Rekordy w zakażeniach COVID-19, łódzkie akcenty wybuchu w Bejrucie i dyby na działce Misztala. Podsumowanie tygodnia
Miniony tydzień okazał się być pełen ważnych wydarzeń. W podsumowaniu tygodnia poruszymy m.in. sprawę rekordowej liczby zakażeń koronawirusem w Polsce, łódzkich akcentów wybuchu w Bejrucie, śledztw prokuratorskich oraz kolejnych działań Misztala w związku z działką u zbiegu Piotrkowskiej i Piłsudskiego.
Nazwa | Plik | Autor |
Posumowanie pierwszego tygodnia sierpnia 2020 – Koronawirus | audio (m4a) audio (oga) | |
Posumowanie pierwszego tygodnia sierpnia 2020 – Wybuch w Bejrucie | audio (m4a) audio (oga) | |
Posumowanie pierwszego tygodnia sierpnia 2020 – Dyby na działce Misztala | audio (m4a) audio (oga) |
Sytuacja epidemiczna w Łódzkim
Zaczynamy od rekordowych wyników dobowych zakażeń koronawirusem w kraju. Dziś (8.08) Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu 24 godzin przybyło 843 nowych przypadków.
Czytaj więcej: Nowy rekord zakażeń w Polsce. Prawie 850 nowych przypadków COVID-19 [RAPORT]
Jak na razie jest to rekord od początku pandemii. Zaskakujące jest, że im więcej zachorowań, tym częściej pojawiają się głosy wątpiące w istnienie choroby. Tymczasem ze względu na sytaucję epidemiczną w wybranych powiatach kraju, w tych, gdzie pojawił się wzrost zakażeń, resort zdrowia zdecydował o powrocie obostrzeń – tych z początku pandemii.
Czytaj więcej: W najbardziej zagrożonych regionach wrócił obowiązek zasłaniania nosa i ust nawet na świeżym powietrzu
W Łódzkiem dotyczy to powiatów wieluńskiego i wieruszowskiego.
Czytaj więcej:W powiecie wieluńskim i wieruszowskim wracają obostrzenia związane z epidemią koronawirusa
O zachorowalności w powiatach wieruszowskim i wieuluńskim mówiła dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi Urszula Sztuka-Polińska, która była gościem porannej rozmowy w Radiu Łódź:
Tymczasem kontrolerzy MPK wspólnie z policjantami rozdali pasażerom ponad tysiąc maseczek chroniących przed zakażeniem. Był to początek akcji prewencyjnej, ponieważ za brak maseczki lub przyłbicy w pojazdach komunikacji miejskiej można otrzymać nawet 500 zł. mandatu.
Jak mówi komisarz Marcin Fiedukowicz z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, dotychczas ponad połowa pasażerów łódzkiego przewoźnika nie stosowała się do przepisów związanych z epidemią koronawirusa. Wspólna akcja kontrolerów MPK i funkcjonariuszy została wywołana przez pasażerów, którzy telefonicznie i mailowo informują przewoźnika, o osobach nie stosujących ochrony przeciwwirusowej.Codziennie do MPK wpływa kilkadziesiąt takich sygnałów.Obecnie nie ma przepisów, na podstawie których kontrolerzy MPK bez udziału policji mogliby reagować na takie zjawisko.
Czytaj więcej:Nawet 500 zł mandatu za brak maseczki w autobusie lub tramwaju
COVID-19 dopadł również parlamentarzystów z naszego regionu. Jednym z nich jest łódzki senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin. Testy na obecność Sars-Cov2 przyniosły dodatni wynik. Senator zaobserwował u siebie kilka dni temu wysoką gorączkę, jednak po kilku dniach czuje się już lepiej. Przypuszcza, że zaraził się od senatora PSL Jana Filipa Libickiego.
Czytaj więcej: Senator Dunin zakażony koronawirusem
W kwarantannie przebywał inny senator Krzysztof Kwiatkowski, u którego także podejrzewano zakażenie. W jego przypadku ostatecznie jednak wykluczono COVID-19. Zakażenia nie uniknął jednak poseł PSL z okręgu piotrkowskiego Dariusz Klimczak, który był zaskoczony wynikiem testu.
Czytaj więcej: Kolejny polityk z pozytywnym wynikiem testu. Dariusz Klimczak zakażony koronawirusem
Według zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia w sierpniu dzienna liczba zakażeń może się utrzymywać na poziomie 800 osób. To jednak będzie głównie zależało od naszego podejścia do pandemii. Dlatego w przestrzeni publicznej maseczki lepiej nosić na twarzy niż w kieszeni.W związku z koronawirusem nadal niektórzy nie dowierzają że dzieci wrócą do szkół po wakacjach. Jednak w środę Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało wytyczne dla rozpoczynających 1 września działalność placówek edukacyjnych. Będą obowiązywały tam szczególne obostrzenia sanitarne.
Wybuch w porcie w Bejrucie.
We wtorek (4.08) świat obiegły apokaliptyczne wręcz zdjęcia z Bejrutu, stolicy Libanu, gdzie doszło do ogromnego wybuchu w tamtejszym porcie. Straty są ogromne. Liczba ofiar przekroczyła 135 osób, a rannych może być nawet ponad 5 tysięcy. Chwilę przed eksplozją w portowych magazynach wybuchł pożar. Niebezpieczne materiały składowano tam od 2014 r. W Bejrucie od jakiegoś czasu przebywa łódzki duchowny ks. Przemysław Szewczyk ze Stowarzyszenia Dom Wschodni, z którym rozmawialiśmy o okolicznościach tej katastrofy.
MSZ informowało, że wśród ofiar eksplozji nie było Polaków.Stowarzyszenie Dom Wschodni już ogłosiło zbiórkę środków dla ofiar eksplozji. Z akcją ratowniczą do stolicy Libanu polecieli polscy strażacy. Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy kapitan Krzysztof Batorski mówi, że Polacy otrzymali największą strefę ze wszystkich międzynarodowych zespołów. W Bejrucie pracuje 43 polskich strażaków, w tym 16 Łodzi. Mają cztery psy ratownicze. Zgodę na prowadzenie zaawansowanych działań poszukiwawczo-ratowniczych poza portem libańskiej marynarki otrzymali jedynie strażacy polscy i francuscy.
Czytaj więcej: Łódzcy strażacy lecą z pomocą do Libanu
Śledztwo w sprawie śmierci łódzkiego dziennikarza Bogdana Gadomskiego
Tymczasem inne śledztwo prowadzą łódzcy prokuratorzy. W tym tygodniu pojawiła się informacja o nowych faktach w sprawie śmierci łódzkiego dziennikarza Bohdana Gadomskiego. Niewykluczone, że mogły się do tego przyczynić osoby trzecie. Bohdan Gadomski do 6 marca tego roku przebywał w jednym z łódzkich szpitali. Po wypisaniu trafił do domu zaprzyjaźnionych osób, które sprawowały nad nim opiekę. Dwa dni później wezwano pogotowie, w związku z tym, że stracił przytomność. Dziennikarz trafił do szpitala, gdzie zmarł 24 marca.
Czytaj więcej: Nowe fakty w sprawie śmierci dziennikarza Bohdana Gadomskiego
Kolejną część naszego magazynu zaczynamy od sprawy, która ciągnie się od pół roku i można by pomyśleć, że jest śmieszna, gdyby nie była żenująca. Tylko pytanie, kto powinien się tu wstydzić. Najpierw była jedna sławojka, po niej trzy kolejne drewniane toalety. Kilka dni temu pojawiły się średniowieczne dyby a następna w kolejce będzie szubienica. Mowa o działce Piotra Misztala przy skrzyżowaniu Piotrkowskiej i Piłsudskiego na której biznesmen organizuje kolejne budowlane happeningi.Jak mówi chce nakłonić magistrat do rozmów nad postawieniem tam ponad 110 metrowego wieżowca – czego zabrania miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Czytaj więcej: Piotr Misztal postawił w centrum Łodzi dyby: “Zmuszę urzędników do rozmowy”
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |