IX edycja Narodowego Czytania. Tym razem “Balladyna” Juliusza Słowackiego
Z okazji przypadającej dziś akcji “Narodowego czytania – aktorzy łódzkich teatrów przygotowują wspólne performatywne czytanie tegorocznej lektury, czyli “Balladyny” Juliusza Słowackiego.
Wspólne czytanie odbędzie się o godzinie 12:30 w Teatrze Muzycznym i będzie także transmitowane online. Całość reżyseruje Maciej Wojtyszko. -Bawimy się.To przecieżjest przepiękny tekst i zabawa tym tekstem sprawia dużo radości – mówi reżyser.
W tym roku we wspólne czytanie utworu Juliusza Słowackiego zaangażowali się aktorzy łódzkich scen a także politycy, samorządowcy i przedstawiciele władz. Balladynę czytali wojewoda Tobiasz Bocheński i marszałek Grzegorz Schreiber.
Posłuchajcie:
Nazwa | Plik | Autor |
Czytanie Balladyny | audio (m4a) audio (oga) |
Narodowe Czytanie Balladyny w Łodzi rozpoczęło się w samo południe w Ogrodach Muzeum Pałacu Herbsta.
W południe w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka zainaugurowała IX edycję Narodowego Czytania.
– Czytamy wielkie dzieła polskiej literatury, dzisiaj “Balladyna” Juliusza Słowackiego, czytana przez artystów tutaj, w Ogrodzie Saskim, czytana przez artystów w różnych miejscach, ale czytana też przez dzieci, dorosłych, babcie, rodziców, dziadków, czytana w różnych miejscach, przez nauczycieli, pewnie także przez polityków lokalnych, a czasem i tych na najwyższych szczeblach władzy, ale mam nadzieję, że po prostu czytana przez wszystkich – mówił prezydent.
Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oceniła, że utwór Słowackiego należy do najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. – Choć z pewnością nawiązuje do utworów Williama Szekspira takich, jak “Makbet”, “Sen nocy letniej” czy “Król Lear”, to jest zupełnie oryginalna i to głównie za sprawą żywej akcji, interesujących bohaterów, jak tytułowa Balladyna i jej siostra Alina, Goplana, Kirkor czy Skierka, ale też polskiej, słowiańskiej scenerii” – zwróciła uwagę Kornhauser-Duda.
Prezydent RP @AndrzejDuda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą są już w Ogrodzie Saskim. Rozpoczyna się #NarodoweCzytanie 2020.
Dziś czytamy Balladynę Juliusza Słowackiego.Transmisja na https://t.co/YFn4imc68o i @prezydentpl pic.twitter.com/qZTT6Qsrxf
Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 5, 2020
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński rozpoczął w Warszawie doroczną akcję Narodowe Czytanie 2020.
Inaugurując akcję minister Gliński powiedział, że czytanie zaspokaja wiele potrzeb człowieka. “Czytanie jest jak chleb powszedni, czytanie jest jak picie wody u źródła, czytanie jest jak oranie pola na przyszłe plony, jak wycieczka w góry w piękny słoneczny dzień. Czytanie to zaspakajanie potrzeb podstawowych i zaspakajanie potrzeb samorealizacyjnych, kreacyjnych, poznawczych” – mówił minister Gliński dodając, że czytanie wyposaża ludzi w niezbędne do życia umiejętności.
Podkreślił jednocześnie, że akcje promujące czytanie utrzymują poziom czytelnictwa w Polsce na stałym poziomie około 40 procent ludzi, którzy regularnie czytają książki. Na realizowany od pięciu lat programu rozwoju czytelnictwa przekazywane jest 500 milionów złotych rocznie w latach poprzednich, a od przyszłego roku ta suma wzrośnie do 700 milionów. W ramach programu przeprowadzono poważne inwestycje dwustu dwudziestu trzech bibliotekach w małych miastach i na wsi.Szef resortu kultury dodał, że ze środków budżetowych kupowane są miliony książek do bibliotek publicznych oraz szkolnych i pedagogicznych.
Czytanie jest jak chleb powszedni, jak picie wody u źródła. To zaspokajanie potrzeb i tych podstawowych i tych samorealizacyjnych – mówiłem podczas inauguracji Narodowego Czytania 2020 w warszawskim Ogrodzie Saskim.#NarodoweCzytanie #Balladyna https://t.co/G07Aq4Y578
Piotr Gliński (@PiotrGlinski) September 5, 2020
Ogólnopolska akcja odbywa się pod patronatem Pary Prezydenckiej i trwa od od 2012 roku.
Na zakończenie tegorocznego Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda dziękował wszystkim za organizację akcji i podkreślił, że w tym roku czytano “Balladynę” w rekordowej liczbie miejsc. Ogłosił również, że lekturą w przyszłym roku będzie Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |