81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w Wieluniu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego [ZDJĘCIA,WIDEO]
O godz. 4.40 w Wieluniu rozpoczęły się obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wziął w nich udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.
Uroczystości były w tym roku wyjątkowo skromne. Zabrakło części artystycznej, nie zabrakło kombatantów oraz przedstawicieli rządu i władzy samorządowej.
Nazwa | Plik | Autor |
81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w Wieluniu | audio (m4a) audio (oga) |
Na uroczystościach pojawili się także ci, którzy pamiętali to, co wydarzyło się 81 lat temu. – Jestem tutaj co roku. Jak wojna wybuchła, to miałam 10 lat. Jak pierwsza bomba uderzyła, to u nas cały dom się trząsł. Uciekaliśmy – wspomina jedna z mieszkanek Wielunia, Irena Kowalczyk.
Premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele władzy samorządowej zwracali uwagę na bestialstwo Niemców, którzy zaatakowali śpiące miasto właśnie o godz. 4.40.
– Stajemy tutaj przed świtem, tak jak oni. Myślimy o tych, którzy wtedy wchodzili w ponad pięć lat wojny. Tak jak oni, wypatrujemy świtu. Oni na ten świt musieli czekać długo – w biedzie i głodzie – mówił Mateusz Morawiecki. – Historycy pytają, dlaczego Wieluń? Dlaczego to bezbronne miasto? Bomby zabiły ponad 1000 osób. Trudno odnaleźć odpowiedź na to pytanie. Tu objawił się barbarzyński zamysł Niemców – ludobójstwo i eksterminacja.Ile matek karmiłoby swoje dzieci, gdyby nie te mordy? Ilu profesorów zdobyłoby nagrodę Nobla? Ilu przedsiębiorców wzbogacałoby tę ziemię? Te pytania powinny dzwonić w Polsce i w miastach niemieckich, bo stamtąd pochodzili kaci – dodał premier. Wspomniał także swoją matkę. – Przyjeżdżała tu na wakacje. W 1939 miała 9 lat. Bawiła się, aż całun śmierci to przykrył. To była wojna totalitarna, rozpętana przez zbrodnicze, ludobójcze reżimy.
![81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości w Wieluniu z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego [ZDJĘCIA,WIDEO] 15 63671 eb0a40a548d06d3d89d41c3f969fd325](/wp-content/archiwum/files/63671-eb0a40a548d06d3d89d41c3f969fd325.jpg)
Zwracając się do zebranych Mateusz Morawiecki podkreślił, żeII wojna światowa była nie tylko totalna, ale również totalitarna, ponieważ rozpętana przez dwa totalitarne reżimy. – Totalitarne w swoim zamyśle, niszczycielskie, barbarzyńskie i w pełnym tego słowa znaczeniu zbrodnicze, ludobójcze – mówił premier. Podkreślił, że Polska jest dzisiaj strażnikiem tej pamięci, a Polacy – strażnikami prawdy. – Prawdy, która jest dzisiaj zakłamywana. Ta wojna była o wszystko – o ocalenie Europy, o ocalenie świata i również Niemców, bo ich życie byłoby życiem barbarzyńców bez wolności – wskazywał premier. – Dzisiaj w Wieluniu jesteśmy zobowiązani, żeby powiedzieć: nigdy więcej nazizmu i komunizmu. Nigdy więcej wojny. Mamy obowiązek przechowywać tę pamięć i pamiętać o przeszłych pokoleniach. To musi być drogowskazem na przyszłość – mówił Mateusz Morawiecki.
Premier @MorawieckiM w #Wieluń: Noc jest najczarniejsza przed świtem. Stajemy tutaj przed świtem tak jak oni. Myślimy o tych, którzy wtedy wchodzili w ponad 5 lat wojny. Tak jak oni wypatrujemy świtu. Oni na ten świt musieli czekać długo – w biedzie i głodzie. pic.twitter.com/FJbN71F9Y2
Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 1, 2020
Punktualnie o godz. 4.40, czyli o godzinie, o której na Wieluń 81. lat temu spadły pierwsze bomby, w mieście zawyły syreny alarmowe. We wrześniu 1939 r. syreny budziły mieszkańców, gdy na miasto spadły pierwsze niemieckie bomby. Jeszcze zanim ostrzelano Westerplatte.
Premier @MorawieckiM w #Wieluń: Niedługo nad Wieluniem nadejdzie świt. Czekamy na pierwsze promienie słońca. Niech ta nadzieja zakiełkuje w naszych sercach i da nam Polskę suwerenną, czystą i sprawiedliwą. Polskę, o której marzyli nasi przodkowie – naszą ojczyznę i nadzieję.
Kancelaria Premiera (@PremierRP) September 1, 2020
Polska Agencja Prasowa przypomina, że 1 września 1939 roku do godz. 14 na Wieluń spadło blisko 400 bomb o łącznej wadze ok. 46 ton. Według różnych szacunków podczas nalotów niemieckiej Luftwaffe w mieście i okolicach zginęło do 2 tys. osób. Zdaniem historyków Wieluń zbombardowano, ponieważ Niemcy chcieli wypróbować samoloty i ich uzbrojenie oraz zastraszyć ludność cywilną.
Ok. godz. 6 złożono kwiaty na ruinach Fary, gdzie o godz. 17 zostanie odprawiona msza święta.
Uroczystości 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbywają się także na Westerplatte, gdzie gości prezydent Andrzej Duda.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |