Łódź straci 30 mln zł na wymianę pieców
Łódź straciła prawie 30 mln złotych unijnego dofinansowania na wymianę pieców w centrum miasta. Jak podała Gazeta Wyborcza magistrat odstąpił od podpisanych już z Urzędem Marszałkowskim umów, gdyż podczas przygotowywania się do inwestycji okazało się, że nie da się ich zrealizować. Błędy popełnili urzędnicy bo przygotowali projekty opierając się na nieaktualnych danych dotyczących budynków, których obecny stan techniczny uległ znacznemu pogorszeniu
Walka ze smogiem to jeden z najistotniejszych bieżących problemów w mieście. Dlatego oprócz wymiany starych pieców pozyskaliśmy także dotacje unijne z urzędu marszałkowskiego – chwaliła się podczas wielu konferencji prasowych prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Ale niestety o pieniądzach z Brukseli na wymianę starych pieców możemy na tę chwilę zapomnieć – koło nosa przeszło nam blisko 30 mln złotych – a to w sytuacji kiedy miasto ze swoich środków wydaje rocznie na ten cel tylko 4 mln – można powiedzieć kwota ogromna. Co się stało ?Dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Agnieszka Kowalewska-Wójcik przyznaje, że błąd popełnili urzędnicy, którzy przygotowując wniosek o dotację zasugerowali się starymi danymi technicznymi budynków, w których planowano wymienić piece.
– Projekt był przygotowany kilka lat wcześniej. Okazało się, że stan tych nieruchomości jest o wiele gorszy niż się spodziewaliśmy. W związku z tym najpierw trzeba wykonać konieczne prace zabezpieczające, np. wymienić stropy. Inaczej nie ma sensu wprowadzanie tam centralnego ogrzewania. Ja otrzymałam taki projekt i w tym kształcie nie mogłam go zrealizować – mówi dyrektor Kowalewska-Wójcik.
Sytuacja dotyczy zostali mieszkańców 64 kamienic w centrum Łodzi. Radna PiS Marta Grzeszczyk nie zostawia suchej nitki na urzędnikach i domaga się wyciągnięcia konsekwencji.
– Mam nadzieję, ze prezydent Zdanowska wyciągnie konsekwencje wobec urzędników, którzy zawalili ten projekt i pozbawili Łódź możliwość likwidacji kilkuset pieców z centrum Łodzi – mówi radna.
Zapytana o konsekwencje dyrektor Kowalewska – choć sama jako wykonawca nie mogła zrealizować błędnego projektu – uchyla się od odpowiedzi w sprawie ewentualnych konsekwencji. – Nie będę się na ten temat wypowiadała – mówi. Jednocześnie zapewnia, że nic jeszcze nie jest stracone. – Przygotujemy ten projekt porządnie i wystartujemy w następnych edycjach – zapewnia dyrektor.
Jednak czy będzie następna edycja? To nie jest już takie pewne – mówi wicedyrektor departamentu Regionalnych Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego Robert Kowalczyk. – Jeżeli zostaną nam jakieś środki to zarząd województwa łódzkiego podejmuje decyzję czy ogłaszać nowy nabór, czy alokować te środki na inne cele, np. z listy rezerwowej. Jeżeli miałby być to nowy nabór, wówczas trzeba zorganizować nowy konkurs wniosków o dofinansowanie – tłumaczy Kowalczyk.
Jak wynika z opublikowanego na początku roku międzynarodowego raportu stolica woj. łódzkiego znalazła się wśród setki miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Władze Łodzi zapewniały, że jakość powietrza ma się w mieście polepszyć w dużej mierze dzięki wymianie starych pieców, bo to właśnie one w największym stopniu odpowiadają za lokalny smog.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Nie będzie pieniędzy na wymianę pieców | audio (m4a) audio (oga) |
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |