353 nowe przypadki koronawirusa. W Łódzkiem 30 kolejnych zakażeń [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 353 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej wykryto w województwach, śląskim, małopolskim i wielkopolskim. W Łódzkiem pojawiło się 30 nowych zakażeń.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do39 tys. 407. Dzisiaj (17 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 353 nowych zakażeniach, w tym 86 ze Śląska, 70 z Małopolski i 48 z województwa wielkopolskiego. W Łódzkiem wykryto kolejnych 30 zakażeń.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 8 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nichjest jeden mężczyzna hospitalizowany w Zgierzu i jeden mężczyzna ze szpitala w Radomsku.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 612 osób, z czego192 w Łódzkiem.
pomorskiego (8), warmińsko-mazurskiego (5), opolskiego (4), podlaskiego (4).
Z przykrością informujemy o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 89-K, 54-M, 82-M Poznań, 75-K Racibórz, 66-M Gliwice, 89-K Siedlce, 89-M Radomsko, 79-M Zgierz.
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 17, 2020
Ze względu na zdublowany przez WSSE w Katowicach zgon zaraportowany 16.07. ministerstwo usuwa go ze statystyk woj. śląskiego.
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu doby z koronawirusa wyzdrowiało 577 osób. Łącznie takich osób jest już w Polsce 29 tysięcy 505.
Resort zdrowia poinformował, że liczba łóżek zajętych przez pacjentów z covid-19 wzrosła w ciągu doby o 54 osoby i wynosi obecnie tysiąc 604, a liczba zajętych respiratorów, która wzrosła o 3 osoby, wynosi 71.W kwarantannie mamy 86 tysięcy 73 osoby, a nadzorowi epidemiologicznemu podlega 9 tysięcy 627 osób. Ich liczba zmniejszyła się odpowiednio o 4 tysiące 423 osoby i 151 osób.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/HKgiGLeXiw
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 17, 2020
Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?
W Polsce, średnio, wykonuje się każdego dnia ponad dwadzieścia tysięcy testów pod kątem koronawirusa. Ich wynik jest rozstrzygający, bo w przypadku wykrytego zakażenia rusza cała machina: szukanie osób z kontaktu, izolacje kwarantanny i kolejne badania. W rzeczywistości wyniki testów nie zawsze są oczywiste, a zdarzają się przypadki, nad którymi specjaliści łamią sobie głowy do dziś. Czytaj więcej
Koronawirus w Łódzkiem w ostatnich dniach najbardziej daje o sobie znać w urzędach. Magistraty w większości pracują zdalnie i w ograniczonym zakresie, ale w przypadku niektórych samorządów poszczególne wydziały w ogóle musiały zawiesić działalność. Czytaj więcej
Na komisariat policji w Łodzi zgłosiła się starsza kobieta, którą oszukano metodą “na koronawirusa”. Seniorka przekazała pieniądze na rzekome leczenie syn myśląc, że ratuje mu w ten sposób życie. Policjanci proszą o rozwagę i weryfikowanie dziwnych telefonów, bo przestępcy chętnie wykorzystują wrażliwość seniorów. Czytaj więcej
Blisko 25 milionów złotych trafi do personelu medycznego, który od miesięcy zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem pacjentów z COVID 19. Unijne środki na ten cel przekaże samorząd województwa łódzkiego. Czytaj więcej
Zobacz także: “Niewystarczająco poradził sobie z sytuacją w szpitalu po wybuchu pandemii COVID-19” – dyrektor sieradzkiej lecznicy odwołany
Wprowadzone na początku epidemii surowe zasady sanitarne i całkowity zakaz odwiedzin nadal obowiązują. Zrozpaczone rodziny proszą o pomoc i pytają – skoro z zachowaniem społecznego dystansu i maseczką możemy iść do restauracji, do kina, możemy nawet jeździć taksówką, dlaczego więc pensjonariusze są zamknięci w domach, z których nie wolno im wychodzić nawet do ogrodu.Czytaj więcej
Do Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego trafiły dwa nowe respiratory. To efekt współpracy tej placówki z samorządami, które solidarnie zrzuciły się na nowy sprzęt. Ma to związek z koniecznością przystosowania tej lecznicy do zaleceń epidemiologicznych Ministerstwa Zdrowia o utworzeniu niewielkiego oddziału zakaźnego dla chorych na koronawirusa, zapasowego dla szpitali w Łodzi i Zgierzu, do których w pierwszej kolejności trafiają chorzy na COVID-19.Czytaj więcej
Dezynfekcja obiektów sportowych, dystans między startującymi zawodnikami i na trybunach czy ograniczona liczba uczestników tak wygląda organizacja, nielicznych, w Sieradzu wydarzeń sportowych. Wiele z nich odwołano, ale z tych o wieloletniej tradycji, organizatorzy nie chcą rezygnować. Czy uda się je przeprowadzić, w czasie epidemii koronawirusa?Czytaj więcej
Zamiast jednej dużej sceny, trzy małe oraz znacznie mniej stoisk handlowych niż co roku . Tak ma wyglądać tegoroczne Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach. Miasto nie rezygnuje z imprezy. Stara się jednak zorganizować święto zgodnie z obostrzeniami związanymi z epidemią.Czytaj więcej
Druga fala koronawirusa nadejdzie jesienią?
Rzecznik rządu Piotr Mller powiedział, że rząd przygotowuje się na ewentualną drugą falę epidemii koronawirusa, która mogłaby nadejść jesienią. Gość Programu 3 Polskiego Radia dodał, że dzięki doświadczeniom zebranym wiosną jesteśmy w stanie dużo łatwiej przejść przez tę drugą falę.
Minister Mller powiedział, że Agencja Rezerw Materiałowych ma już w dużej mierze zabezpieczone dodatkowe środki ochronne na wypadek wzrostu liczby zachorowań. – Zamawiamy kolejne dostawy, została też uruchomiana produkcja krajowa, dlatego nie mamy obaw co do zabezpieczenia pod kątem sprzętu – mówił rzecznik rządu.
MinisterMller dodał, że w przypadku wzrostu liczby zachorowań brane jest pod uwagę utrzymanie systemu szpitali jednoimiennych. – Ten system sprawdził się w ostatnich miesiącach – podkreślił rzecznik rządu.
Dodał, że nie spodziewa się ponownego “zamknięcia” gospodarki. – Mamy już doświadczenie z wiosny, przygotowaliśmy odpowiednie procedury na wypadek wzrostu liczby chorych, obywatele są też dużo bardziej ostrożni niż jeszcze kilka miesięcy temu, dlatego myślę, że nawet gdyby pojawiła się w Polsce seria ognisk, to nie wrócimy do lockdownu w takim zakresie, jaki pamiętamy z początku roku – powiedział rzecznik rządu.
2 stopy procentowe NBP pozostają bez zmian
Stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie – poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po dzisiejszym posiedzeniu. Oznacza to, że podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostaje na poziomie 0,1 procent i jest najniższa w historii.
Decyzja RPP jest zgodna z prognozami analityków.
Jak powiedział Polskiemu Radiu Piotr Maszczyk, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, utrzymywanie przez RPP niskich stóp procentowych ma na celu pobudzenie konsumpcji. – Posiadacze kart kredytowych pewnie dostali ostatnio informację od wystawcy karty, że oprocentowanie zaciągniętego kredytu zostało obniżone – mówi Piotr Maszczyk. – Generalnie wszystkie kredyty i pożyczki są niżej oprocentowane, co sprzyja ich zaciąganiu. Pieniądz jest tańszy, co może skłaniać do dokonywania zakupów. A to jest naszej gospodarce w tej chwili niezwykle potrzebne – dodał.
Rada Polityki Pieniężnej napisała w komunikacie, że poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm.
Piotr Maszczyk przypomniał, że niskie stopy procentowe wpływają na obniżenie oprocentowania lokat bankowych. W ostatnich miesiącach ich rentowność spadła prawie do zera. – Jeżeli ktoś chce, żeby realna stopa zwrotu jego majątku była na plusie, musi pomyśleć o innych formach lokowania środków” – mówi ekonomista. “Może to być na przykład giełda, obligacje, fundusze inwestycyjne, a przy dużej masie środków – również nieruchomości. Na pewno nie lokata bankowa – wyjaśnia.
Od początku pandemii koronawirusa Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie – w marcu, kwietniu i maju- obniżała stopy procentowe. Podstawowa stopa została obniżona łącznie o 1,4 punktu procentowego.
GUS o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w czerwcu
Przeciętne zatrudnienie w czerwcu było o 3,3 procent niższe niż w czerwcu ubiegłego roku. Taką informację opublikował Główny Urząd Statystyczny. GUS podał też, że przeciętne wynagrodzenie brutto w czerwcu wzrosło o 3,6 procent w ujęciu rocznym i wyniosło 5286 złotych.
Opublikowane informacje dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej 10 osób.
Minister środowiska o koncesjach dla górników
Minister środowiska Michał Woś powiedział, że kończony jest proces przedłużania koncesji górnikom. Michał Woś, który był gościem Polskiego Radia 24, powiedział, że wręczy górnikom stosowne certyfikaty.
– Na kolejnych 25 lat, prawie do 2050 roku, 2044. Dzisiaj na dziewięć złóż, ale ogólnie kończymy cały proces wydawania koncesji, jako ministerstwo środowiska dla 25 kopalni – wyjaśnił. Dodał, że koncesje wydane będą dla Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Michał Woś powiedział ponadto, że inwestycje w energetykę muszą być robione z pożytkiem dla obywateli i gospodarki. Dodał, że trwają prace nad inwestycjami w energetykę atomową.
Spadła liczba wniosków o zamknięcie działalności gospodarczej
Spadła liczba wniosków o zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej – mówił o tym w Sejmiepodsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju Marek Niedużak. Stwierdził, że według stanu na 13 lipca było ich o 12 procent mniej niż miesiąc wcześniej i o 53 procent mniej niż rok temu.Wiceminister dodał, że jednocześnie odnotowano większą niż przed pandemią liczbę przedsiębiorców aktywnych w Centralnej Ewidencji i
Informacji o Działalności Gospodarczej. Podsekretarz stanu w ministerstwie rozwoju zaznaczył, że przedstawione dane świadczą o stopniowym odmrażaniu się polskiej gospodarki.
Marek Niedużak stwierdził, że pozytywne dane z CEIDG, jak wskazują przedstawiciele branż zajmujących się finansami, są zależne od właściwego podejścia i reakcji rządu na zaistniały w gospodarce kryzys.
O efekty wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla przedsiębiorców przedstawiciela resortu rozwoju zapytali podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Koronawirus na świecie
Brazylia przekroczyła właśnie granicę dwóch milionów zakażeń, Indie miliona zakażeń, a statystyki lawinowo rosną także w Stanach Zjednoczonych – tak wygląda obraz pandemii koronawirusa na świecie. Według naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, na COVID-19 zmarło na globie 589 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 13 milionów 800 tysięcy.
Stany Zjednoczone po raz 11. pobiły swój własny rekord w dobowej liczbie nowych zachorowań. Wczoraj koronawirusem zakaziło się tam 75 tysięcy osób. Najgorsza sytuacja panuje w Kalifornii, Teksasie i na Florydzie. Nowe restrykcje, w tym nakaz noszenia masek, ma wprowadzić 20 nowych stanów. Wbrew zaleceniom naukowców, niektórzy politycy w USA uznają taki nakaz jako ograniczanie wolności. Republikański gubernator Georgii pozwał do sądu miasto Atlanta za wprowadzenie takiego właśnie przepisu.
Do 20 sierpnia zamknięta będzie granica USA i Kanady, a także granica USA i Meksyku. Łączna liczba zakażeń w Stanach Zjednoczonych to 3 miliony 700 tysięcy. W Brazylii liczba zachorowań przekroczyła 2 miliony, a drugi milion to zakażenia, które pojawiły się w ciągu ostatniego miesiąca. Liczba ofiar śmiertelnych w Brazylii to 76 tysięcy, chociaż przypuszcza się, że w rzeczywistości ofiar jest znacznie więcej.
W Indiach, gdzie również wirus szybko się rozprzestrzenia, liczba zakażeń przekroczyła milion, a zmarło dotąd 25 tysięcy osób.
Rośnie też liczba zakażeń w najludniejszych stanie Australii, Wiktoria. W ciągu doby przybyło tam ponad 400 chorych, a stolica stanu Melbourne od kilku dni jest zamknięta.
W Izraelu, wobec rosnącej liczby zachorowań, rząd zdecydował o zamknięciu na weekend sklepów, galerii handlowych, basenów i muzeów. W Hiszpanii zanotowano wczoraj ponad 500 nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od dwóch miesięcy. Restrykcje przywróciły już niektóre miasta w Katalonii i Aragonii.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Organizacja Narodów Zjednoczonych alarmuje, że do końca roku spowodowany pandemią głód może dotknąć 265 milionów osób. ONZ twierdzi, że na walkę z najpilniejszymi skutkami koronawirusa na świecie potrzeba ponad 10 miliardów dolarów.
Kryzys dotyka wiele branż gospodarek na świecie, w tym w ogromnym stopniu branżę lotniczą. Linie British Airways ogłosiły właśnie, że wycofują z użytku całą flotę 31 jumbo-jetów Boeing 747, które zabierają na pokład co najmniej 400 osób. Powodem takiej decyzji jest znaczne zmniejszenie liczby pasażerów. British Airways był do tej pory największym operatorem Boeingów 747.
Włoskie media obawiają się, że rezultaty rozpoczynającego się dziś unijnego szczytu w sprawie walki z gospodarczymi skutkami pandemii nie spełnią włoskich oczekiwań. Przewidują, że ambitny Plan Odbudowy przedstawiony przez Komisję Europejską napotka na zdecydowany opór wielu państw członkowskich. Dziennik La Repubblica wskazuje, że bardzo trudno będzie utrzymać wysokość pomocy preliminowanej na 750 miliardów euro. Z tej puli Włochy miały otrzymać ponad 170 miliardów. Media przypominają, że grupa tak zwanych państw oszczędnych, Holandia, Austria, Dania i Szwecja, nie godzi się, by aż pół biliona euro przeznaczyć na bezzwrotne granty. Wiele komentarzy i obaw budzi wczorajsza wypowiedź szefowej Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, która powiedziała, że pomoc dla danego kraju ma być zależna od przeprowadzenia reform strukturalnych. Corriere della Sera wskazuje, że grozi to utratą finansowej i fiskalnej suwerenności. Jak przypominają włoskie media, wczoraj premier Holandii Mark Rutte stwierdził, że decyzja o formie, wysokości i warunkach unijnej pomocy powinna zapaść jednogłośnie w Radzie Europejskiej.
Epidemia koronawirusa w Stanach Zjednoczonych nie słabnie. Wczoraj stwierdzono tam ponad 75 tysięcy nowych infekcji. Rośnie też liczba hospitalizacji, oraz ofiar śmiertelnych. Najgorsza sytuacja panuje na południu Stanów Zjednoczonych. Liczba nowych infekcji koronawirusem rośnie w zdecydowanej większości amerykańskich stanów. Najszybszy wzrost notują Floryda, Teksas, Georgia, Karolina Południowa i Arizona. Na Florydzie na Covid-19 zmarło 156 osób. W całych Stanach Zjednoczonych liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 977. Od początku epidemii w USA zmarło ponad 130 tysięcy osób. W wielu amerykańskich stanach władze ogłaszają, że nowy rok szkolny rozpocznie się w całości online. Sprzeciwia się temu prezydent Donald Trump. – Jego zdaniem szkoły powinny być w pełni otwarte. Dzieci powinny chodzić do szkoły 5 dni w tygodniu – tłumaczyła rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany.Ponieważ ponowne zamrożenie amerykańskiej gospodarki jest mało prawdopodobne, eksperci apelują o bardziej powszechne wprowadzanie obowiązku noszenia maseczek. Ta sprawa budzi jednak w USA kontrowersje ponieważ wielu Amerykanów uważa nakazy zakrywania ust i nosa za naruszenie wolności jednostki.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |