Uchwała Senatu w sprawie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Senat podjął uchwałę w sprawie upamiętnienia setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku i jej zapomnianych bohaterów, wymazywanych z historii przez reżim komunistyczny.
W uchwale wymieniono kapitana Stefana Pogonowskiego, który dowodząc I batalionem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich, zwanego Pułkiem Dzieci Łódzkich zatrzymał pułki bolszewickie, które przeszły ostatnią linię polskiej obrony i miały przed sobą bezbronną Warszawę.
“Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu tych wydarzeń, ustanowił rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. Dziś, w przeddzień 100. rocznicy Cudu nad Wisłą, składamy hołd jej Bohaterom, obrońcom niepodległości Rzeczypospolitej. Senat także “w sposób szczególny pamięta o zapomnianych Bohaterach tej bitwy wymazywanych z historii przez reżim komunistyczny, wśród których był między innymi kpt. Stefan Pogonowski, który, dowodząc I Batalionem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich, zwanego Pułkiem Dzieci Łódzkich, śmiałym działaniem zatrzymał pułki bolszewickie, które przeszły ostatnią linię polskiej obrony i przed sobą miały już tylko przez nikogo niebronioną, bezbronną Warszawę”. Dodano, że Pogonowski został “pośmiertnie odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari”.
W uchwale zwrócono uwagę również na pomoc Węgrów “Szczególnie pamiętamy o braciach Węgrach, którzy odstąpili Polsce swoje zapasy amunicji oraz dostarczali ją aż do końca działań zbrojnych” W Skierniewicach dzisiaj też pamiętano o węgierskiej pomocy i pod tablicą upamiętniającą wydarzenia sprzed stu lat złożono kwiaty.
Posłuchaj więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Podziękowaniu za pomoc Węgrów w Skierniewicach | audio (m4a) audio (oga) |
Z Łodzią związany był również rotmistrz Aleksander Napiórkowski, działacz PPS-u, poseł na Sejm Ustawodawczy, która został także przypomniany w uchwale. Senat wzywa jednocześnie do przypomnienia i uczczenia wydarzeń sprzed stu lat w całym kraju i do wspierania obywatelskich inicjatyw, mających na celu upamiętnienie rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Czytaj też: Uchwała Senatu w sprawie łódzkich bohaterów Bitwy Warszawskiej
Za uchwałą opowiedziało się 77 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt wstrzymał się od głosu.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |