Muzealnicy i radiowcy stworzyli słuchowisko o kryptologu – bohaterze Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]
Muzeum Tradycji Niepodległościowych, czyli siedziba dawnego więzienia carskiego, był jednym z miejsc, w którym odbywała się realizacja słuchowiska “Zagadka Jana K”, przygotowywanego z okazji 100. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W produkcję o kulminacyjnym momencie wojny polsko-bolszewickiej, jakim było złamanie przez Polaków bolszewickich szyfrów, włączyło się Radio Łódź. Główną rolę gra Mirosław Haniszewski. Słuchowiska będzie można wysłuchać w niedzielę o godz. 17.
Jest sierpień 1920 roku. Do kwatery głównej nacierającej na Warszawę Armii Czerwonej przybywa komisarz Czeka Jakow. Zmęczony życiem i dostrzegający coraz większy bezsens swojej pracy otrzymuje kolejne rutynowe zadanie znalezienia haków na jednego z dowódców, który popadł w konflikt z szefem wywiadu w Mińsku. W toku śledztwa trafia na trop tajemniczego Polaka, Jana K., którego niezwykłe umiejętności i talenty wzbudzają u śledczego niepokój. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Bolszewicy są już na przedmieściach polskiej stolicy. Tylko cud może uratować ją przed upadkiem Cud albo grzebień i pewna książka…
Muzealnicy i radiowcy przypominają w Zagadce postać łodzianina Jana Kowalewskiego – polskiego kryptologa, dzięki któremu w 1920 roku udało się rozszyfrować bolszewickie depesze. Historia cichego, bo nieznanego szerszej publiczności, bohatera walk z bolszewikami zostanie opowiedziana z perspektywy fikcyjnej postaci. – W zasadzie w słuchowisku Jan Kowalski nie pojawi się jako postać, choć jego obecność będzie silnie wyczuwalna. Spojrzymy na jego biografię oczyma fikcyjnego komisarza – śledczego bolszewickiego wywiadu, który trafi na jego trop przy okazji zupełnie innej sprawy. Słuchowisko będzie miało więc wymiar historycznego kryminału, z wieloma zwrotami akcji i niespodziewanymi rozwiązaniami – mówi Sebastian Adamkiewicz, konsultant historyczny z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Autorem scenariusza słuchowiska jest Łukasz Orbitowski – pisarz młodego pokolenia, laureat wielu nagród literackich. Za reżyserię odpowiada Mikołaj Szczęsny – autor poprzednich słuchowisk wyprodukowanych przez łódzkie muzeum i Radio Łódź. Producentem jest dyrektor muzeum Jacek Wawrzynkiewicz, opiekę realizacyjną sprawuje Andrzej Papajak z łódzkiej rozgłośni. W produkcji wystąpią także m.in. Anna Smołowik (Juliusz, Czas Honoru) oraz Adam Woronowicz (Kamerdyner, Baby są jakieś inne).
![Muzealnicy i radiowcy stworzyli słuchowisko o kryptologu - bohaterze Bitwy Warszawskiej [ZDJĘCIA, WIDEO] 9 63095 0fc2415f9c8b48b4f6285981370155e1](/wp-content/archiwum/files/63095-0fc2415f9c8b48b4f6285981370155e1.jpg)
Nagrania realizowane były m.in. we wnętrzach siedziby muzeum, dawnego carskiego więzienia, dzięki temu twórcy mieli poczucie autentyzmu sytuacji, mówi reżyser Mikołaj Szczęsny. – To bardzo wiele daje, że możemy to grać w naturalnych przestrzeniach. Oczywiście Andrzej Papajak, realizator tego przedsięwzięcia, mógłby stworzyć te efekty w komputerze, mógłby to zrobić ręcznie, ale to że możemy to grać w naturalnych przestrzeniach wpływa na nas wszystkich. Możemy zbliżyć do tej sytuacji, że wszystko nie dzieje się tylko w naszej wyobraźni, ale czujemy się, jakbyśmy w tym byli.
Nazwa | Plik | Autor |
Słuchowisko “Zagadka Jana K. | audio (m4a) audio (oga) |
– Szyfrant Kowalewski pozostawał w cieniu znanych dowódców, był cichym bohaterem wojny bolszewickiej, taki polski James Bond tamtych czasów. Jego historia nadaje się nie tylko na radiową opowieść, to materiał na film – przyznaje Marcin Wąsiewicz, dyrektor programowy Radia Łódź. – Dzięki słuchowisku Zagadka Jana K., postać kryptologa, nie będzie już tak zagadkowa. Kowalewski był wybitnym łodzianinem, a nieprzeciętny talent matematyczny i lingwistyczny wyniósł z gimnazjum handlowego w Łodzi. Zasłużył na naszą pamięć – dodaje dyrektor radia.
Słuchowisko powstaje dzięki dotacji przyznanej przez Urząd Miasta Łodzi. Swoją premierę miało 15 sierpnia 2020 roku w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.
Dzięki współpracy Radia Łódź z Muzeum Tradycji Niepodległościowych zrealizowano także inne słuchowiska:
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |