikowanych dziś danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w sierpniu wskaźnik ten, liczony w cenach stałych, był o pół procent wyższy w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku. Natomiast w porównaniu z lipcem zmniejszył się o 2,4 procent.
Od stycznia do sierpnia spadek sprzedaży detalicznej wyniósł 3,5 procent licząc rok do roku. “To – jak napisano w przesłanym IAR komunikacie – w kontekście głębokich spadków aktywności konsumentów w okresie wiosennego lockdownu i ograniczeń w handlu, należy uznać za wynik relatywnie dobry”.
Z danych GUS wynika, że w ubiegłym miesiącu największy wzrost sprzedaży odnotowano w przedsiębiorstwach sprzedających meble, rtv, agd – o 10,2 procent. Wzrost sprzedaży zanotowano też w grupach: prasa, książki, pozostałe sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 1,6 procent), tekstylia, odzież, obuwie (o 1,2 procent) oraz farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (o 0,8 procent). W przedsiębiorstwach sprzedających pojazdy samochodowe, motocykle, części spadek wyniósł 5 procent, a w handlujących żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi sprzedaż była o 3,3 procent niższa.
Coraz większe zainteresowanie klientów zakupami w sklepach stacjonarnych przekłada się na handel internetowy. W sierpniu wartość sprzedaży detalicznej przez internet była o 7,8 procent niższa niż miesiąc wcześniej.
Bezpłatne szczepionki przeciw grypie m.in. dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników i farmaceutów
Minister Zdrowia Adam Niedzielski podjął decyzję o zabezpieczeniu dostępu do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie dla osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, farmaceutów i techników farmaceutycznych. Od czwartku podmioty mogą wystąpić do resortu o brakujące dawki.
Zapotrzebowanie na bezpłatne szczepionki przeciw grypie mogą zgłaszać m.in.: podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej, w tym te, które zawarły z Narodowym Funduszem Zdrowia umowę na wykonywanie szczepień ochronnych na grypę osobom zatrudnionym w tych podmiotach oraz pozostałe biorące udział w świadczeniach opieki zdrowotnej, które nie zawarły takiej umowy, ale zawarły umowę z NFZ w innym zakresie świadczeń zdrowotnych. Zapotrzebowanie mogą tez zgłaszać apteki ogólnodostępne i punkty apteczne.
MZ wyjaśnia, że podmiot musi oszacować liczbę potrzebnych szczepionek przeciwko grypie dla pracowników, którzy zadeklarowali chęć szczepienia i nie korzystają jednocześnie z innych programów szczepienia. W formularzu należy uwzględnić tylko ten personel, dla którego zabrakło szczepionki nabytej w ramach dystrybucji na rynku farmaceutycznym. Z jednego podmiotu może zostać złożone tylko jedno zapotrzebowanie zbiorcze.
Szczepienia przeciw grypie z wykorzystaniem bezpłatnej dawki pochodzącej z rezerw strategicznych można będzie wykonać wyłącznie w podmiotach leczniczych, które zawarły umowę z NFZ na jej wykonywanie. Pracownicy podmiotów, które takich umów nie zawarły, będą mogli wykonać szczepienie w innej uprawnionej placówce.
Dodatkowe informacje dotyczące sposobu i terminu dystrybucji szczepionek przeciw grypie oraz podmiotów leczniczych, w których będzie można wykonać szczepienia zostaną opublikowane na stronach Ministerstwa Zdrowia.
Koronawirus na świecie
Belgia od dziś łagodzi ograniczenia związane z koronawirusem mimo rosnącej liczby zakażeń i zgonów. Centrum kryzysowe poinformowało wczoraj, że liczba osób, które zmarły przekroczyła 10 tysięcy, potwierdzono ponad 100 tysięcy wykrytych przypadków patogenu. Decyzję o złagodzeniu ograniczeń podjął rząd tymczasowy, od dziś prace rozpocznie nowy rząd federalny. Belgijskie władze zdecydowały o zniesieniu obowiązku zakrywania ust i nosa na zewnątrz. Nosić maski ochronne trzeba będzie jedynie w sklepach, komunikacji publicznej i w zatłoczonych miejscach, gdzie zachowanie półtorametrowego dystansu społecznego nie jest możliwe. “Nie ma sensu wymagać maseczek ochronnych wszędzie i przez cały czas. Miejsca w których będą one obowiązkowe wyznaczą władze lokalne” – mówiła w ubiegłym tygodniu Sophie Wilmes, pełniąca obowiązki premiera. Belgia zdecydowała się też skrócić kwarantannę z obecnych 14 dni do 7. Utrzymane natomiast zostały obostrzenia dotyczące kontaktów z ludźmi, czyli tak zwanych baniek społecznych. Dozwolone jest pozostawanie w bliskim kontakcie, bez konieczności noszenia masek i zachowania dystansu, jedynie z pięcioma osobami miesięczne oprócz tych, z którymi się mieszka.
We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 19 osób zakażonych koronawirusem, o 5 mniej niż wczoraj. Znaczne wzrosła liczba nowych przypadków. Dziś wykryto 1851 nowych zakażeń, czyli o ponad 200 więcej niż wczoraj. Wykonano jednak ponad 105 tys. testów. Wczoraj zrobiono ich 90 tys. Wyzdrowiało blisko 1200 osób. Liczba osób, o których wiadomo, że są zakażone, wzrosła o ponad 600 i przekroczyła 51 tysięcy. Większość choruje bezobjawowo. W szpitalach leczy się ponad 3 tys. osób. Systematyczne rośnie liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii – zbliża się do 300. Zakażenia wykryto dziś we wszystkich 20 regionach Włoch. Najwięcej, blisko 300, w Kampanii. Od dziś na Sycylii maseczki trzeba nosić również na świeżym powietrzu.
Milion i 8 tysięcy ofiar śmiertelnych oraz ponad 33,5 miliona zakażeń – to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy monitorują sytuację na świecie.
Najwięcej ofiar śmiertelnych – 210 tysięcy – jest teraz w Stanach Zjednoczonych, a 143 tysiące w Brazylii. Wirus najszybciej roznosi się teraz w Indiach, gdzie zmarło 97 tysięcy osób, a liczba zakażeń to niemal 6,5 miliona. Eksperci twierdzą, że już w najbliższych tygodniach Indie mogą wyprzedzić USA pod względem liczby ofiar COVID-19.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
W Europie wprowadzane są tymczasem kolejne obostrzenia w związku z drugą falą wirusa. Niemcy ograniczyły liczebność publicznych zgromadzeń, a w życie wchodzą także restrykcje w Wielkiej Brytanii.
Miasto Nowy Jork wprowadza z kolei kary dla osób, które nie noszą masek w miejscach publicznych, a izraelski parlament przegłosował przepisy ograniczające liczebność publicznych zgromadzeń i protestów. Opozycja twierdzi, że władze chcą w ten sposób zdusić trwające w kraju antyrządowe manifestacje.
Na Ukrainie wykryto ponad 4 tysiące nowych zakażeń koronawirusem. To największa jak do tej pory liczba nowych przypadków SARS-CoV-2. 4027 nowych przypadków zakażenia, to niemal 200 zakażeń więcej niż w ubiegłym tygodniu. 64 osoby zmarły, a 733 trafiły do szpitala. Odnotowano też ponad 2 tysiące nowych wyzdrowień. Najwięcej, 549 infekcji ostatniej doby stwierdzono w obwodzie charkowskim. Na Ukrainie średnio wykonuje się dobowo około 50 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Jak informuje ukraińskie ministerstwo zdrowia, dla zakażonych SARS-CoV-2 do tej pory przygotowanych zostało 29 tysięcy miejsc w szpitalach, z czego połowa jest już zajęta. Od początku trwania epidemii w całym kraju zakażeniu uległo 208 tysięcy osób.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |