XVII Rajd Szlakiem Bojowym 10. Pułku Piechoty w Łowiczu
Ponad sto osób wzięło udział w XVII Rajdzie Szlakiem Bojowym 10 Pułku Piechoty. Trasa rajdu prowadziła z Łowicza m.in przez Kozłów Szlachecki, Bednary, Nieborów i Kompinę, czyli miejsca, gdzie znajdują się groby poległych we wrześniu 1939 r, w bitwie nad Bzurą żołnierzy 10 pułku.
– Dlaczego w ogóle spotykamy się na tym cmentarzu w Kompinie? Ponieważ tu właśnie pochowanych jest najwięcej żołnierzy 10. Pułku Piechoty, jest ich tu prawie setka. 10. Pułk Piechoty w Kompinie przeszedł swój chrzest bojowy. Dopiero tu, na ziemi łowickiej, gdzie stacjonował ich garnizon, przyszło im pierwszy raz zetrzeć się z Niemcami – mówi Adam Szymański, przewodnik turystyczny i komandor rajdu.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników rajdu pamiątkowy znaczek. W tym roku znalazł się na nim jeden z poległych w bitwie nad Bzurą generałów. – Rozpocząłem w tym roku cykl z wizerunkami generałów, którzy zginęli w Bitwie nad Bzurą – tłumaczy Adam Szymański. – Pierwszym z nich jest generał Franciszek Wład, kolejni to Stanisław Grzmot-Skotnicki, który zginął pod Tułowiczami i Mikołaj Bołtuć, który zginął w Puszczy Kampinoskiej. To przy okazji jest taką lekcją historii. Jeżeli uczestnik otrzyma ten znaczek, zastanowi się kto to jest, zajrzy do Internetu i tę swoją wiedzę rozszerzy – podkreśla organizator.
W programie rajdu znalazły się także konkursy wiedzy na temat 10 pułku oraz gry i zabawy związane z wojskiem. Przygotowano również atrakcyjne nagrody.
10 Pułk Piechoty powstał pod koniec 1918 roku na Śląsku Cieszyńskim, a od 1921 stacjonował w Łowiczu aż do 1939 roku, kiedy to został rozbity podczas bitwy nad Bzurą.