Uniwersalny i ponadczasowy charakter porozumień sierpniowych. Mija 40 lat od powstania Solidarności
W ocenie prof. Przemysława Waingertnera, historyka z Uniwersytetu Łódzkiego – część z porozumień sierpniowych zawartych 40 lat temu przez komunistyczne władze i protestujących robotników niesie wartości uniwersalne i ponadczasowe.

Latem 1980 roku, na skutekogólnokrajowych protestów i strajków społecznych, doszło do utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego”Solidarność”. Ten ogromny ruchspołecznywywarł ogromny wpływ na najnowszą historię Polski, atakże Europy.
Zobacz też: Waldemar Krenc | Radio Łódź
Przeczytaj: Złożenie kwiatów w Łodzi pod pamiątkowymi tablicami w 40. rocznicę powstania Solidarności
Jednocześnie zarówno postulaty ekonomiczne, jak i polityczne zawarte w porozumieniach sierpniowych są uniwersalne – uważaprofesor Przemysław Waingertner. – Są to postulaty dotyczące ograniczenia cenzury, generalnie wolności słowa, dotyczące braku represji politycznych.Tumusimy przecież wskazać, że takie same poglądy, takie same postulaty leżą u podstaw funkcjonowania systemu politycznego obecnej trzeciej Rzeczypospolitej.A podobnie jest, jeżeli spojrzymy na postulat o charakterze socjalnym, czy też społeczno-ekonomicznym, a więc wolne soboty czy też obniżenie wieku emerytalnego – podkreśla historyk.
W opinii prof. Waingertnera, dzisiaj ideały które budowały Solidarność, powinny realizować się przede wszystkim w prowadzeniu spójnej polityki zagranicznej ponad wewnętrznymi podziałami. – Tak jak to, codo pewnego stopnia udało się osiągnąć na przykład niedawno, jeśli chodzi o stosunek Polski do sytuacji na Białorusi. Natomiast oczywiście, jeśli chodzi o politykę wewnętrzną, niezależnie od tego, żeprzynajmniej w części elementów, powinien tutaj panować pewien konsensus pośród różnych partii politycznych, to osiągnięcie, w ramach bieżącej walki politycznej, z którą musimy się liczyć, wspólnego stanowiska jest oczywiście szalenie trudne – mówi prof. Przemysław Waingertner.
Pod wpływem strajków w 1980 roku, komunistyczne władze zgodziły się między innymi na utworzenie niezależnych i samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 roku i ograniczenie cenzury.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |