Zmarła Ewa Demarczyk, piosenkarka, wykonawczyni poezji śpiewanej
Zmarła Ewa Demarczyk, polska wokalistka wykonująca utwory z nurtu poezji śpiewanej. Miała 79 lat.
Nazywana “Czarnym Aniołem Piosenki”, była jedną z największych osobowości polskiej estrady.Ewa Demarczyk śpiewała utwory Mirona Białoszewskiego, Juliana Tuwima, Bolesława Leśmiana i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Wykonywane przez nią utwory, jak: “Czarne anioły”, “Karuzela z madonnami”, “Grande Valse Brillante”, “Tomaszów”, czy “Groszki i róże” od lat fascynują publiczność w kraju i za granicą.
O śmierci artystki poinformowano na Facebooku kabaretu Piwnica pod Baranami.
Koncertowała na scenach całego świata, w Europie, obu Amerykach, Australii i Japonii. Występowała w paryskiej Olimpii, nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Theatre, londyńskim Variety Arts Center. W 1965 roku śpiewała w Genewie na koncercie z okazji 20-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych.
W dorobku artystycznym miała nagrania telewizyjne i fonograficzne, w tym dla Polskiego Radia i rozgłośni zagranicznych.
Jak powiedział dziennikarz muzyczny Programu Trzeciego Polskiego Radia Piotr Metz, Ewa Demarczyk na stałe wpisała się w historię polskiej muzyki. – Ewa Demarczyk była prawdziwą artystką, być może jedyną prawdziwą artystką w historii naszej muzyki popularnej. To oczywiście mocne stwierdzenie, ale pamiętamy jej bezkompromisowość i to, że tak naprawdę zostawiła po sobie tylko jedną płytę, która przeszła do historii – podkreślił dziennikarz.
Czytaj również: Nie żyje Henryk Wujec, były polityk i działacz opozycji w PRL
Zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi w Opolu i Sopocie, a także na Światowym Festiwalu Teatralnym w Arezzo, w Varadero na Kubie, Festiwalu Muzyki i Teatru w Helsinkach i na Festiwal Mondial du Theatre w Nancy.
Została wyróżniona Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2010 roku otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. Rok później była laureatką Nagrody Specjalnej Programu 1 Telewizji Polskiej dla wybitnej postaci polskiej kultury. W 2012 za całokształt twórczości została uhonorowana Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W latach 60. i na początku lat 70. była związana z “Piwnicą pod Baranami”. Występowała do końca lat 90., po czym wycofała się z życia publicznego.
W 2015 roku ukazała się książka “Czarny anioł” pióra Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze. O Ewie Demarczyk opowiadali współpracujący z nią w przeszłości, kompozytorzy – Zygmunt Konieczny i Andrzej Zarycki oraz przyjaciele z Piwnicy pod Baranami. W 2017 roku artystka została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |