Uczczono pamięć tomaszowianki, skazanej na śmierć za pomoc Żydom
W Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości upamiętniające Karolinę Juszczykowską, skazaną na śmierć i straconą za ratowanie Żydów mieszkankę miasta.
W kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski odprawiona została uroczysta msza świętą. Po niej, na skwerze Stefanii i Juliana Tuwimów, odsłonięto kamień z umieszczoną na nim pamiątkową tablicą.
W uroczystości wzięła udział wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, która mówiła, że przywracając pamięć o tomaszowianka cofamy wyrok śmierci.
– Wierzę w to, że jeżeli ktoś oddał swoje życie za niewinnych, to śmierć musi cofnąć swój wyrok. Przecież my dzisiaj to właśnie robimy. Pani Karolina Juszczykowska nie ma grobu, zginęła w styczniu 1945 roku, za pomoc w ukrywaniu Żydów. Urządziliśmy miejsce jej pamięci w centrum miasta, więc w jakiś sposób cofamy ten wyrok – dodała.
Na uroczystości obecna była rodzina zamordowanej za ratowanie Żydów kobiety. Krystyna Dziubek mówiła, że to od Instytutu Pileckiego dowiedziała się szczegółów bohaterskiego zachowania Karoliny Juszczykowskiej. – Tacy ludzie nie zdarzają się często. W dzisiejszych czasach wątpię, aby ktoś tak by się poświęcił, wiedząc co za to grozi. Jest to więc coś takiego, z czego należy być dumnym – powiedziała Krystyna Dziubek.
Karolina Juszyczkowska jest 14. osobą, której poświęcono pamiątkowy kamień i tablicę, a 36. upamiętnioną w ogóle przez Instytut Pileckiego. Przywracanie pamięci o ratujących Żydów Polakach instytut prowadzi w ramach programu “Zawołani po imieniu”.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Uroczystości upamiętnienia Karoliny Juszyczkowskiej | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |