Bezpłatne leki i elektroniczne recepty | Zdrowym Być
Kto ma prawo do bezpłatnych leków, a także do kiedy i gdzie można wykupić elektroniczne recepty? W najnowszym magazynie Zdrowym Być radą służy Anna Leder z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Dorota Matyjasik (Radio Łódź): W magazynie dziś o bezpłatnych lekach dla kobiet w ciąży i seniorów, a także o tym jak długo ważna jest ta elektroniczna e-recepta. Prawo do bezpłatnych leków kobiety w ciąży mają od niedawna – od 1 września. Jakie medykamenty znalazł się na specjalnej liście?
Anna Leder (NFZ): Pojawiło się 114 pozycji leków najczęściej stosowanych przez ciężarne: między innymi na tej liście jest progresteron, są leki na tarczyce, a także insuliny. Jest to ważne dla kobiet w ciąży, które pozostają pod opieką diabetologa z powodu cukrzycy.
Dorota Matyjasik: Od którego momentu ciąży kobieta ma prawo do bezpłatnych leków i kto może wypisać receptę?
Anna Leder: Wykaz zapewnia dostęp do tych leków wszystkim kobietom już od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza ginekologa, położną POZ i położną z poradni specjalistycznej. Receptę na bezpłatny lek może wypisać ciężarnej nie tylko lekarz ginekolog albo położna, a także każdy inny lekarz specjalista – na podstawie zaświadczenia o tym, że kobieta jest w ciąży. Takie zaświadczenie wystawia ginekolog albo położna.
Dorota Matyjasik: Do bezpłatnych leków mają prawo także seniorzy powyżej 75 roku życia, a obie listy są co jakiś czas aktualizowane. Warto więc do nich zaglądać.
Anna Leder: Sla seniorów 75 + leki wypisuje wyłącznie lekarz pierwszego kontaktu, ale może wypisać z listy leków S również taki lek, na który normalnie wypisuje receptę lekarz specjalista. Przypomnę, że informacje o leku, który przewlekle bierze senior, raz do roku lekarz specjalista powinien przekazywać lekarzowi pierwszego kontaktu, łącznie z informacją o dawkowaniu.
Dorota Matyjasik: Wszystkie leki można otrzymać podczas teleporady, bez konieczności chodzenia do przychodni?
Anna Leder: Tak. Lekarz przekazuje nam wówczas receptę w postaci czterocyfrowego kodu. Ten kod, razem z naszym numerem pesel upoważnia do odebrania leków aptece. Trzeba pamiętać o okresie ważności recepty. E-recepta ważna jest 30 dni. Wyjątkiem jest e-recepta na antybiotyk, która jest ważna siedem dni i na preparaty immunologiczne, kiedy e-recepta ważna jest przez 120 dni. Pozostałe e-recepty ważne są 30 dni, chyba że inaczej zaznaczy lekarz. Może on wystawić także późniejszą datę realizacji e-recepty.
Dorota Matyjasik: Jak długo ważne są e-recepty, na których są różne leki i czy wszystkie musimy wykupić od razu. Czy można to zrobić w kilku aptekach?
Anna Leder: Musimy pamiętać o tym, że kiedy lekarz wypisze nam receptę na wiele opakowań i na wiele dni, musimy pierwszą receptę wykupić w ciągu 30 dni, od momentu wskazania jej realizacji. Jeśli tego nie zrobimy, to liczba opakowań, które będziemy mogli wykupić w aptece będzie pomniejszona o opakowanie, którego nie wykupiliśmy przed upływem 30 dni. Dlatego, musimy pamiętać o tym, żeby wykupić przynajmniej jedno opakowanie leku z wieloopakowaniowej recepty przed upływem 30 dni – tak zeby nie utracić części leków.
Pamiętajmy też o tym, że kiedy mamy do wykupienia wiele opakowań leków z recepty, warto starannie wybrać aptekę, w której zaczniemy realizować receptę i będziemy ją kontynuować. Wiele opakowań leków możemy odbierać tylko w tej aptece, w której rozpoczęliśmy realizację recepty.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
– brak tytułu – | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |