Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 39 tys. Zmarło kolejnych 11 osób [RAPORT]
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o potwierdzeniu 333 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Najwięcej wykryto w województwach, śląskim, małopolskim i łódzkim. W Łódzkiem pojawiło się 38 nowych zakażeń.
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do39 tys. 54. Dzisiaj (16 lipca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 333 nowych zakażeniach, w tym 89 ze Śląska, 60 z Małopolski i 38 z województwa łódzkiego.
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 11 kolejnych chorych na COVID-19. Wśród nichjest jeden mężczyzna hospitalizowany w Zgierzu.
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarło łącznie 1 tys. 605 osób, z czego190 w Łódzkiem.
opolskiego (4), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (3) i zachodniopomorskiego (3).
Z przykrością informujemy o śmierci 11 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 75-K Racibórz, 76-M Tychy, 71-M Chorzów, 71-M, 91-M, 83-M, 84-M, 81-K Radom, 70-M,
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 16, 2020
63-K Starachowice, 80-M Zgierz. Większość osób miała choroby współistniejące.
Liczba zakażonych koronawirusem: 39 054/1 605 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 16, 2020
Od wczoraj wyzdrowiało 436 osób chorych na COVID-19. W sumie w Polsce jest 28 928 ozdrowieńców. W raporcie ministerstwa zdrowia czytamy również, że w polskich szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem przebywa obecnie 1 550 osób, a 68 pacjentów jest podłączonych do respiratorów. 90 4969 osób przebywa na kwarantannie, a 9 778 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym.
Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/PYuuTTZ1d3
Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 16, 2020
Co jeszcze wydarzyło się w regionie, w Polsce i na świecie z związku z epidemią koronawirusa?
Koronawirusw Łódzkiem w ostatnich dniach najbardziej daje o sobie znać w urzędach. Magistraty w większości pracują zdalnie i w ograniczonym zakresie, ale w przypadku niektórych samorządów poszczególne wydziały w ogóle musiały zawiesić działalność. Czytaj więcej
Do 10 lipca uczniowie 8 klas podstawówek musieli wskazać licea i technika, w których chcieliby się uczyć od września. Jednak gdzie konkretnie rozpoczną naukę dowiedzą się dopiero 19 sierpnia, bowiem w tym roku, ze względu na koronawirusa, rekrutacja mocno rozciągnęła się w czasie. W Łodzi tegorocznych absolwentów podstawówek jest ponad 5,5 tysiąca. Czytaj więcej
Wprowadzone na początku epidemii surowe zasady sanitarne i całkowity zakaz odwiedzin nadal obowiązują. Zrozpaczone rodziny proszą o pomoc i pytają – skoro z zachowaniem społecznego dystansu i maseczką możemy iść do restauracji, do kina, możemy nawet jeździć taksówką, dlaczego więc pensjonariusze są zamknięci w domach, z których nie wolno im wychodzić nawet do ogrodu.Czytaj więcej
Do Zduńskowolskiego Szpitala Powiatowego trafiły dwa nowe respiratory. To efekt współpracy tej placówki z samorządami, które solidarnie zrzuciły się na nowy sprzęt. Ma to związek z koniecznością przystosowania tej lecznicy do zaleceń epidemiologicznych Ministerstwa Zdrowia o utworzeniu niewielkiego oddziału zakaźnego dla chorych na koronawirusa, zapasowego dla szpitali w Łodzi i Zgierzu, do których w pierwszej kolejności trafiają chorzy na COVID-19.Czytaj więcej
Czytaj także: Reanimacja w autobusie. Kierowca uratował życie pasażera
Dezynfekcja obiektów sportowych, dystans między startującymi zawodnikami i na trybunach czy ograniczona liczba uczestników tak wygląda organizacja, nielicznych, w Sieradzu wydarzeń sportowych. Wiele z nich odwołano, ale z tych o wieloletniej tradycji, organizatorzy nie chcą rezygnować. Czy uda się je przeprowadzić, w czasie epidemii koronawirusa?Czytaj więcej
Zamiast jednej dużej sceny, trzy małe oraz znacznie mniej stoisk handlowych niż co roku . Tak ma wyglądać tegoroczne Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach. Miasto nie rezygnuje z imprezy. Stara się jednak zorganizować święto zgodnie z obostrzeniami związanymi z epidemią.Czytaj więcej
Koronawirus w zakładzie produkującym słodycze w Tomaszowie Mazowieckim.Czytaj więcej
Druga fala koronawirusa nadejdzie jesienią?
Rzecznik rządu Piotr Mller powiedział, że rząd przygotowuje się na ewentualną drugą falę epidemii koronawirusa, która mogłaby nadejść jesienią. Gość Programu 3 Polskiego Radia dodał, że dzięki doświadczeniom zebranym wiosną jesteśmy w stanie dużo łatwiej przejść przez tę drugą falę.
Minister Mller powiedział, że Agencja Rezerw Materiałowych ma już w dużej mierze zabezpieczone dodatkowe środki ochronne na wypadek wzrostu liczby zachorowań. – Zamawiamy kolejne dostawy, została też uruchomiana produkcja krajowa, dlatego nie mamy obaw co do zabezpieczenia pod kątem sprzętu – mówił rzecznik rządu.
MinisterMller dodał, że w przypadku wzrostu liczby zachorowań brane jest pod uwagę utrzymanie systemu szpitali jednoimiennych. – Ten system sprawdził się w ostatnich miesiącach – podkreślił rzecznik rządu.
Dodał, że nie spodziewa się ponownego “zamknięcia” gospodarki. – Mamy już doświadczenie z wiosny, przygotowaliśmy odpowiednie procedury na wypadek wzrostu liczby chorych, obywatele są też dużo bardziej ostrożni niż jeszcze kilka miesięcy temu, dlatego myślę, że nawet gdyby pojawiła się w Polsce seria ognisk, to nie wrócimy do lockdownu w takim zakresie, jaki pamiętamy z początku roku – powiedział rzecznik rządu.
Inflacja w czerwcu wyniosła 3,3 procent
Inflacja w czerwcu wyniosła 3,3 procent – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W maju wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 2,9 procent.
Dzisiejsze dane są zgodne z szybkim szacunkiem opublikowanym przez GUS 30 czerwca.
W stosunku do maja ceny towarów i usług wzrosły o 0,6 procent. “W czerwcu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na ten wskaźnik miały wyższe ceny transportu (o 3,3%), rekreacji i kultury (o 2,2%), łączności (o 1,7%) oraz mieszkania (o 0,2%) (…), niższe ceny żywności (o 0,1%) oraz odzieży i obuwia (o 0,2%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,02 p. proc. i 0,01 p. proc.” – napisano w przesłanym IAR komunikacie.
Muzeum Fryderyka Chopina znów otwarte dla zwiedzających
Po przerwie związanej z epidemią koronawirusa Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie znów zaprasza zwiedzających. Zwiedzanie będzie dostosowane od panujących wymogów sanitarnych.
Na gości czeka Muzeum w nowej odsłonie. Po raz pierwszy będzie można skorzystać z nowych wersji prezentacji na ekspozycji stałej. Zostały one przygotowane w nowej szacie graficznej, mają nieprezentowaną do tej pory ikonografię oraz zaktualizowane i rozbudowane teksty. Specjalnie dla zwiedzających przygotowano także “strefę słuchania” w sali koncertowej, w której będzie można wysłuchać nagrań z występów pianistów z Konkursów Chopinowskich.
W trosce o bezpieczeństwo gości i pracowników wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu Muzeum. Chodzi o ograniczenie liczby zwiedzających do 60 osób na godzinę, obowiązek dezynfekcji rąk przed wejściem do Muzeum oraz noszenia nitrylowych rękawiczek i maseczek. Nagrania z Sali Kompozytor będą udostępnione poprzez QR kody, do odsłuchu na własnych urządzeniach mobilnych i słuchawkach. W “strefie słuchania” będą zapewnione odstępy i limity słuchaczy zgodne z przepisami sanitarnymi dla sal koncertowych.
2 stopy procentowe NBP pozostają bez zmian
Stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym, rekordowo niskim poziomie – poinformowała Rada Polityki Pieniężnej po dzisiejszym posiedzeniu. Oznacza to, że podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostaje na poziomie 0,1 procent i jest najniższa w historii.
Decyzja RPP jest zgodna z prognozami analityków.
Jak powiedział Polskiemu Radiu Piotr Maszczyk, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej, utrzymywanie przez RPP niskich stóp procentowych ma na celu pobudzenie konsumpcji. – Posiadacze kart kredytowych pewnie dostali ostatnio informację od wystawcy karty, że oprocentowanie zaciągniętego kredytu zostało obniżone – mówi Piotr Maszczyk. – Generalnie wszystkie kredyty i pożyczki są niżej oprocentowane, co sprzyja ich zaciąganiu. Pieniądz jest tańszy, co może skłaniać do dokonywania zakupów. A to jest naszej gospodarce w tej chwili niezwykle potrzebne – dodał.
Rada Polityki Pieniężnej napisała w komunikacie, że poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm.
Piotr Maszczyk przypomniał, że niskie stopy procentowe wpływają na obniżenie oprocentowania lokat bankowych. W ostatnich miesiącach ich rentowność spadła prawie do zera. – Jeżeli ktoś chce, żeby realna stopa zwrotu jego majątku była na plusie, musi pomyśleć o innych formach lokowania środków” – mówi ekonomista. “Może to być na przykład giełda, obligacje, fundusze inwestycyjne, a przy dużej masie środków – również nieruchomości. Na pewno nie lokata bankowa – wyjaśnia.
Od początku pandemii koronawirusa Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie – w marcu, kwietniu i maju- obniżała stopy procentowe. Podstawowa stopa została obniżona łącznie o 1,4 punktu procentowego.
Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w lipcu?
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg na antenie Programu 1. Polskiego Radia powiedziała, że sytuacja na rynku pracy w lipcu będzie podobna do tej z czerwca.
Pani minister przypomniała, że w czerwcu stopa bezrobocia wyniosła 6,1 procent. W Polsce mieliśmy było ponad 1 mln 25 tys. bezrobotnych.- Na trzynastego lipca sytuacja jest porównywalna do czerwca, jeśli chodzi o przyrost i odpływ osób bezrobotnych. Na wczoraj przybyło około 3 tysięcy osób bezrobotnych w lipcu. Szacujemy, że sytuacja w lipcu będzie podobna do tej z czerwca – mówiła Marlena Maląg.
Minister dodała, że z rządowych programów wsparcia na ratowanie miejsc pracy wypłacono 115 mld złotych.
Ponad 13 tys. wakacyjnych kolonii, obozów i półkolonii
Do poniedziałku kuratorzy zatwierdzili ponad 13 tysięcy wakacyjnych kolonii, obozów i półkolonii w kraju i za granicą. Organizatorzy letniego wypoczynku dla dzieci mają obowiązek zgłosić wyjazd lub półkolonię do kuratorium oświaty. Zgłoszenie jest odnotowane w prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji bazie wypoczynku. Pod adresem wypoczynek.men.gov.pl rodzice mogą sprawdzić, czy dany wyjazd jest bezpieczny.
Rzeczniczka MEN Anna Ostrowska mówi, że wciąż pojawiają się nowe zgłoszenia. – Obecnie w zorganizowanych wyjazdach bierze udział prawie 435 tysięcy dzieci – mówi Anna Ostrowska.
W wypoczynku krajowym bierze udział blisko 280 tysięcy dzieci. W półkoloniach uczestniczy ponad 151 tysięcy uczniów, a w wyjazdach zagranicznych bierze udział prawie 4 tysiące dzieci. – Wśród krajów najchętniej wybieranych na letni wypoczynek są: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Malta, Słowacja i Włochy. Młodzież wyjedzie również do Niemiec, Bośni i Hercegowiny, Hiszpanii i Albanii – mówi Anna Ostrowska.
W tym roku ze względu na epidemię organizatorzy muszą spełnić zasady bezpieczeństwa sanitarnego.
Koronawirus na świecie
W Rosji liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 752 tysięcy. Z raportu służb sanitarnych wynika, że poprawia się sytuacja epidemiczna w Moskwie, która do tej pory była największym ogniskiem rozprzestrzeniania się nowego patogenu. W Moskwie przez ostatnie cztery tygodnie diagnozowano codziennie ponad 600 chorych na COVID-19. Dziś sztab monitorujący rozprzestrzenianie się koronawirusa podał, że minionej doby wykryto 531 nowych przypadków. Natomiast w całej Rosji zarejestrowano w ciągu ostatnich 24 godzin 6 tysięcy 428 zakażeń. W tym czasie zmarło 167 pacjentów chorych na COVID-19, a od początku pandemii rosyjscy lekarze stwierdzili 11 tysięcy 937 zgonów. Do tej pory wyzdrowiało prawie 532 tysiące osób zakażonych koronawirusem.
Dziś we Włoszech ukaże się pośmiertnie ostatnia powieść Andrei Camilleriego o komisarzu Montalbano. Nosi ona tytuł Riccardino. Sądząc po liczbie zamówień, książka będzie przebojem literackim roku. Zmarły 17 lipca ubiegłego roku pisarz napisał Riccardina w 2005 roku. Zaniósł dyskietkę do wydawcy informując, że to ma być powieść zamykająca cykl o komisarzu Montalbano, ale trzeba nad nią jeszcze popracować. W ciągu 11 następnych lat Andrea Camilleri napisał 15 książek. W 2016 roku, kiedy nie czuł się już najlepiej i tracił wzrok, powrócił do Riccardino. Jak sam przyznał, nie zmieniał fabuły, ale bardzo pracował nad językiem. Wydawcy chcąc sprawić niespodziankę milionom fanów pisarza zdecydowali się na publikację obu wersji – tej z 2005 roku i poprawionej przez autora niedługo przed śmiercią. Andrea Camilleri ujawnił, że to dziwna powieść, w której prowadzi rozmowy ze swoim bohaterem komisarzem Montalbano.
Na początku sierpnia może zostac uruchomiony pierwszy blok białoruskiej elektrowni atomowej. Wcześniej uruchomienie budowanej od 7 lat elektrowni kilkakrotnie przekładano. O możliwości uruchomienia siłowni już na początku przyszłego miesiąca poinformował Aleksiej Lichaczow, szef rosyjskiej korporacji “Rosatom” która realizuje inwestycję. W maju do budowanej elektrowni dostarczono paliwo jądrowe.
Białoruska Elektrownia Atomowa jest budowana w okolicy miasta Ostrowiec, 50 kilometrów od Wilna. W związku z budową litewskie władze wielokrotnie wyrażały obawy o bezpieczeństwo. Białoruskie władze, decydując się na budowę elektrowni atomowej, chciały między innymi zdywersyfikować wytwarzanie prądu. Obecnie 95 procent energii w tym kraju powstaje w elektrowniach pracujących na gazie importowanym z Rosji.
W Rzymie powróciło nocne zwiedzanie Koloseum. Oglądanie Amfiteatru Flawiuszów latem po zmroku ma wyjątkowy urok. Atrakcja nosi nazwę Księżyc nad Koloseum. Nocne zwiedzanie Koloseum będzie odbywać się każdego sobotniego wieczora, począwszy od 25 lipca. W tegorocznej edycji wyznaczono nową trasę. Po raz pierwszy zwiedzającym zostanie udostępniona część dolnych korytarzy budowli, gdzie niedawno archeolodzy trafili na graffiti pochodzące z różnych okresów: od późnego średniowiecza po wiek XVII. Ich autorami byli ludzie czasowo pracujący przy tym dziś najpopularniejszym zabytku Wiecznego Miasta, albo też zwiedzający go na własną rękę, kiedy jeszcze było to miejsce odosobnione, częściowo zasypane ziemią. W trawertynowej okładzinie ścian budynku ryto imiona, daty, a także święte i bluźniercze symbole. Wszystko to odzwierciedla ludzkie historie. Nocne zwiedzanie zabytku możliwe jest tylko po zarezerwowaniu biletów w Internecie i tylko w niewielkich grupach, do 20 osób. Ostatnie tegoroczne wejście przewidziane jest na 29 sierpnia.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
PKB chińskiej gospodarki w drugim kwartale wzrosło o 3,2%. To wzrost większy od prognozowanego. W pierwszym kwartale ze względu na pandemię PKB Chin skurczyło się o 6,8%, co było pierwszym spadkiem od prawie trzech dekad. Wcześniej analitycy pytani przez dziennikarzy agencji Reutera prognozowali 2,5% wzrostu chińskiego PKB w drugim kwartale tego roku. Chińskie Narodowe Biuro Statystyczne podało, że PKB Chin w minionych trzech miesiącach wzrosło o 3,2%. W ujęciu półrocznym chińska gospodarka skurczyła się o 1,6% i powoli odrabia straty. Produkcja przemysłowa Chin w czerwcu wzrosła o 4,4%. To trzeci miesiąc wzrostu wskaźnika, co – zdaniem ekspertów – jest pozytywnym sygnałem dla rozwoju gospodarki Chin po koronawirusie. Nie zadowalają dane dotyczące sprzedaży detalicznej, która w porównaniu do drugiego kwartału ubiegłego roku obniżyła się o 1,8%. W związku z pandemią Chińczycy mniej chętnie niż zazwyczaj wydają pieniądze. O ponad 3% w pierwszej połowie tego roku zmniejszyły się tez inwestycje w dobra trwałe.
We Francji w ciągu doby zmarło kolejnych 26 osób zakażonych koronawirusem. Alarmująca sytuacja wciąż panuje w Gujanie Francuskiej. Tym samym w szpitalach i w domach seniora, gdzie udało się we względnie skuteczny sposób ograniczyć śmiercionośne działanie koronawirusa, zmarło od początku epidemii w marcu, ponad trzydzieści tysięcy sto osób. Według Ministerstwa Zdrowia hospitalizowanych jest niemal siedem tysięcy osób, a w ciągu doby przyjęto stu trzydziestu nowych zakażonych pacjentów. Powoli aczkolwiek systematycznie maleje liczba ciężkich przypadków, niemniej na oddziałach intensywnej terapii przebywa wciąż ponad czterysta osiemdziesiąt osób. Niepokojącym zjawiskiem jest pojawianie się nowych ognisk zakażeń. W ciągu doby stwierdzono 24 takie przypadki. W sumie sto cztery ogniska są wciąż po ścisłą kontrolą i są objęte kwarantanną. Dramatyczna sytuacja panuje na graniczącej z Brazylią Gujanie Francuskiej, gdzie w szpitalach brakuje łóżek dla chorych. Do akcji pomocy uruchomiono wojsko i strażaków.
W ciągu ostatniej doby we Włoszech zmarło 13 osób zakażonych koronawirusem, cztery mniej niż wczoraj. Natomiast wzrosła liczba wykrytych zakażeń i hospitalizowanych. Dziś we Włoszech wykryto 163 nowe przypadki, blisko 50 więcej niż wczoraj. Stwierdzono ponad 400 wyzdrowień. Liczba leczących się na koronawirusa spadła poniżej 12,5 tysiąca. Znaczna większość przechodzi chorobę bez objawów. Natomiast o 20 osób, do blisko 800, wzrosła liczba hospitalizowanych. W 7 z 20 włoskich regionów nie stwierdzono nowych zakażeń, a w 8 dalszych było ich kilka. Nadal niepokój wzbudza sytuacja w Lombardii, najbardziej dotkniętej pandemią. Dziś zanotowano tam ponad 60 nowych przypadków, ponad połowę więcej niż wczoraj. W sumie od początku epidemii we Włoszech zmarło blisko 35 tysięcy osób.
Na Białorusi w ciągu ostatniej doby zanotowano 174 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Miejscowe media zwracają uwagę, że już od tygodnia każdego dnia notuje się mniej niż 200 przypadków nowych zakażeń. Na Białorusi obecnie codziennie notuje się tyle zakażeń ile było na początku kwietnia gdy zaczynała się epidemia koronawirusa. W szczycie zachorowań w maju codziennie przybywało po prawie tysiąc nowych zakażeń koronawirusem. W sumie dotychczas zakażonych zostało prawie 65 i pół tysiąca osób. Wyleczono i wypisano ze szpitali ponad 56 tysiące pacjentów. Od początku epidemii zmarło 480 osób chorych na Covid-19. W sumie przeprowadzono ponad 1 milion 151 tysiące testów na wykrycie patogenu.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |