Akcja “Bezpieczny Przejazd – szlaban na ryzyko”
Czy wiesz, że rozpędzony pociąg może mieć drogę hamowania równą długości nawet 13 boisk piłkarskich? Łódzka policja przyłączyła się do akcji “Bezpieczny Przejazd – szlaban na ryzyko” organizowanej przez PKP PLK.
Policjanci edukują kierowców w pobliżu rogatek. Jak informuje Marzanna Boratyńska z KMP w Łodzi, aby bezpieczne pokonać przejazd potrzeba trzech elementów.
– Przede wszystkim rozwaga, poszanowanie przepisów oraz słuchanie osób, które z nami podróżują. Wielokrotnie to kobiety tonują zapędy mężczyzn na przejazdach kolejowych. Mężczyźni mają to do siebie, że często się spieszą i wówczas ignorują czerwony sygnał, wyświetlany na takim przejeździe – mówi policjantka.
Na przejazdach kolejowych w województwie łódzkim w tym roku doszło do 10 zdarzeń drogowych w których zginęły 2 osoby.Ryszard Szymański z PKP PLK informuje, że przy każdym przejeździe na rogatkach znajduje się żółta naklejka z jego numerem, który w przypadku zagrożenie trzeba podać dzwoniąc na numer 112.
– Jeżeli pojazd uszkodzi nam się na przejeździe, mamy nr 112. Jest opracowana procedura wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, jak postępować. Do trzech minut możemy zatrzymać pociągi, po takim telefonie – dodaje Ryszard Szymański.
Czytaj też: Czołowe zderzenie busa z samochodem osobowym
Natomiast jeżeli samochód zostanie zablokowany na przejeździe sterowanym automatycznie PKP apeluje, żeby się nie wahać i wyłamać rogatki na przejeździe. Koszt wymiany rogatki to 2000 złotych a ludzkie życie i zdrowie jest bezcenne.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |