Skierowanie na testy w kierunku wykrycia koronawirusa | Zdrowym Być
Od niedawna to lekarza pierwszego kontaktu wysyłają pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa. Mogą to zrobić po zbadaniu pacjenta lub w pewnych konkretnych sytuacjach poprzez aplikację. W jednym i drugim przypadku zaczynamy od telefonu do poradni.
Anna Leder (NFZ): Każdy nasz kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu zaczyna się od telefonu do poradni. Podczas teleporady lekarz decyduje o tym, czy wystarczy pacjentowi teleporada, czy w jej czasie, podczas wywiadu medycznego, może ocenić jego stan zdrowia, czy też konieczne jest zaproszenie pacjenta do gabinetu w bezpiecznej godzinie.
Dorota Matyjasik (Radio Łódź): Przejdźmy do testów. Wcześniej kierował na nie sanepid. Od września robią to lekarze rodzinni. Jak wygląda taka wizyta i od czego zależy rodzaj skierowania na testy?
Anna Leder:Nowością jest to, że lekarze pierwszego kontaktu mogą zlecać testy w kierunku koronawirusa. Jeśli zadzwoni do lekarza pierwszego kontaktu pacjent, który ma cztery charakterystyczne objawy dla COVID-19: czyli gorączkę, duszność, kaszel, utratę węchu i smaku – lekarz może zlecić pacjentowi test po teleporadzie. Wówczas lekarz podaje pacjentowi numer zlecenia i informuje go, że ma się udać do punktu drive thru. Jeśli pacjent nie ma takich objawów, to po pierwsze teleporadzie otrzymuje zalecenia od lekarza pierwszego kontaktu i po kilku dniach albo sam telefonuje albo umawiany jest przez lekarza na kolejną teleporadę. Jeśli pacjent nie ma wszystkich objawów charakterystycznych dla COVID-19 lub tych objawów jest mniej, wówczas podczas drugiej teleporady lekarz może umówić wizytę osobistą w swojej poradni. Jeśli podczas takiej wizyty stwierdzi objawy które kwalifikują pacjenta do zlecenia testów w kierunkuSARS-COVzleca test za pośrednictwem aplikacji, którą dysponuje i przekazuje pacjentowi informacje o tym, że ma się udać do punktu drive thru, w którym może wykonać badanie, które jest bezpłatne.
Dorota Matyjasik:Skoro mamy już skierowanie na test – gdzie można go zrobić? Gdzie szukać informacji o punktach wymazowych?
Anna Leder:Punktów wymazowych w województwie łódzkim jest 26. Pracują one w bardzo różnych godzinach. Informacje o godzinach pracy można uzyskać pod numerem infolinii 800 190 590 jest także dostępna na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia w Łodzi, a także na stronie pacjent.gov.pl. Informacje są aktualizowane dlatego, że Łódzki NFZ systematycznie zwiększa ilość punktów pobrań, tak żeby w każdym powiecie był taki punkt i pracował w dogodnychi przystępnych dla pacjenta godzinach. Do punktu pobrań każdy udaje się własnym samochodem, nie wysiada z auta. Wymaz w kierunku koronawirusa pobieramy jest przez okno samochodu. Trzeba zabrać ze sobą na badanie dowód osobisty
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Zdrowym Być – Skierowanie na testy w kierunku wykrycia koronawirusa | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |