Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Rawie Mazowieckiej
Otwarciem wystawy o Armii Polskiej w Ameryce, rozpoczęły się wczoraj (13 sierpnia) obchody Święta Wojska Polskiego i 100-lecia “cudu nad Wisłą” w Rawie Mazowieckiej. Dziś (14 sierpnia) odsłonięto tablicę poświęconą twórcy polskiego ruchu ludowego, Wincentemu Witosowi, który podczas wojny bolszewickiej był premierem RP. W uroczystościach weźmie udział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
W Rawie Mazowieckiej 100. rocznica Bitwy Warszawskiej obchodzona jest bardzo uroczyście. Na wspólnej sesji spotkali się samorządowcy rad gmin powiatu rawskiego, a na budynku starostwa odsłonięta została tablica upamiętniającej premiera Wincentego Witosa. Legendarny chłopski przywódca polskiego ruchu ludowego, był trzykrotnie premierem RP – pierwszy raz podczas wojny polsko-bolszewickiej i zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.
Po odsłonięciu tablicy odprawiono uroczystą mszę świętą pod przewodnictwem ordynariusza diecezji łowickiej biskupa Andrzeja Franciszka Dziuby.
Uroczystości w Rawie rozpoczęły się otwarciem wystawy obóz Kościuszko Niagara-on-the-Lake.
Autorką wystawy jest Anitta Maksymowicz z Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Na ekspozycję składają się zdjęcia i dokumenty, listy oraz reprodukcje obrazów i szkiców prezentujące funkcjonowanie polskiego obozu szkoleniowego w Kanadzie. Unikatowemateriałypochodzą w przeważającej części z nowojorskiego archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP) “Obóz Rekrutacyjny Armii Polskiej nazwany Obozem Kościuszko w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie”. To bardzo ciekawa wystawa – mówi organizator Wojciech Grochowalski. – Składa się ze 116 elementów i pokazuje żołnierzy i ich bohaterstwo, ale także życie obozowe ludzi, którzy nagle idą na wojnę. Wtedy w tych latach od 1917 do 1920 roku, naprawdę wykazali się wielką odwagą. Tutaj poprzez tę wystawę oddajemy im hołd – podkreśla Grochowalski.
Przez kanadyjski obóz “Niagara on the Lake” od jego powstania w październiku 1917 aż do rozwiązania w marcu 1919 roku przeszło ponad 22 tysiące polskich ochotników, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Wystawa prezentowana już była w wielu polskich miastach. Teraz oglądać ją mogą mieszkańcy Rawy. -Myślę, że będzie to dobry dla rawianmoment do historycznych wspomnień, ponieważ wielumieszkańców było w armii generała Hallera. Mówimy o tej armii formowanej później już w kraju, tej ochotniczej. I do dzisiaj w Rawie Mazowieckiej mamy rodziny tych żołnierzy – przypomina Wojciech Grochowalski.
Ekspozycja prezentowana będzie w Rawie do 10 września. Uroczystościom w Rawie towarzyszył również koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej rawskiej OSP.
W sobotę na cmentarzu wojskowym o godz. 9.30 zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikami Armii Krajowej i ofiar II wojny światowej.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |