Reforma opieki psychiatrycznej, a oczekiwania pacjentów – w Łodzi dyskutowali eksperci
“Zdrowie psychiczne – stare potrzeby, nowe możliwości” to temat konferencji w której wzięli udział lekarze specjaliści i przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za organizację systemu ochrony zdrowia.
Podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim mówiono o funkcjonowaniu systemu opieki psychiatrycznej oraz ozadaniach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017-2022. Dyskutowano też o trwającym pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego.
Zdaniem profesora Jacka Wciórki przewodniczącego Rady Zdrowia Psychicznego, opieka psychiatryczna nie spełnia dziś wszystkich oczekiwań pacjentów. -Sytuacja z jaką mamy do czynienia w ochronie zdrowia psychicznego, od wielu lat nie jest najlepsza.W wielu miejscach Polski, jeśli ktoś by się zgłosił po pomoc, to okazałoby się, że ta pomoc – tak będzie, ale pierwsza wizyta zacztery miesiące, albo że w ogóle nie ma się do kogo zwrócić.A potencjalne miejsca, gdzie można uzyskać pomoc są odległe albo z innych powodów mało dostępne – mówi prof. Wciórka.
Dlatego dwa lata temu rozpoczęła się reforma psychiatrii- wyjaśnia dr Marek Balicki pełnomocnik ministra zdrowia ds psychiatrii. W jej ramach powołano pilotażowo 30 centrów opieki psychiatrycznej. W regionie łódzkim są takie trzy, dwa w Łodzi i jeden w Bełchatowie. W każdym jest punkt do którego można się zgłosić. -Można powiedzieć, że to rewolucyjna zmiana, jeśli chodzi o dostępność. Nie trafiamy w pierwszej kolejności na rejestrację, gdzie jest wyznaczany termin wizyty. Kiedy się zgłosimy, to od razu trafiamy na profesjonalistę. To osoba, którajest przygotowana do tego, żeby rozpoznać czy to jest poważny problem i szybko trzeba się tym zająć, lub czy można uzgodnić inny plan działania. Każde centrum ma oddział dzienny, zespół leczenia domowegoi poradnię – zapewnia dr Balicki.
Reforma zakłada też wiele innych zmian, między innymi ponad trzysta poradni dla dzieci i młodzieży w ich miejscach zamieszkania. Jak informuje dr Marek Balicki przekształcanie polskiej opieki psychiatrycznej ma zakończyć się w 2027 roku.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |