Nowy rekord zakażeń w Polsce. Ponad 800 nowych przypadków COVID-19 [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 809 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Z powodu COVID-19 ostatniej doby zmarło 13 osób.
Nazwa | Plik | Autor |
Raport o stanie koronawirusa w Łódzkiem | audio (m4a) audio (oga) |
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 50 tys. 324. Dzisiaj (7 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 809 nowych zakażeniach. Najwięcej na Śląsku (259), w województwie małopolskim (144) i w Mazowieckiem (104). W Łódzkiem wykryto kolejnych 46 zakażeń.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 13 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nich jest 56-letni mężczyzna ze szpitala w Zduńskiej Woli i 71-letnia kobieta hospitalizowana w Łodzi.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 787 osób, z czego 212 w Łódzkiem.
warmińsko-mazurskiego (17), lubelskiego (14), zachodniopomorskiego (14), świętokrzyskiego (11), kujawsko-pomorskiego (8) i podlaskiego (1).
Z przykrością informujemy o śmierci 13 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Poznań, 80-M Tychy, 77-M Gliwice,
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 7, 2020
56-M Zduńska Wola, 71-K Łódź, 86-K Warszawa, 85-M Wrocław, 84-M, 92-M, 90-K Kraków, 78-K Białystok, 64-K Łańcut, 73-M Kędzierzyn-Koźle. Większość osób miała choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem: 50 324/1 787 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 7, 2020
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby wyzdrowiało 399 osób zakażonych koronawirusem. Od początku pandemii z COVID-19 wyleczono 36 041 chorych.
Ponadto resort informuje, że 9 237 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 104 923 pozostaje w kwarantannie. Oprócz tego do walki z epidemią koronawirusa w Polsce wykorzystywanych jest 1928 łóżek szpitalnych i 73 respiratory.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/6cYCCIn773
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 7, 2020
Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie w związku z epidemią koronawirusa?
Gościem Radia Łódź i TVP3 Łódź była Urszula Sztuka-Polińska, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, która wytłumaczyła, dlaczego w powiatach wieluńskim i wieruszowskim wracają obostrzenia, i jak się do nich stosować. Czytaj więcej
Na terenie 19 polskich powiatów, w tym dwóch w regionie łódzkim wieluńskim i wieruszowskim ministerstwo zdrowia ponownie wprowadza ograniczenia epidemiczne. Decyzja ma związek ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Czytaj więcej
Sanepid bada sprawę zorganizowania, mimo zakazu, dyskoteki w jednym piotrkowskich lokali. Właścicielowi grozi kara finansowa nawet do 30 tysięcy zł. Czytaj więcej
Zobacz także: Kolejny polityk z pozytywnym wynikiem testu. Dariusz Klimczak zakażony koronawirusem
Łódzki Sanepid informuje, że 31 lipca i 1 sierpnia w restauracji Ato Ramen przy ulicy Piotrkowskiej 140 przebywała osoba, u której później wykryto zakażenie koronawirusem.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łodzi zaleca, aby osoby, które były 31 lipca i 1 sierpnia w Ato Ramen w godzinach 11-24 ograniczyły swoje kontakty zarówno społeczne, jak i zawodowe. Dodatkowo należy się obserwować.Z Sanepidem można się skontaktować telefonicznie (42 253-99-00 wew. 25, 21, 30, 31, 32 do godziny 15 lub 600-241-646 po godz. 15) lub poprzez wiadomość e-mail, wysłaną na jeden z adresów – [email protected] i [email protected].
Kontrolerzy MPK wspólnie z policjantami rozdali pasażerom ponad tysiąc maseczek chroniących przed zakażeniem.Jest to początek akcji prewencyjnej, w której od jutra (05.08) można będzie otrzymać nawet 500-złotowy mandat za brak maseczki lub przyłbicy w pojazdach komunikacji miejskiej. Czytaj więcej
Do końca sierpnia, we wszystkich powiatach w regionie odbędą się spotkania informacyjne z cyklu Wsparcie dla firm z województwa łódzkiego. Inicjatywa jest skierowana przede wszystkim do małych, średnich i dużych przedsiębiorców, których firmy ucierpiały w związku z epidemią koronawirusa. Czytaj więcej
Caritas wspiera medyków w walce z koronawirusem
Respiratory, kardiomonitory, maseczki oraz kombinezony kupiła i przekazała szpitalom Caritas diecezji radomskiej. Dzięki przeprowadzonym zbiórkom i hojności darczyńców udało się przeznaczyć na ten cel około 600 tysięcy złotych.
Od początku pandemii – poza codzienną pracą – radomska Caritas pomaga pracownikom szpitali oraz domów pomocy społecznej. “Wolontariusze robili zakupy osobom starszym i tym, którzy zostali objęci kwarantanną, a do placówek medycznych trafiał potrzebny sprzęt” – mówi ksiądz Damian Drabikowski, wicedyrektor Caritas diecezji radomskiej.
Respiratory kupiono dla szpitali w Starachowicach, Radomiu i Opocznie. Radomskie pogotowie ratunkowe wyposażono w nowoczesne urządzenie do dezynfekcji karetek. Natomiast personel kilku domów pomocy społecznej otrzymał odzież ochronną. W szpitalach czy domach pomocy społecznej sytuacja się ustabilizowała na tyle, że żadna z placówek nie potrzebuje w tej chwili stałego, codziennego wsparcia. Nie oznacza to jednak, że Caritas nie jest gotowa do niesienia pomocy.
Trwa akcja “Ubierz medyka”, na sygnał – o ile będzie taka konieczność – czekają także wolontariusze. Poza sprzętem medycznym i środkami ochrony osobistej do potrzebujących trafiła również żywność.
Wsparcie warsztatów terapii zajęciowej przez Ministerstwo Rodziny
W resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej podpisana zostanie dziś umowa o wsparciu warsztatów terapii zajęciowej. Chodzi o dostarczenie osobom niepełnosprawnym korzystającym z warsztatów środków ochrony osobistej, jak maseczki, płyny dezynfekujące, rękawiczki, przyłbice – podkreśla prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.
Dodaje, że pandemia koronawirusa cały czas trwa, ale uruchomiono już ośrodki rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych, w tym warsztaty terapii zajęciowej. Ważne jest, by zajęcia odbywały się z zachowaniem bezpieczeństwa,
Warsztaty Terapii Zajęciowej są placówkami, które dają osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej.
Wiceminister zdrowia o bezpieczeństwie sanitarnym w pracy i w szkole
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zaapelowała w Polskim Radiu 24 o przestrzeganie wciąż obowiązujących obostrzeń sanitarnych i zasad higieny osobistej. Jak powiedziała, społeczne “rozprężenie” w tej kwestii spowodowało coraz częstsze, poziome przenoszenie się wirusa, co doprowadziło do zwiększenia liczby zakażeń.
Wiceszefowa resortu zdrowia mówiła również o zasadach bezpieczeństwa sanitarnego w miejscu pracy.
Obostrzenia sanitarne muszą być tym bardziej przestrzegane w pomieszczeniach klimatyzowanych. Pamiętać należy również o dezynfekcji stanowisk pracy, dotykanych przedmiotów i dłoni. Wskazane jest także spędzanie przerw na świeżym powietrzu.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Zelażko mówiła też, że podobne zasady obowiązywały będą uczniów gdy wrócą 1 września do zajęć w szkołach. Jak podkreśliła również najmłodsze dzieci będą musiały przyzwyczaić się do reżimu sanitarnego. Zdaniem wiceszefowej resortu zdrowia, przestrzeganie stworzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia zasad, pozwoli uchronić uczniów przed masowymi zakażeniami.
Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała również, że szkoły w całej Polsce są obecnie przygotowywane do tego, by od 1 września móc przyjąć uczniów oraz, by lekcje były prowadzone w sposób bezpieczny. “Wiemy dobrze, jak ważne dla rozwoju dziecka jest środowisko rówieśnicze” – podkreśla wiceminister zdrowia.
Koronawirus na świecie
Liczba zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła 19 milionów. Do tej pory na COVID-19 zmarło 708 tysięcy osób. Takie są najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.
Indie są trzecim po Stanach Zjednoczonych i Brazylii krajem na świecie, gdzie liczba zachorowań na COVID-19 przekroczyła dwa miliony. Drugi milion zakażeń zanotowano w ciągu ostatniego miesiąca. To oznacza, że właśnie tam wirus rozchodzi się teraz najszybciej.
W Stanach Zjednoczonych liczba zachorowań przekroczyła 5 milionów, a w Brazylii zbliża się do 3 milionów. W USA zanotowano wczoraj rekord nowych zgonów. W całym kraju zmarło ponad 2 tysiące osób, a łączna liczba zgonów to 162 tysiące. W Brazylii zmarło wczoraj ponad 1200 osób, a łącznie ofiar jest już niemal 100 tysięcy.
Liban zanotował wczoraj 255 nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od wielu tygodni. Wszystko to po tragicznym wybuchu w porcie, gdy szpitale zostały zapełnione przez setki rannych.
Zjednoczone Królestwo wprowadza obowiązkową dwutygodniową kwarantannę dla podróżnych przybywających z Belgii. Najpierw zarządził go regionalny rząd w Walii, chwilę później w jego ślady poszły Anglia, Szkocja i Irlandia Północna. W całym kraju rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Na czarnej liście Belgia dołącza do Luksemburga, Hiszpanii i Serbii. Podobne ograniczenia dotyczą podróżnych z Andory i Bahamów. Władze nie wykluczają kolejnych obostrzeń, które wprowadzone mogą być błyskawicznie. Trwa monitoring sytuacji w poszczególnych krajach. Tymczasem Irlandia Północna wycofuje sie z otwarcia pubów nieserwujących jedzenia. “Priorytetem będzie teraz dla nas otwarcie szkół, więc zdecydowaliśmy, ze rozsądne będzie odłożenie otwarcia do pierwszego września” – stwierdziła Arlene Foster, szefowa regionalnego rządu. W zeszłym tygodniu opóźnienie kolejnej fazy luzowania obostrzeń w Anglii ogłosił też premier Boris Johnson. Ostrzeżenie dotyczące sytuacji epidemicznej wysłała też dziś pierwsza minister Szkocji, Nicola Sturgeon. “Wiele przypadków powiązanych jest z ogniskiem w Aberdeen, ale nie wszystkie. Musimy być czujni. Dane mówią, że wirus wciąż tu jest, wciąż krąży po Szkocji” – stwierdziła liderka Szkockiej Partii Narodowej. W Aberdeen od wczoraj obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa. Drzwi musiały zamknąć puby, restauracji i kawiarnie, w domach nie można przyjmować gości.
W Brazylii wyzdrowiały ponad dwa miliony osób zakażonych koronawirusem – podaje brazylijskie ministerstwo zdrowia. Średnia liczba zgonów z powodu COVID-19 niemal codziennie utrzymuje się powyżej tysiąca. Wczoraj odnotowano ich ponad 1400. Był to trzeci najgorszy dzień pod względem liczby zgonów od początku pandemii. W Brazylii z powodu zarażenia patogenem zmarło ponad 97 tysięcy osób. Zarejestrowano ponad dwa miliony 860 tysięcy infekcji.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
W Sao Paulo podana przez władze liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła wczoraj 10 tysięcy. Oznacza to, że co dziesiąta ofiara śmiertelna w kraju jest mieszkańcem tej najbardziej zaludnionej metropolii w Ameryce Południowej. Wśród rdzennej brazylijskiej ludności współczynnik umieralności jest o 60 procent wyższy niż wśród pozostałych Brazylijczyków. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 600 rdzennych mieszkańców kraju, w tym ważni liderzy plemion, na przykład zmarły wczoraj jeden z głównych obrońców Amazonii, Aritana Yawalapiti.
Z raportu opublikowanego przez Komisję Gospodarczą Narodów Zjednoczonych ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CEPAL) wynika, że wartość eksportu towarów z Ameryki Łacińskiej może spaść w tym roku o 23 procent – z powodu wpływu pandemii koronawirusa na logistykę i światowy handel.
W Rosji do 872 tysięcy wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. Rosyjskie służby sanitarne poinformowały, że w ciągu doby przybyło 5267 nowych przypadków. Najwięcej zakażeń odnotowano w Moskwie. Minionej doby, w stolicy zarejestrowano 684 chorych na COVID-19. W Chanty – Mansyjsku, Petersburgu, Rostowie i kilku innych dużych miastach zdiagnozowano średnio około 150 nowych przypadków. Minionej doby w Rosji zmarło 116 pacjentów zakażonych koronawirusem. Od początku pandemii rosyjscy lekarze stwierdzili 16 606 zgonów. W tym czasie wyzdrowiało 676 tysięcy.
Federalny minister zdrowia Jens Spahn zaapelował do obywateli o ostrożność i przestrzeganie ograniczeń społecznych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało ostrzeżenie przed podróżowaniem do belgijskiej prowincji Antwerpia. Ostrzeżenie jest ważne do 31. sierpnia tego roku. Na wczorajszej konferencji prasowej w Berlinie Jens Spahn przypomniał, że nadal obowiązują wszystkie ograniczenia społeczne, z utrzymaniem higieny, bezpiecznej odległości i noszeniem maseczek. Spahn zapewnił, że co prawda niemiecki system zdrowia jest dobrze przygotowany, to jednocześnie ostrzegł przed lekceważeniem koronawirusa. “Widzieliśmy i widzimy w innych krajach co się może wydarzyć, gdy utraci się kontrolę nad rozprzestrzenianiem się koronawirusa” – powiedział niemiecki minister. Federalne MSZ ze względu na ponowny wzrost infekcji obecnie ostrzega przed podróżami turystycznymi do belgijskiej prowincji Antwerpia, do niektórych regionów Hiszpanii, Luksemburga oraz Turcji. W ciągu ostatniej doby w Niemczech potwierdzono 1045 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Obecnie według najnowszych danych w Niemczech stwierdzono ponad 214 tysięcy przypadków koronawirusa. Wyzdrowiało w międzyczasie prawie 195 tys. osób. Zmarło ponad 9 tys. zakażonych nim osób.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |